AHMET ÇELİK tercihini yaptı!

16 Mayıs 2021 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda koşulacak olan 3 yaşlı İngiliz taylarına mahsus G1 Erkek Tay Deneme klasiğinde hangi safkana bineceği merakla beklenen jokey Ahmet Çelik’in kararını verdiği öğrenildi.

Başarılı 3 yaşlı taylardan; Burgas ile Sadık Eliyeşil ve Fiero Mio ile Preveze Koşularını kazanan, Gülüm Osman ile KV-9 mücadelede ikinci ve Adana’da üst üste 5 yarış kazandığı Compiler ile Cihangir Koşusunda beşinci olan başarılı jokeyin, Triple Crown’un ilk ayağı olan Erkek Tay Deneme Koşusunda Fiero Mio (Luxor)’ya bineceği bilgisi alındı.

Birlikte 3’te 3 yaptılar…

Preveze Koşusunu kazanarak başarılı bir geri dönüşe imza atan Fiero Mio, kariyerine 25 Eylül 2020 tarihinde İstanbul’da kazandığı Şartlı-1 mücadele ile başlayıp ardından 14 Ekim 2020 Çarşamba günü yine İstanbul’da katıldığı KV-8 Joe Clarke Koşusunu 2 boy farkla ve rahat bir şekilde kazanarak jenerasyonun iddialı taylarından biri olduğunu göstermişti.

Finesse gibi 3 G1 galibiyeti ve 7 Milyon liraya yakın kazancı olan önemli bir şampiyonun öz kardeşi olan tay, ilk iki yarışındaki sıra dışı performansının yanı sıra gösterişli fiziği ile de dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış, ancak 2 yaşındaki son yarışı olan G1 Çaldıran Koşusunda 8 atta 7’inci olunca ilgililerini ve sevenlerini hayal kırıklığına uğratmıştı.

Kış mevsimini istirahat ederek ve idman yaparak geçiren safkanın 3 yaşlı olarak piste çıktığı ilk yarış Preveze Koşusu oldu. Ciddi hazırlıkları ile otoriteler tarafından şanslı taylardan biri olarak gösterilen Fiero Mio, bu koşuya ilk iki koşusunu kazandığı Ahmet Çelik ile çıktı. Gazi Koşularının sansasyonel jokeyi ile yarışa iyi başlayan tay, ilk metrelerde numarayı aldıysa da sonrasında liderliği Regardless’a bıraktı ve ikinciliğe yerleşti. Son virajı da ikinci sırada dönen safkan, 300’de hakim olduğu rakiplerine 200’de 1 boy fark yapıp, aynı farkla ve 1’36”82’lik derecesi birinciliğe uzanmayı başardı.

Gazi Koşularının flaş jokeyi Ahmet Çelik ile katıldığı 3 koşuyu da kazanan ve sezona parlak bir galibiyetle başlayan Fiero Mio, kuşkusuz Erkek Tay Denemenin en iddialı taylarından biri…

Fiero Mio (Ahmet Çelik)
News Reporter

5 thoughts on “AHMET ÇELİK tercihini yaptı!

  1. gaziye fit durumda girerse ahmet 7 yapar ama bıraktığı atlar da çok kaliteli… ilk defa ahmet çelik tercih yaptığı için kayıp mi edecek acaba genelde atlar ona kalıyordu işi gazide bitiriyordu…

  2. Abartılacak bir tay değil.Evet Lady Wolf ilk defa kaliteli bir tay verdi.Ama grup atı olacak bir olamayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir