AKDAĞ FIRTINASI’ndan G3’de kenter galibiyet…

18 Ağustos 2022 Perşembe günü Ankara 75. Yıl Hipodromunda 1400 metre kum pistte koşulan 3 yaşlı Arap taylarına mahsus G3 Mehmet Ali Kiper koşusunu, Sıtkı Şimşek’in sahibi olduğu, Anadolu Tarım İşletmesi tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü İsmet Akkılıç’ın yaptığı Akdağ Fırtınası (3y ae Orçun – İlkoru, Umutbey) jokeyi Ahmet Çelik ile kazandı.

Koşunun ikinciliğini Katıoğlu (Sarraf) elde ederken, Berkenin Kızı (Kaizbert) üçüncü, Büyükdünya (Kaizbert) dördüncü, Demir Bey (Demirdöven) beşinci olarak pistten ayrıldı.

İlk Grup galibiyeti…

Sezona Adana’daki Şartlı-1 galibiyeti ile başlayan Akdağ Fırtınası, daha sonra kumda koşmuş olduğu koşularda tatminkar sonuçlar elde etti ve özellikle son iki koşusu olan Kv-6 Yaşar Esin Koşusundaki galibiyeti ve Kv-8 mücadeledei ikinciliği ile formunu daha da geliştirdiğini belli etti. Bugün jokeyi Ahmet Çelik idaresinde bir beyaz bayrak-ayna yarışı yapıp rakiplerini yanına sokmadan 5 boy farkla kazanan safkan aynı zamanda kariyerinin ilk grup galibiyetine de imza atmış oldu.

Katıoğlu’nun 1,5-2 boy geç başladığı koşunun ilk metrelerinde atak yapan Akdağ Fırtınası liderliği aldı. İkinciliğe Berkenin Kızı girerken daha sonra Demir Bey ve Büyükdünya sırası ile 1200-1000 startları geçildi. 800’de Akdağ Fırtınası az farkla liderliğini korurken yine ikincilikte Berkenin Kızı daha sonra içerde Demir Bey ortada Büyükdünya ve dışlarında Ateşim şeklinde 600 geçilip düzlüğe çıkıldı. Düzlükte Akdağ Fırtınası farkı 2 boya kadar çıkartırken ikincilik mücadelesi Berkenin Kızı ve Büyükdünya arasında sürerken gerilerden Katıoğlu’nun da atakları görüldü. 200’e gelindiğinde Akdağ Fırtınası farkı 5 boya kadar çıkarmıştı. Sonlarda ikinciliğe giren Katıoğlu’nun 5 boy önünde ve 1’36″80 bitiriş derecesi ile kazanan isim Akdağ Fırtınası oldu.

Akdağ Fırtınası (Ahmet Çelik)News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir