AKYAKA sezonu G1 ile kapattı…

28 Kasım 2020 Cumartesi günü Ankara 75.Yıl Hipodromunda 2200 metre kum pistte koşulan 4 ve yukarı yaşlı Araplara mahsus G1 Türk Silahlı Kuvvetleri Koşusunu, Cem Kaan Parsak’ın sahibi, Deniz Kurtel’in yetiştiricisi ve İbrahim Bekiroğulları’nın antrenörü olduğu Akyaka (4y ka Özgünhan – Belgitay, Altaha) jokeyi Sadettin Boyraz ile kazandı.

Akyaka (Sadettin Boyraz)

9 safkanın start aldığı mücadeleye 9 numaralı kulvardan çıkış yaparak başlayan Akyaka, ilk metrelerde dış kulvardan üçüncülüğe yerleşti ve ilk viraja bu sırada girip karşı düzlüğe de aynı sırada çıktı. 1600, 1400 ve 1200 startlarını da yerini koruyarak geçen Akyaka, 1000 direğinde hamlesini yaptı ve Cevher’in hemen arkasında ikinciliğe yerleşti. 800 ve 600 direkleri önde iterek giden Cevher ve hemen bir baş gerisinde kolay tempoda giden Akyaka’nın liderliği ile geçilip son düzlüğe çıkıldı.

400 geçilirken Akyaka rakibini bastırdı ve ona 1.5 boy fark yapıp bu esnada bariyer dibine de geçerek koşunun liderliğini yapmaya başladı. 300’de fark 3 boya, son 200 geçilirken ise 4 boya kadar çıktı. Koşunun son metrelerinde farkın kapanmasına izin vermeyen safkan, finişte 5 boy farkla ve 2’40”18’lik derecesi ile birinciliğe uzanan isim oldu.

Koşuda ikinciliği Cevher (Bilgin) elde ederken, mücadeleyi Çelikkalkan (Emael) üçüncü, Oğuzboylu (Anka) dördüncü, Mega Star (Turbo) ise beşinci olarak tamamladılar.

News Reporter

2 thoughts on “AKYAKA sezonu G1 ile kapattı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir