Ali Doğan Ünlü Koşusunda ALİHAN’dan klasik sezon açılışı…

21 Nisan 2024 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda çim pistin çok ağır olması nedeni ile 1400 metre sentetik pistte koşulan 3 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus G3 Ali Doğan Ünlü koşusunu, Ali Selimoğlu’nun sahibi olduğu, Cengiz Güray tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Şükrü Çelik’in yaptığı Alihan (7y da Agresivo – I Am That Chick, Closing Argument) jokeyi Akın Sözen ile kazandı. 

Koşunun ikinciliğini Captain Fantastic (Mshawish) elde ederken, Emil Kurjak (Luxor) üçüncü, İshakhan (Torok) dördüncü, Kayı Beyi (Dr Fong) beşinci olarak pistten ayrıldı. 

Rakiplerine sprint şansı tanımadı…  

Geçtiğimiz sezonu A3 Atıf Esenbel koşusu ile kapatan Alihan, 5 ay aradan sonra start aldığı mücadelede 3 yıl sonra tekrar birlikte olduğu jokeyi Akın Sözen idaresinde start çıkışı ile liderliği aldı ve son virajı da rakiplerini arkasına alıp kolay bir tempoda önde döndü. Ele geçirdiği liderliği düzlük boyunca da korumayı başaran ve starttan itibaren kendisini markaja alan Captain Fantastic’in ataklarına başarılı bir şekilde karşılık veren klas safkan, 2022 yılında çim pistte kazandığı koşuyu bu kez sentetik pistte kazanmayı başararak yeni sezona yine etkileyici bir performansla başlamasını bildi.

News Reporter

5 thoughts on “Ali Doğan Ünlü Koşusunda ALİHAN’dan klasik sezon açılışı…

  1. Bizim jokeylerin tempoyu okuyamamalarina ornek bir yarış daha. Ilk 800 u 50 ile gecen Alihan i gecmeyi nasil dusunuyorlar acaba? Son 800 43 yaparak mi?

  2. Maşallah İhtiyar delikanlı bıraktığı yerden devam ediyor. Çim pist bu kadar iyiyken sonraki yarışında yağmur olmazsa rekor kırmasını bekliyorum Ali abinin eline emeğine sağlık ayakları düz bassın.

  3. Maşallah ayakları düz bassin ..sahibinin ne kadar yakından ilgilendiği bellli …bu yaşda grup yarış kazaniyorsa en büyük emek ilgililerin ….tebrikler..

  4. sarı fırtına ulan seviyorum seni beee… sakatlık kaza bela yaşama… harada kendine benzeyen şampiyonlar ver…

    bu arada tempo atlarına en iyi binen jokey olarak bariyerleri tek tek sayan ekrem kurt, tempo üstadı sadettin boyraz, rüzgardan etkilenmeyen fuat çakar dışında akın sözen de o klasmana girer((((kendisini fazla sevmesem de)))) bekleyen atlarda bocalayabilen akın olsa da kaçan atları iyi idame ettiriyor…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir