Bıraktığı yerden devam ediyor…

17 Nisan 2022 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1400 metre çim pistte koşulan 4 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus A3 Ali Doğan Ünlü Koşusunu, Ali Selimoğlu’nun sahibi, Cengiz Güray’ın yetiştiricisi ve Şükrü Çelik’in antrenörü olduğu Alihan (5y de Agresivo – I Am That Chick, Closing Argument), jokeyi Halis Karataş ile kazandı.

Koşuda ikinciliği Luminescence (Utopia) elde ederken, mücadeleden Ecpectancy (Hakeem) üçüncü, Luminary (Bosporus) dördüncü, Egregious Rock (Luxor) ise beşinci olarak ayrıldı.

Alihan (Halis Karataş)

Geçen sene de kazanarak başlamıştı…

Yarış hayatının 24’üncü startında 11’inci birinciliğini elde eden Alihan, geçen sene 7 Kasım 2021 Pazar günü kazandığı Atıf Esenbel ile kapattığı sezonu, bu sene 5 ay aradan sonra koştuğu Ali Doğan Ünlü Koşusu ile açarak, bıraktığı yerden sezona kazanarak başlamasını bildi.

Geçen sene Mart ayında sentetik pistte koştuğu G3 Galata Kulesi birinciliği ile sezonu açan safkan, bir sezona daha kazanarak başlarken, kariyerinin çim pistteki dördüncü, toplamda ise altıncı Grup zaferine ulaşmış oldu.

Startla birlikte ilk metrelerde iç kulvardan koşunun liderliğini alan Alihan, 200 metre sonra dış kulvardan yüksek bir tempo ile başa geçmek isteyen Luminary’ye liderliği bıraktı ve ikinci sıraya yerleşerek son viraj dönülünceye kadar beklemeyi tercih etti.

Alihan (Halis Karataş) – A3 Ali Doğan Ünlü Koşusunun son 200 metresi…

Düzlüğe çıkıldıktan sonra orta kulvardan 400 geçilirken hamlesini yapan başarılı safkan, 300 geçilirken Luminary ile başa baş oldu ve 200 direği geçilirken liderliği ondan devralıp 1.5 boy farkla kaçmaya başladı. Son metrelerde Luminescence ve Expectancy’nin etkili sprintine maruz kalan Alihan, usta jokeyi ile aldığı avansı en iyi şekilde değerlendirip, finiş çizgisini de yarım boy farkla ve (3.5) ölçümlü pistte 1’24”68’lik derecesi ile önde geçmeyi başardı. Jokey Halis Karataş bu sene 8’inci düzenlenen koşuda 3’üncü birinciliğine imza attı.

Ali Doğan Ünlü Koşusu sonrasında Selimoğlu Ekürisi…News Reporter

2 thoughts on “Bıraktığı yerden devam ediyor…

  1. Alihan çok özel bir at, kıskananlar çatlasın modundunda bir at, tam bir sporcu. Ekip de muhteşem. Çok büyük başarılar yolda bence. Atınıza iyi bakın, değerini bilin, özel atlar kolay gelmiyor.
    Gelenleri yiyip bitirenler çok, onlardan olmayın, büyük düşünün bence.
    Her yarışında yanındayım, kalbim sizinle <3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.