Babasının Oğlu…

25 Ağustos 2023 Cuma günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1000 metre çim pistte koşulan 3 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus Kv-8 Kenan Atan koşusunu, Ali Selimoğlu’nun sahibi olduğu, Cengiz Güray tarafından yetiştirilen ve antrenör Ergün Çetinkurt’un raporlu olması nedeni ile Ali Selimoğlu’nun antrenörlük hizmetini yürüttüğü Alihan (6y da Agresivo – I Am That Chick, Closing Argument) jokeyi Halis Karataş ile kazandı. 

Koşunun ikinciliğini Princess Khan (Native Khan) elde ederken, Amantor (Kaneko) üçüncü, Gökdenizim (Mendip) dördüncü, Rayo (Mali) beşinci olarak pistten ayrıldı. 

474 gün sonra gelen kolay galibiyet…  

Geçtiğimiz yıl kazandığı G3 Fikret Yüzatlı koşusu sonrası ilgilileri tarafından aygırlığa ayrılmasına karar verilen ancak yetiştiriciler tarafından yeterli ilgi görmemesi nedeni ile tekrar pistlere geri dönen Alihan, çok iyi uyum sağladığı jokeyi Halis Karataş idaresinde iyi start çıkışı sonrası aldığı liderliği aldı ve son virajı rahat bir tempoda dönüp düzlükte rakiplerinin ataklarından etkilenmeden ve çok iyi bir derece ile kolay bir galibiyet elde ederken bu mesafelerin en idd,alı ismi olduğunu bir kez daha göstermiş oldu.

Alihan’ın babası Agresivo da 2013 yılında 549 gün aradan sonra geri dönüş yarışını Halis Karataş ile kazanmayı başarmıştı. Alihan’dan 474 gün sonra gelen bu galibiyet ona ‘Babasının Oğlu’ yakıştırmalarının yapılmasına neden oldu.

 

News Reporter

8 thoughts on “Babasının Oğlu…

 1. Maşallah diyelim …Araya rağmen az zorlasa pist rekoru gelecek , böyle bir at daha yolun başında iken haraya çekilmesi sebebi ne olursa olsun yanlıştı.Alihan yeni doğmuş gibi koşmak istiyor.Son 800 zorlanmadan 45″ in altında bitmiş demek ki 1400 -1600 mesafe de çok daha etkili yarışlarını seyredeceğiz.

  1. Kesinlikle Maşallah. Ancak haraya çekilmesi hata değildi. Ali Bey tarafından Alihan’ı fazla zorlamak istememeleri ve açgözlülük yapmayarak aygırlığa ayrılması gayet doğru bir karardı. Bunu çoğu at sahibi yapamıyor maalesef. Talep olmayınca ve Alihan’ın performansı üst düzey olunca geri dönmek zorunda kaldı. Umuyorum ki her zaman olduğu gibi doğru yarışlar seçilir.

 2. Safkana ilgililerine ve şampiyon jokeyimize tebrikler padok kenarında gelirse mucize olur dendi işte size farklı analiz ama siz bunu programda söylemekten imtina edersiniz ama ben yazmak istedim son farklı analiz bu tay çok ufak deniyor geliyor padok kenarında artık yorum yapılmasın yada sadece zadik gökoğlu yaprin diğer spikerler sadece övgü pohpohlayıcı yorum gerek yok teşekkürler

 3. Yarış değil ki bu Atahan abi bu başka bir şey Alihan resmen kenter yaptı biraz zorlasa Halis abi 56 ile bitirecekti yarışı. Sihirbaz ile zaten uyumları tartışılmaz. Alihan aşım sezonunda nasıl ilgi görmedi gerçekten ilginç bir atçılığımız var.

 4. Alihan Türkiye’nin bir numaralı sürat atı, bizdeki atçılara fazla gelir, ondan talep gelmemiştir.
  Japonlar olsa bir başka talep görmeyen Sunday Silence ile yaptıkları gibi Alihan’ı havada kaparlar.

 5. Maşaallah, gurup hafif geldi. Karataş üstünde süs gibiydi. Aygır olarak tercih edilmemesine üzüldüm. Şampiyonlarımızın kötü talihi.
  Ama Teuzesinin kızı Cansucan la günü temizlediler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir