ALKANDROS’dan müthiş sprint!

27 Nisan 2019 Cumartesi günü Ankara 75.Yıl Hipodromunda merhum atçı ve yetiştirici Ali Orhan Birol koşulan 3 yaşlı İngilizlere mahsus KV-7 mücadeleyi, Emrah Karamazı’nın sahibi, Uğur Karakoca’nın yetiştiricisi ve Abdullah Çiftçi’nin antrenörü olduğu Alkandros (3y de Luxor – Thinker Bell, Always A Classic), jokeyi Müslüm Çelik ile kazandı.

1400 Metre çim pistte 11 tayın katılımı ile gerçekleşen koşuyu 1’23”06’lık derecesi ile kazanan Alkandros’un bir baş gerisinde ikinciliği 195 gün aradan sonra ilk yarışına çıkmasına rağmen başarılı bir performans sergileyen Kuzey Kafkasyalı (Luxor) elde ederken, mücadeleyi kazanan Alkandros’un ekürisi olan Hawking (Lion Heart) üçüncü, Strata (Win River Win) ise dördüncü oldu.

Kariyerinin 8’nci startında 3’üncü birinciliğini elde ederken, son virajı en geri dönmesine rağmen özellikle düzlükteki etkili sprinti ile göz okşayan Alkandros, bu birinciliği ile Erkek Tay Deneme klasiği öncesi ekürisinin yüzünü güldürmeyi başarıp aynı zamanda ilk Kısa Vade galibiyetine de imza atmış oldu.

Alkandros (Müslüm Çelik)

Distant Shining ile tam kardeş…

Ali Orhan Birol adına düzenlen yarışın son metreleri çok zevkliydi ve finişe beraber giren iki ata adeta mesafe yetmedi.

Vurgulamaya çalıştığımız bu etkeni kazanan açısından irdelediğimizde, bunun gayet doğal olduğunu ifade etmek mümkün. Çünkü koşunun galibi Alkandros, geçtiğimiz yılın Gazi koşusu ikincisi Distant Shining ile tam kardeştir. Dolayısı ile daha da uzayan mesafelerde daha da iyi olabilir.

Alkandros ve kardeşi Distant Shining’e mesafe gücü veren soy etkenlerinin başında anne Thinker Bell’in soy ağacı gelir. Thinker Bell’in annesi Pleasant Mystery, Pleasant Colony kızıdır ve bu baba hattı Ribot’a ulaşır. Diğer taraftan Mystery Rays da Nijinsky II kızıdır ki, Alkandros bu etken ile stamina (dayanıklılık) elde etmektedir.

Yine dördüncü anne de Ribot’a ulaşmaktadır ki, esasında Pleasant Mystery de tam kardeşler His Majesty/Graustark üzerine 3×4 akrabalığa sahiptir ve dolayısıyla Alkandros’un anne soyu mesafeye yatkınlık içeren etkiler taşımaktadır.

Tabi ki kısrağın bu etkileri açığa çıkarabilmesi için aygırın dominant bir karakter olması lazım ki, bu özellik Luxor da ziyadesiyle mevcut zaten! (Muslihiddin Gurup)

Ali Orhan Birol Koşusu Kupa Töreni 2019
News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir