Alkaş Ekürisinin 2 yaşlı tayının öz kardeşi G1 Florida Derby’de ikinci oldu…

30 Mart 2024 Cumartesi akşamı Amerika’nın Gulfstream Park Hipodromunda 1800 metre kum pistte koşulan ve Kentucky Derby için önemli baraj yarışlarından biri olan G1 Florida Derby’yi Tod Pletcher’ın antrene ettiği Fierceness (City Of Light) kazanırken, koşunun ikinciliğini 2 yaşlı öz kardeşi ülkemizde idmanda olan Catalytic (Catalina Sruiser) isimli safkan jokeyi Julien R. Leparoux ile elde etti.

Emir Alkaş adına 2021 yılı Kasım Keeneland satışlarından Murat Sancal tarafından 42.000 $’a Catalina Sruiser’den gebe olarak satın alınan One Show Only isimli kısrak, ülkemize getirildikten sonra al erkek bir tay doğurdu. Doğan tayın öz kardeşi Catalytic ise bir sene sonra Amerika Fasig Tipton satışlarında 125.000 $’a el değiştirdi.

Yarış hayatına gösterişli bir birincilikle başlayan ve henüz üçüncü startında Florida Derby ikincisi olan Catalytic ile Türkiye’deki 2 yaşlı öz kardeşi Poetry In Motion’un, babası Super Saver olan ve Aqueduct Hipodromunda yarış kazanan Reunion Tour isimli bir kardeşleri daha bulunuyor.

Catalytic, elde ettiği ikincilik sonrası alacağı yüksek handikap puanı ile 4 Mayıs 2024 Cumartesi günü Churchill Downs Hipodromunda koşulacak 150.Kentucky Derby’de start alabilmek için önemli bir avantaj yakalamış durumda…

News Reporter

1 thought on “Alkaş Ekürisinin 2 yaşlı tayının öz kardeşi G1 Florida Derby’de ikinci oldu…

  1. Alkas Stud has bought but more interestingly,sold so many good stock over the years,their success ratio is considerably high,if not the highest among Turkish breeders,very welldone.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir