Alman Derby Galibinde İlginç Akrabalıklar!

7 Temmuz 2019 Pazar günü koşulan Almanya Derbi’sini kazanan Laccario oldu ve yarışla ilgili tafsilatlı haberi Yarış Dergisi sitesinde görebilirsiniz.

Derby’i kazanan Laccario bu sene 2 kez de Derby mesafesine yakın 2200 metrelik sınıf yarışlarda kazanması ile de dikkat çekmişti.

Laccario, Scalo isimli aygırın temsilcisidir ki, bu aygır da yarış yaşamında üç ve dört yaşlarında 2400 metrelik önemli yarışlar kazanmıştır. Scalo ise Lando‘nun oğludur ve Lando da Alman Derby galibi olmasının yanı sıra Japan Cup’ı ve daha birçok önemli ve de mesafeli G1 yarışları kazanmış bir isimdir. Dolayısıyla bu yılın Alman Derby galibi Laccario, baba hattı itibari ile tam bir mesafe etkenine sahiptir ve şüphesiz Almanların bu konuda kendine özgü tarzlarını devam ettiren bir soydan gelmektedir.

Lando

Devam edersek, Laccario-Scalo-Lando vasıtası ile Acatenango ve dolayısıyla Surumu‘ya ulaştığını görebiliriz bu baba hattının… Diğer taraftan Laccario’nun kısrak babası Lomitas olup bu aygırın kısrak babası da Surumu olduğu için Laccario, Surumu üzerine 4*4 akrabadır.

Laccario’nun dedesi Lando’nun annesi Laurela isimli kısraktır. Laurela aynı zamanda Laccario’nun da üçüncü annesidir. Dolayısı ile 2019 Alman Debry galibi Laccario, Laurea isimli kısrak üzerine 3*3 yakın akrabadır. Laurea, Sharpman kızı olup annesi Licata da, Tamerlane oğlu Dschingis Khan’ın kızıdır.

Yine diğer taraftan Surumu’nun babası Literat, Lis isimli kısrağın kızı olup Lis ise aynı zamanda Laurea’nın da üçüncü annesidir ve dolayısıyla Laccario, Lis isimli kısrak üzerine 6*6*6*6 akrabadır.

Laccario’nun gerek baba, gerek anne hattından gözüken akrabalıklar farklı gibi gözükse de Lis ortak noktasının varlığı, onun soy ağacını ilginç hale getiren noktalardan biridir.  Yine de babası Scalo’nun anne hattında Simon Shoes izi, bu aygırı da ilginç kılan unsurlardan biridir bana göre…

Laccario Pedigri

 

 

News Reporter

1 thought on “Alman Derby Galibinde İlginç Akrabalıklar!

  1. Sayın muslihiddin bey bu soy ağacın neden ilginç olduğunu açıklarmısınız? Buradaki kullanılmış mantık nedir? Sadece ilginç mi yoksa başka şeylerde varmı? Böyle bir eşleşme neden yapılır? Amaç nedir? Bunu açıklarsanız bizlerde aydınlanmış oluruz.teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir