Alman Dişi Tay Deneme’yi NOVEMBA kazandı…

30 Mayıs 2021 Pazar günü Almanya’nın Düsseldorf şehrinde koşulan 101’inci G2 Wempe German 1000 Guineas’ı, Peter Schiergen’in antrene ettiği ve Gestut Brummerhof Ekürisine ait olan Novemba (3y dd Gleneagles – Nevada, Dubai Destination), kadın jokeyi Sybille Frau Vogt ile kazandı.

Novemba

1600 metre çim pistte koşulan ve Alman yarışçılık tarihinde ilk kez bir kadın jokeyin kazandığı 125.000 € toplam ikramiyeli koşuda 7 boy farkla ve 1‘35”41’lik derecesi ile önemli bir başarı elde eden Novemba, geçen sene 2 yaşlı olarak 4 kez start alıp bir birincilik elde ederken G3 Preis der Winterkonigin’de ikinci olmıuş, bu sene ise 8 Mayıs’ta start aldığı Listed mücadeleyi dördüncü olarak tamamlamıştı.

Alman Dişi Tay Denemede ikinciliği Sky Angel (Dark Angel), üçüncülüğü ise Belcarra (Estidhkaar) elde etti.

News Reporter

4 thoughts on “Alman Dişi Tay Deneme’yi NOVEMBA kazandı…

  1. Genç aygır Gleneagles yarış hayatında müthiş bir attı. Galileo’nun en önemli taylarından biriydi. Annesi de efsanevi yarış atı ve aygır Giant’s Causeway ile tam kardeş. Muazzam bir orjin var ortada. Aşım bedeli 25000 euro ki önceden daha yüksekti. Yavrusu Novemba Almanya Dişi Tay Denemeyi tek başına koşarak kazandı denilebilir ki en az 8-10 boy yaptı. Arkadaki uzak ikinci olan tay Godolphin tayı ve bir başka İrlanda menşei orjin ve tayları yüksek fiyata satılan klas aygır Dark Angel tayı. 3. olan tay da yeni aygırlardan Estidhkaar’ın bir tayı ve Estidhkaar da Dark Angel yavrusu. Alman Dişi Tay Denemede İrlanda kökenli orjinler ilk 3te bitirdi. Kadın jokeyi tebrik ederim tarihe geçti.Tatlı bir sürprizle rahat kazandı. Türkiye’de İngiliz ve Irish aygırları umarım ileride daha fazla görürüz. Müthiş yeni aygırlar var. Ülkemizde Mehmas tayı var mesela bu önemli bence. Approve, Bushranger, Captain Rio,Authorized vb aygırlar var elimizde ancak yeterli değil kanımca. Ayrıca kendimize ait ülkemizde koşup başarı kazanmış İngiliz pedigrili Kaneko,Toruc Macto ve Torok gibi aygırlarımız da var. Ülkemizdeki aygırların çoğu abd kökenli aygırlar ve hepsi de iyi aygırlar ona sözüm yok. Ayrıca Japonya’dan da alınan aygırlar bunları da ülkemizde görmek çok güzel. Ancak Avrupada da özellikle iyi aygırlar var keşke imkan olsa da yavrularını burada izleyebilsek.

      1. Muhaarar, Night of Thunder,Vadamos,Awtaad, Territories ve Mehmas gibi genç aygırlar var beğendiğim. Kingman var müthiş bir aygır ama 150bin euro aşım bedeli var. Önceki jenerasyonlardan Teofilo, Lope de Vega ve Siyouni hayranıyım. Bated Breath mesela ülkemizde çok iş yapar çimde. Çok güzel aygırlar hepsi birer nadide yarış atıydı.

  2. çok güzel yorum yapmışsınız düşüncelerinize sağlık… bende hep bir kittens joy yavrusunu aygır olarak görmek isterdim ülkemizde… keşke ya o yada deep impact genç kaliteli aygır oğullarından birine sahip olsak… soy kurulur yeni baştan…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir