ALTINCI HİS Duble yaptı!

1 Haziran 2019 Cumartesi günü Ankara 75.Yıl Hipodromunda koşulan 4 ve yukarı yaşlı Arap atlarına mahsus G1 Tarım ve Orman Bakanlığı Koşusunu, Cüneyt Yıldızhan’ın sahibi, Sultansuyu Tarım İşletmesi’nin yetiştiricisi ve Mehmet Akbulut’un antrenörü olduğu Altıncı His (6y aa Özgünhan – Serengül, Sergen), jokeyi Halis Karataş ile kazandı.

2400 Metre çim pistte koşulan 615.500 TL birincilik ikramiyeli koşuyu 300’den sonra yapmış olduğu etkili sprinti ile 2’44”88’lik bir ile kazanan Altıncı His’in 3 boy gerisinde ikinciliği koşunun starttan itibaren yükünü çeken Cevher (Bilgin) elde ederken, bu safkanın bir baş gerisinde Serdümen (Tamerinoğlu) üçüncü, onunda 1.5 boy gerisinde Firikya (Ağa Karaca) ise dördüncü oldu.

44’üncü startında 10’uncu kez finiş çizgisini önde geçen Altıncı His, kariyerinin 5’inci Grup koşu galibiyetine imza atarken aynı zamanda G1 seviyesindeki bu önemli koşuyu da üst üste ikinci kez kazanma başarını gösterip, kazancını da 2.768.300 TL’ye yükseltti. Şampiyon safkan Karaüzüm, Bakanlıkla eşdeğer olarak zaman zaman değişik isimler altında koşulan bu önemli koşuyu 2013-2017 yılları arasında üst üste 5 kez kazanmıştı.

Altıncı His (Halis Karataş)

Sa’d – Wiking etkileşiminin izleri…

Tarım ve Orman Bakanlığı koşusu, hem uzun yıllardır düzenlenmesi, hem mesafesi, hem de bu koşuyu kazanan birçok atın değerli aygırlık kariyeri olması itibari ile önemli bir yarıştır.

Bu yıl start alan 12 at içinde kazanan Altıncı His olurken, yarış içindeki kolaylığını finişe de yansıttı ve çok rahat galibiyete ulaştı. Zaten bir önceki yarışını da çok talihsizce kaybetmişti ve rövanşı aldı diyebiliriz. Cevher de yarışın tüm yükünü çekmesine rağmen güzel koştu bence…

Altıncı His’sin babası Özgünhan, Türk-Arap atı yetiştiriciliğinin son harikalarından biridir şüphesiz.

Altıncı His’sin annesi Serengül, Sergen’in kızı olup büyükanne Nurkut da Sam Tiki ile All Most isimli kısraktan olmadır ki; All Most’un da Wiking kızı olduğunu biliyoruz. Wiking temsilcileri son dönemlerde Türk-Arap atı ırkı yetiştiriciliğini oldukça dominant olarak etkilemiş olup özellikle de Sa’d hattı ile uyumu üst seviyededir.

Dolayısı ile Altıncı His bahse konu bu uyumun, yani Sa’d-Wiking etkileşiminin izlerini taşıyan bir soy ağacına sahiptir ve başarılarında bu da önemli bir soy etkenidir. Yine de burada başka bir husus daha var ki, onu da farklı bir bağlamda paylaşabiliriz zaman içinde sizlerle…  (Muslihiddin Gurup)

Tarım ve Orman Bakanlığı Koşusu Kupa Töreni 2019
News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir