ANADOLU ASLANI İstanbul’da tahta çıktı!

16 Mayıs 2021 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1600 metre çim pistte koşulan ve 3 yaşlı Erkek İngiliz taylarına mahsus yılın ilk klasik mücadelesi olan G1 Erkek Tay Deneme Koşusunu, G.Emre İçer’in sahibi, Murat Cavcav’ın yetiştiricisi ve Ömer Alaçam’ın antrenörü olduğu Anadolu Aslanı (3y de Victory Gallop – Mila Bella, Intense Focus), jokeyi Mehmet Kaya ile kazandı.

Koşuda ikinciliği Gülüm Osman (Popular Demand) elde ederken, mücadeleden Real Runner (Invincible Son) üçüncü, Burgas (King David) dördüncü, Berken (Kaneko) ise beşinci olarak ayrıldı.

Anadolu Aslanı (Mehmet Kaya)

Preveze’de ikinci olmuştu…

Geçtiğimiz yıl 2 yaşlı olarak 10 yarış koşan, bunlardan G3 Sadun E.G.Atığ ve G2 TYAYSD Koşularını kazanıp, G1 Çaldıran Koşusunu ikinci, G1 Karayel, G2 Sakarya, G3 Hitit ve G3 Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Koşularını üçüncü tamamlayan Anadolu Aslanı, bu sene Ocak ayında Adana kum pistinde katıldığı A3 mücadeleyi ikinci tamamlamış, 3 ay aradan sonra yaz sezonu piste çıktığı ilk yarış olan A3 Preveze Koşusunda ise Fiero Mio’nun arkasında ikinci olmuştu.

Sezonun en iddialı taylarından biri olan ve bugüne kadar 6 ayrı jokey ile 13 kez start alan ve Anadolu Aslanı, Erkek Tay Deneme Koşusunda Mehmet Kaya ile ilk kez bir araya geldi.

Süratli bir tempo ile başlayan koşuda startla birlikte çok iyi bir yer tutan safkan, son virajı bariyer dibinde kolay bir tempoda ikinci sırada döndü. 400’den itibaren temposunu arttırmaya başlayan ve son 200’de en yakın rakibine 3 boy fark yapan erkek tay, bu metreden sonra dış kulvardan rakiplerinin hücumuna maruz kaldıysa da, aldığı avantajı en iyi şekilde değerlendirip 1.5 boy farkla ve 1’35”22’lik derecesi ile kazanmayı başardı.

Doping Cezası almıştı…

Anadolu Aslanı geçen sene Eylül ayında İstanbul’da start aldığı G2 Tay Deneme Koşusunda 3’üncü olmuş ancak koşuş sonrası alınan numunesinde yasaklı Oh-Lidocaine maddesi ile koşturulduğu tespit edildiğinden koşulardan yasaklanmasına ve ilgilileri hakkında soruşturma açılmasına karar verilmişti.

Bu olayın sonrasında 780.000 lira cezası yatırılarak yarış hayatına devam etmesi sağlanan safkan, yaklaşık 1 ay sonra start aldığı G2 TYAYSD Koşusunu kazanıp, yaz sezonunu Çaldıran Koşusu ikinciliği ve Sakarya Koşusu üçüncülüğü ile kapatmıştı.

Victory Gallop/Intense Focus…

Anadolu Aslanı’nın babası; Ülkemizde son 6 yılın lider aygırı Victory Gallop’tur. 2008 yılı Şubat ayında ülkemize getirilen ve aynı sene aşımlara başlayan aygırın ilk tayları 2009 yılında doğmuş ve ülkemizdeki ilk jenerasyon tayları 2011 yılında start almaya başlamıştır.

Türkiye kariyerinin ilk 4 yılından sonra Aygır Kazanç Listesinin en tepesine oturan Victory Gallop’un start alan 496 yavrusundan 317’si yarış kazanmayı başaran aygırın 10’u G1 galibi olmak üzere 104 Black Type performans sergilemiş temsilcisi bulunmaktadır.

Anadolu Aslanı’nın annesi; 3 ve 4 yaşlı olarak 14 kez start alıp 3 yarış kazanan 2011 doğumlu Mila Bella (Intense Focus)’dır. 2010 yılı Goffs Satışlarından 6.500 €’ya alınan annesi Glasheen’in karnında ülkemize gelen kısrağın start alan ilk yavrusu Olinda, kısa süren yarış hayatında 2 kez kazanmayı başarmıştır.

Anadolu Aslanı (Mehmet Kaya)

Gülüm Osman; Geçtiğimiz yılın en başarılı 2 yaşlı taylarının başında gelen bir isimdi. Yaz sezonunu Ankara’da KV-9 ikinciliği ile sezonu açan ve bu performansı ile kafalarda soru işareti bırakan safkan, Erkek Tay Deneme Koşusundaki performansı ile kendisi hakkındaki tüm tereddütleri ortadan kaldırdı.

Real Runner; Sezonu Ergin Talay dördüncülüğü ile açmıştı. Sezonu rahat tempoda koştuğu ve fazla sıkıştırılmadan açtığı bu koşudan sonra Erkek Tay Denemede son derece tatminkar ve dikkat çekici bir üçüncülük elde etti. Özellikle son düzlüğü çok iyi koştu ve büyük ara kapattı.

Burgas; Koşuyu mümkün olabildiğinde ön grubun içerisinde takip etti. Düzlüğün başında bir ara kazanır görüntü vermesine rağmen ikinci bölümdeki performansı kazanmasına yetmedi. Bütün bunlara rağmen koşuyu sadece toplam 2 boy farkla kaybetti.

Berken; Sadık Eliyeşil Koşusunu Burgas’ın 3.5 boy arkasında ikinci bitirmişti. Erkek Tay Deneme Koşusunu ise Burgas’ın bu defa 1.5 boy gerisinde beşinci tamamladı. İyi koştu.

Blaze To Victory; Sentetik pistte kazandığı KV-8 Vural Çakım Koşusundan sonra bu koşuda büyük bir sıçrama yaptı. Altıncılığı bugün için tatminkardı.

Fiero Mio; Pereveze Koşusunu kazanınca bu yarışa favori olarak girdi. Çim pistte Ahmet Çelik ile katıldığı yarışlarda hiç geçilmemişti. Bugün sahaya çıktığı andan starta girdiği ana kadar anormal stresliydi. Starta girene dek adeta bir yarış koştu! Start verildikten sonraki yarışında etkili olamadı. Onun için kötü bir gündü…

Anadolu Aslanı (Mehmet Kaya)
News Reporter

11 thoughts on “ANADOLU ASLANI İstanbul’da tahta çıktı!

 1. Konuyla pek alakalı değil ama . Bir at’ı çok merak ediyorum bu yarisida koşmadı CAN REİS umarım safkanin bir sağlık problemi yoktur inşallah. bilgilendirirseniz çok sevinirim

  1. Selamlar. Can Reis son kazandığı yarışından sonra ufak bir sakatlık yaşadı. Şu anda tedavi döneminde…

 2. anadolu aslanını ve ilgililerini tebrik ederim.tahminime göre mehmet akif ersoyu gülüm osman sait aksonu ise real runner kazanır.

 3. Real runner gocakaya yüzünden yarışı kabbetti yazıklar olsun karatasi bindirmeleri lazım acilen

 4. Önce gül hatmi şimdi de bu kurtel bunu görmüyor mu hadi onları geçtim bizim kuponlar bu işe yaramaz jokeyin yüzünden yatıyor. Tempo okuma sıfır viraj dönülür ken 50 metre geride at sanki uçacak yinede çok iyi geldi Sait aksonun net favorisi kocakafa binmezse yazıklar olsun

  1. Gerçekten bu kurtel ekurisine kaybettirdigi kaçıncı yarış Kocakaya kesinlikle gönderilmeli Karataş olur, barış kurdu olur g.gökçe olur ekuriye yazık o kadar emek veriyorlar…

   1. barış kurdu nasıl bindiğini herkese hatırlattı keşke istanbula taşınıp 1. jokeyi olsa kurtellerin ama onlar hoplamalı zıplamalı jokeyleri bindirir… gökhan gitse hışmanı getirirler… ekürinin bakış açısı böyle…

   2. Ne kadar bos yorumlar ya he he karataş binmeli karataş long runnere bindi gazide tabela yapmadi kocakayaya gecti at dunya şampiyonu oldu sorsan bunlar 20 senedir yaris oynuyordur.

 5. ARKADAŞLAR Bİ ATIN SAHİBİ SENSEN JOKEY SENİN DİREKTİFİNE UYAR REAL RUNNER EN GERİ BEKLEDİ KAYBETTİ AMA SİZE SÖLÜYORUM GAZİ DAHİL ÖNÜNDEKİ ÜÇ YARIŞIDA KAZANIR UZAYAN MESAFEDE RAKİBİ YOK AYRICA AT ÜZÜLMÜYOR HİÇ AT NASIL İSTERSE ÖYLE DAVRANIYOR İLGİLİLER BİLGİNİZE ŞUAN BU ATLARDAN REAL RUNNER I GEÇİCEK Bİ TAY YOK MALESEFKİ GENE KURTELLER KAZANDI HAYIRLI OLSUN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir