ANADOLU ASLANI’nın Gazi Koşusu jokeyi belli oldu!

Erkek Tay Deneme Koşusu başta olmak üzere kariyerinde 3 Grup galibiyeti ve G1 Çaldıran Koşusu ikinciliği bulunan İçer ekürisine ait sezonun en yüksek handikap puanlı 3 yaşlı tayı Anadolu Aslanı (Victory Gallop – Mila Bella, Intense Focus)’nın, 26 Haziran 2021 Cumartesi günü koşulacak 95.Gazi Koşusundaki jokeyi belli oldu.

Yaz sezonunu A3 Preveze Koşusu ikinciliği ile açan, ardından G1 Erkek Tay Deneme Koşusunu kazanıp 5 Haziran’da Ankara’da start aldığı G2 Mehmet Akif Ersoy Koşusunda Burgas’a geçilen safkan, bugüne dek 6 değişik jokeyle 14 kez start alıp 4 yarış kazandı.

Mücahit Bayır ile Şartlı-1, Akın Sözen ile G3 Sadun E.G.Atığ, Özcan Yıldırım ile G2 TYAYSD ve Mehmet Kaya ile G1 Erkek Tay Deneme Koşularını kazanan ve Gazi Koşusu öncesi ismi Halis Karataş ile geçen başarılı taya, Türk Yarışçılığının Derbisinde jokey Mehmet Kaya’nın bineceği öğrenildi.

Anadolu Aslanı (Mehmet Kaya)
News Reporter

27 thoughts on “ANADOLU ASLANI’nın Gazi Koşusu jokeyi belli oldu!

 1. Halise gittiler binmedi kesin iddia ediyorum istese real runnere biner halis adam aşmış gazi filan umrumda değil

  1. Halisin ahı gitmiş vahı kalmış kondusyon sifir , cesaret bitmis, en distan don atin kazanacagi varsa kazaniyor.
   At sahipleride farkinda bitikliginin atmanlarin ati olmasa binecek at bulamayacak.
   Umarim tez zamanda selim gibi jubilesini yaparda kendi kariyerini rezil etmez.

   1. Maho güldürdün beni Allah’ta seni güldürsün neymiş halis binecek at bulamiyormus. Kabul etseniz de etmesenizde bu adam Türkiye’nin en büyük jokeyidir.bu adamın olmadığı gün bültene bakmayan binlerce insan vardır siz ancak kendinizi avutun yok at bulamaz kazanamaz diye adamın koşu kazanma yuzdesine bir bakın sonra konusun

    1. Güzel cevap, veriler TJK sitesinde. Yıl yıl var, yüzdeye bakınca bitip bitmediğini görebilirsiniz.

 2. Halisin kendi atları var muhtemelen kendi atlarına binecek. Bence de Anadolu Aslanı için Mehmet Kaya doğru tercih.

 3. Mehmet Kaya tam bir taktik jokeyidir. Çok iyi yer tutar ve konsantre olmuşsa atından maximum fayda sağlar. Yaşlı aygır Victory Gallop’un son yıllardaki en iyi tayı olan Anadolu Aslanı ilk başlarda çok koşturuldu ve gereksiz yıpratıldı. Bu tayın Burgas isimli taydan daha az kalite bir at olmasına imkan yok. Bana göre Gazi Koşusu’nun en şanslı tayıdır. 15. koşusuna çıkacak olmasına rağmen yine de en son bu yarış için sakladığına inandığım kuvvetiyle bu önemli yarışı kazanmasını bekliyorum. Rakibi de Burgas olacaktır Ahmet Çelik farkıyla. Halis Karataş her ata binebilir Türkiye’de ama getirebilir mi hiç zannetmiyorum. Kondüsyonu olduğunu da düşünmüyorum. Uğraştıran, teşvik isteyen atlarla çok zorlanır. Anadolu Aslanı ve Mehmet Kaya ideal olmuş. Real Runner da iyi bir at ama jokeyi Kocakaya saatli bomba. Geç karar veriyor kulvar sıkıntısı yaşıyor. Adım gibi eminim Real Runner jokey nedeniyle sıkıntı yaşayacaktır. Kulvarı bulana kadar 2400 metrelik yarış bitecektir.

 4. Halis Karataş beyefendi en iyi jokeylerimizdendir, saygım da büyüktür. Elbette kendisinin haklı düşünceleri vardır. Hangi 3 yaşlıya bineceğine kendisi karar verebilecek lükse sahip ender jokeylerdendir. Ayrıca şundan emin olabilirsiniz ki, seçim yaparken (belki de sizin hiç deneyimlemediğiniz) binicilik deneyimlerini kullanmıştır.
  Gazi koşusu, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK adına yapılan, yarışçılığımızın en büyük koşusudur. “Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK” hepimizin gönlünde en güzel yerde gazilerimizi temsil etmektedir. Kurtuluş Savaşımızın sembolü olarak gurur kaynağımızdır.
  Çok sevdiği at yarışları bugün hala onun izinden giden bir kurum olan TJK tarafından yapılmaktadır ki, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün bu kurumun oluşumundaki rolü yadsınamaz.
  Sayın Halis Karataş sizin bu yorumunuzu okuyorsa büyük olasılıkla üzülüyordur, çünkü güzel ülkemizdeki “Hiç bir jokey!” Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK adına düzenlenen bu yarışı “aştığını” düşünmez..
  “Umursamıyor ya da Aşmış” yorumu sizin yorumunuzdur, Halis Karataş Bey’e mal etmeyiniz.
  Milletçe bazı hassasiyetlerimizi unutmayalım. Sizin deyiminizle “kesin iddia” etmeyin. Halis Bey’in düşüncelerini bilemezsiniz…

    1. Rahatsiz eden Mustafa Kemal değil,Cehalet dostum.
     Hepimiz ayni deģerlere inanmak zorunda deģiliz.
     Keske biraz Yurdışı deneyimi yaşamiş olsak Ülke olarak…

     1. ATATURK.SIYASET DEGIL KARDESIK ZORUNA GITSEDE KABUL ETMESENDE BU ULKENIN KURUCUSU BU ULKENIN KURUCUSUNUN ISMININ ADINA KOSUALACAK KOSUDA NEYIN SIYASETINDEN BAHSEDIYORSUN BIRDE AVRUPA DIYOR AVRUPA ILE NE ALAKASI.VARSA

   1. Meclis değil burası doğru da mecliste siyaset mi yaptırılıyor şu anki 2021 Türkiyesinde. Atatürk ismini anmak siyaset mi olmuş? Ben bu yorumu okurken hiç rahatsızlık duymadım veya bunun yeri burası değil düşünmedim de siz neden böyle düşündünüz anlayamadım. Büyük Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk bizim her an aklımızda ve kalbimizde yer alıyor. Her yerde anılması hatırlanması konuşulması gereken Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki tek kişidir. Saygıyla anıyorum kendisini.

    1. Biraz düsününebilsen durumu anlarsin,SPOR ile SIYASET yada Siyasi hicbir Lider yanyana duramaz…
     Dünyanin hicbir yerinde böyle birsey yok.
     Bu yüzden Yurtdisi deneyimi yasayin,Anlayin durumu…

     1. Yurtdışı deneyimi yaşayınca ne oluyormuş. Ben sürekli yurtdışına çıkıyorum. Ne anlatmak istiyorsunuz anlamadım. Sporla siyaset içi içe değil mi bu ülkelerde ? İtalya ‘da Silvio Berlusconi AC Milan takımının başkanıydı. Berlusconi denilen kişi İtalya Başbakanıydı. Kraliçe Elisabeth atları var ki İngiltere’de Kraliyet ailesinin şu anda bile siyasette yaptırım gücü var. Bir şey ortaya atıyorsanız altını rasyonel şekilde doldurun, laf olsun torba dolsun diye konuşmayın.

     2. doğru olan sizin dediğiniz ama burası türkiye burda her şey mübah.

    2. tebrik ederim veliefendi sizin yorumlarınızı zevkle okuyorum.kaleminiz çok güçlü saygılar.

     1. Yani Veliefendi Bey,sizin savundugunuz durum Siyaset ile Sporun iç içe olmasimi?bunumu arzu ediyorsunuz?

 5. Halen h.karataş’ın at binme konusunda belirleyici olduğunu düşünen insanların varoluşu beni güldürüyor.Neymis halis istese Real runner dahil istediği ata binermiş hadi ordan

 6. Neden bizim ülkede her zmn başarılı insanlar en ufak başarısızlıkta yerden yere vurulur anlamış değilim

 7. Kım kazanıŕ bilemem.ki zaten gaziyi kazanan at koşacak atların icinde en iyi atta degildir zaten.ama anadolu aslanı kesinlikle burgastan iyi at.ondan eminim.

 8. Dünyanın neresinde olursa olsun 6 kez üst üste o ülkenin derbisini kazanan jokey el üstünde tutulur pamuklara sarılır Ama bizde Ahmet Çelik çoğu yarissever tarafından sevilmez sebebi de dünkü 1. Koşuda ki gizmo gibi bir sürü yarışı olması. yarışın başından sonuna kadar atı bir kere bile teşvik etmedi tepki verin arkadaşlar her platformda yazın bu adamlara en ağır cezayı verdirene kadar tepkinizi gösterin Ahmet olmuş Özcan olmuş Halis olmuş hiç önemli değil adam gibi yarış kosucaklar vatandaşın parasıyla bahtıyla oynamiyacaklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir