Anadolu TİM para bastı…

Anadolu Tarım İşletmesinde yetişen 17 safkan Arap Elit tayı 29 Eylül 2020 Salı günü İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda yeni sahipleri ile buluştu. Eskişehir Mahmudiye ilçesinde bulunan Anadolu Tarım İşletmelerinde yetişen ve Tamerinoğlu, Ayabakan, Altaha ve Hızlıtay gibi başarılı Arap aygırların temsilcilerinden oluşan 17 elit tayın yer aldığı satışa, at sahipleri tarafından büyük bir ilgi gösterildi.

Öğle saatlerinde başlayan satışların en pahalıya satılan tayı, Bilgekurt ve Nilda gibi başarılı kısrakların öz kardeşi olan Kurtkız isimli kısrağın son zamanların flaş aygırı Ayabakan’dan verdiği 2 yaşındaki Tekinci isimli al erkek tay oldu.

Tekin Biricik tarafından 800.000 liraya satın alınan tay, Tigem tarafından 2014 yılında satılan ve tarihin en pahalıya satılan tayı unvanını bugüne dek elinde bulunduran 2 yarış galibi Uçan Kral’ın rekoruna da ortak olmuş oldu.

Satışın ikinci pahalı tayları; Birkan Bora Akarsu tarafından 600.000 TL’ye alınan kır erkek tay Şimşek Efe (Altaha – Songülhanım) ile Göbeklitepe Ltd.Şti. tarafından 600.000 TL’ye satın alınan al erkek tay Canım Kardeşim (Ayabakan – Badekızım) olurlarken, Arapoğlu isimli öz abisi geçen sene 700.000 TL’ye satılan Renk isimli doru erkek tay ise Uğur Temuçin tarafından 170.000 liraya alınarak, satışın en ucuza satılan tayı oldu.

17 Baş tayı 7.520.000 TL’ye satan Anadolu Tarım İşletmesi böylelikle yeni bir rekora imza attı. İşletme geçtiğimiz yıl 22 Ekim 2019 tarihinde yapılan Elit tay satışında 16 elit taydan 5.475.000 TL gelir elde etmişti.

Gelirini bir önceki yıla oranla % 37 arttıran Anadolu Tarım İşletmesi, tay başına elde ettiği 442.352 lira ile bir rekor daha kırmayı başardı.

Satışta satılan tayların isimleri, fiyatları ve alıcıları şöyle;

 

News Reporter

8 thoughts on “Anadolu TİM para bastı…

  1. birçoğu yarı parasını dahi çıkaramayacaklar. RENK isimli tayla en mantıklı alımı yapan Uğur Temuçin beyi tebrik ediyorum.

  2. bir malı alırken kazanacaksın derler ama bu tayların fiyatları resmen uçtu… tekinci güzel taya benziyor ama canım kardeşim öztaha ve bordo mavi 4 lü ye dönmeden gr3 ve yukarısı kazanır….

  3. Satislar sonrasi genelde yapilan yorumlar bu taylar parasini cikaramayacaklar seklinde. Maalesef ulkemizde herkes at sahipligine hala ticaret olarak bakiyor, bu bir hobi, dunyanin hicbir yerinde para kazanmak icin at sahipligi yapilmaz, bizde yapan bazi sektor emekcileri var elbette ama onlarin durumu istisna. Ozetle, kimse endilesnmesin bu taylari satin alanlar da belki 10 taydan birinden para kazanip digerlerinden zarar edeceklerinin farkinda, ama bu isin dogasi bu.

  4. Zamanında Okaner alınmıştı. ilk koşu 3. sonra yok. 500.000 Tl idi.
    bu paralar verilir mi? masrafı çok sakatlanır hastalanır…
    Çok ilginç işler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir