Ankara Klasiğinde sonuç Gazi Koşusundaki gibi…

25 Eylül 2021 Cumartesi günü Ankara 75.Yıl Hipodromunda 2800  metre çim pistte koşulan 3 yaşlı İngiliz taylarına mahsus G1 Ankara Koşusunu, Sanem Kahraman’ın sahibi, Fedai Kahraman’ın yetiştiricisi ve Tevfik Bardakçı’nın antrenörü olduğu yılın Gazi şampiyonu Burgas (King David – Thisbe, Yavuzstar) jokeyi Ahmet Çelik ile  kazandı.

Koşuda ikinciliği sonlardaki etkili sprinti ile Real Runner (Invincbile Son) elde ederken, mücadeleden Turgutlu Efesi (After Market) üçüncü, Vincitore (Victory Gallop) dördüncü, Giant Dream (Red Giant) ise beşinci olarak ayrıldı.

Burgas (Ahmet Çelik) ve Real Runner (Gökhan Kocakaya)

İlk iki Gazi’deki gibi …

Yılın Gazi şampiyonu ve şampiyon 3 yaşlı tayı Burgas, Ankara Koşusu galibiyeti ile kariyerinin 11’inci startında 7’inci birinciliğini elde ederken, ikinci G1 galibiyetine imza atıp kazancını da 4.1 Milyon liraya yükseltti.

2 yaşlı olarak 3 kez start alıp 1 birincilik, 2 kez de ikincilik elde ettikten sonra bu sene 3 yaşlı olarak ilk iki yarışını Adana’da koşup her ikisini de kazanırken, bunlardan sonuncusunda A3 Tendürek galibiyeti elde eden safkan, Nisan ayında ilk kez geldiği İstanbul’da Kv-9 Sadık Eliyeşil Koşusunu gösterişli bir şekilde kazanmış, ardından büyük ümitlerle girdiği Erkek Tay Deneme Koşusundan dördüncülükle ayrılmıştı.Ankara’ya döndükten sonra Haziran ayının başında koştuğu G2 Mehmet Akif Ersoy Koşusunda elde ettiği galibiyet, Burgas’ın Gazi Koşusunda ne denli iddialı olduğunu perçinleyen bir mücadele oldu. Nitekim bu yarıştan 3 hafta sonra koştuğu 95.Gazi Koşusunu, son yıllarda Derbi’de üs tüste elde ettiği birinciliklerle adını yarışçılık tarihine altın harflerle yazdıran jokeyi Ahmet Çelik ile kazanmasını bildi.

Burgas’ın Gazi zaferi sonrası ilk durağı Boğaziçi Koşusu oldu. Gazi sonrası verdiği aradan daha sağlıklı bir şekilde dönmesine rağmen kondisyon olarak eksik kaldığı bu mücadeleyi safkan dördüncü olarak tamamladı.

Sezonun 3 yaşlı taylara mahsus son klasiği olan Ankara Koşusuna çok daha iyi bir kondisyonla gelen safkan, Vincitore’nin tempo verdiği ve bir yerden sonra hızlanarak bitirmeye çalıştığı mücadelede klasik bir Burgas yarışı koştu. Son düzlüğe sermayeli bir şekilde ikinci sırada çıkan ve son 300’den sonra gruba hakimiyetini hissettiren safkan, sonlarda dışından yüklenen Real Runner’ı tıpkı Gazi Koşusundaki gibi bir kez daha mağlup ederek bir baş farkı ve 3’02”28’lik derecesi ile birinciliğe uzanmasını bildi.

News Reporter

5 thoughts on “Ankara Klasiğinde sonuç Gazi Koşusundaki gibi…

  1. Kocakaya , devamlı aynı hatayı yapıyor…Eküri ,yarış sonrası ne derse haklı. Neden bu kadar bekliyorsun, neden bu kadar avans veriyorsun???

  2. Arif bey niye bu atın Kocakaya ile olmadığını görmüyor anlamıyorum. Önce Gazi, sonra Ankara. Her iki yarışta son 200 de bitti. O da haklı. Jokey havuzu belli.

  3. Güzel atın var atını sürcek adam yok en arkada bekleyen lakayıt jokey atın kafasını düzeltemeyen ata hakim olamayan bir jokey …. At son 150 de ayak değiştiriyor yazık…. İdda ediyorum gazi koşusu dahil real runner burgazla 2400 ve üzeri her yarışta geçer 99 yarış koşsun 98 ini 1 boyla kazanır bi yarışta burunla kazanır :))))) ŞU ATA ÖZCAN BİNSİN HIŞMAN BİNSİN GÖKHAN GÖKÇE BİNSİN BURSADAN GELSİN ONUR ÖZTÜRK BİNSİN NEVZAT AVCI BİNSİN EMEKLİ OLAN SELİM KAYA BİNSİN GENE BU SONUÇ OLUR JOKEY BİNSİN AMA BÖLE LAKAYIT ARKADA BEKLEYEN YARIŞSEVERİN PARASINI HİÇE SAYAN DEĞİL !!!!!

    1. Gazi koşusu için dediğinize katılıyorum fakat Ankara koşusu Burgaz Vincitoreye yakın gidip yarışı çalmasını önledi.Ne kadar arkada da beklese bu tempoya giren Burgazı atlaması gerekirdi.öne yakın gidip tempoya ayak uydursa bu sprinti 2800 ün sonunda atmadı zordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir