Ankara’da ŞARBON Karantinası!

Et ve Süt Kurumu´nun kurbanlık hayvan olarak Brezilya’dan getirtip Gölbaşı ilçesindeki özel bir çiftliğe yediemin olarak bıraktığı yaklaşık 4 bin büyükbaş hayvandan 50´sinin telef olması üzerine, yapılan incelemenin ardından ‘Bu mahallede şarbon hastalığı vardır’ yazılı levha asılan çiftlik ve olduğu bölge acil olarak karantinaya alındı.

Günalan ve Ahiboz mahalleleri yakınlarındaki çiftlikte bulunan büyükbaş hayvanlar telef olmaya başlayınca çiftlikte araştırma yapan Gölbaşı Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, telef olan yaklaşık 50 büyükbaş hayvandan örnek alarak incelemeye gönderdi. İncelemenin ardından çiftlik ve çevresi, şarbon hastalığı şüphesiyle karantinaya alındı. Çiftliğin girişine ise Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından, ‘Bu mahallede şarbon hastalığı vardır’ yazılı levha asıldı. Maske ile çiftlik bölgesinde çalışan görevliler de hastalık olduğunu belirterek olay yerine gelen basın mensuplarını bölgeden uzaklaştırdı.

Şarbon Hastalığı nedir?

Şarbon, ot yiyen hayvanlarda görülen şarbon bacillus anthracis isimli bir bakterinin yol açtığı enfeksiyon hastalığıdır. Hayvandaki yaraya temas edilmesi, hayvanın etinin yenilmesi, hastalıklı hayvanın bulunduğu alandaki şarbon sporlarının solunması sonucu insana bulaşır.
Şarbon hastalığı, deri, akciğer ve bağırsak olmak üzere üç gruba ayrılır. Akciğer ve bağırsak yoluyla bulaşması durumunda ölümcül sonuçlar doğruyor. Şarbonun insandan insana bulaşması ise küçük bir ihtimaldir.
Nasıl Bulaşır?
Şarbonun bulaşma yolları çeşitlidir.
– Şarbonlu hayvanlarla doğrudan temas ya da dolaylı olarak temas etmek,
– Bu hayvanların etinin yenilmesi, hayvanın kesilmesi sırasında temas edilmesi,
– Sanayi ürünlerinde kullanılan hayvan yünleri, derileri ve kılları, – Hastalığın görüldüğü ülkeden hayvan ve hayvan ürünlerini almak, – Ayrıca laboratuvar çalışmaları sonucu dikkat edilmezse, şarbon mikrobu bulaşabilir.

Kimlerde görülür?

Hastalığa herkes yakalanabilir. Ancak hayvancılıkla uğraşanlar, kasaplar, deri yün endüstrisinde çalışanlar, veteriner sağlık teknisyenleri ile veteriner hekimlerin hastalığa yakalanma ihtimali daha yüksektir.

Atlarda belirtileri nelerdir?

Atlarda şarbon belirtileri yüksek ateş, titreme, halsizlik görülür. Kalp atışları gürültülüdür. Mukozalarda peteşiler görülür. Atlarda idrar kanlıdır.

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.