Ankara’da yürekleri ağza getiren kaza!

3 Kasım 2022 Perşembe günü Ankara 75.Yıl Hipodromunda koşulan günün 9.Koşusunda yaşanan kaza, gerek hipodromlarda bulunan, gerekse yarışları ekranlardan izleyen binlerce kişinin yüreğini ağzına getirdi.

Koşunun son düzlüğünün ortasına gelindiğinde dış kulvardan etkili bir sprintle ve hafif hafif içeriye doğru kayarak gelen Hışman Çizik’in bindiği Chain Breaker isimli safkan içindeki rakibi Balthazar‘ı tam olarak geçmeden rakibinin önüne doğru iyice gelince, Mehmet Akyavuz’un bindiği safkanın ön ayakları rakibine takıldı ve bu şekilde başlayan zincirleme kaza sonucu önce Balthazar jokeyi Mehmet Akyavuz ile hemen ardından ona takılan King Avşar jokeyi Gökhan Kocakaya ile yıkılırken, düşen atlardan birine çarpan Gray Princess de jokeyi Mehmet Keskin ile birlikte devrildi.

Büyük bir şokun yaşandığı kaza sonrası jokeylerin birer birer ayağa kalkmaları yüreklere su serperken, yıkılan jokeyler hipodromdaki sağlık birimleri tarafından, safkanlar ise ahırlar bölgesindeki At Hastanesinde bulunan veterinerler tarafından kontrole alındı.

Büyük bir dikkatsizlik nedeniyle gerçekleşen kaza sonrası Ankara Komiserler Kurulu sıra değişikliğine giderek koşuyu kazanan 2 numaralı Chain Breaker’ı derece dışı bırakıp en geriye atarken, mücadeleyi ikinci tamamlayan 5 numaralı Crispi isimli safkanı da birinci ilan ettiler.

Bu üzücü gelişmelerin ardından Türkiye Jokey Kulübü yaptığı açıklamada kazada yer alan jokeylerin sağlık durumlarının iyi olduğunu açıkladı.

Yarış Dergisi olarak kazada yer alan tüm jokeylere ve safkanların ilgililerine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.News Reporter

16 thoughts on “Ankara’da yürekleri ağza getiren kaza!

 1. Geçmiş olsun. İlk düşen jokey kimdi bilmiyorum ama arkasındaki at onun üstüne çok şükür ki düşmedi. Kurallar caydırıcı, net olmalı ve uygulanmalı. Uygulanmazsa bu sorunlar devam edecek. O kulvar değişikliği yere düşmeyle sonuçlanmasa bile ceza almalı mesela. Göstermelik cezalar değil tabii. Kuralları öyle uygulayacaksın ki jokey mücbir bir sebep olmadıkça öyle kulvar değiştirmeyi aklından bile geçirmeyecek. Katı kurallar olursa çok sık şekilde yarış sonucu değişme tehlikesi var ama bir denge bulunur artık. Hiçbir şey sağlıktan önemli değil. Orada çok ama çok kötü şeyler olabilirdi. “O kaza” daha yaşanmadı. Ama göz göre göre geliyor. Allah uzak etsin.

  Bu sezon ne kadar çok sakatlık ve kaza oldu. Camiadan insanlar kaybettik. Yarışan ve emekli atlardan epey ölen oldu. Camiaya kazasız, belasız günler diliyorum.

 2. Bunun boyle olacagi belli zaten bi at gosterme cikarmislar kendi kendilerine iste yanina gelirken kontrolu saglayamazsan olacagi bu at gostermeyi ben bi bizim ulkede goruyorum iceriye at sikistirma bizde atin onune gecme bizde cezalar hafif somuc degismiyor jokeylerde bu yonden cok rahatlar hisman cizigin bu ilk degil zaten

 3. ne kural var nede apranti okulunda .ogrendikleri.saldim cayira mevlam kayira.yabanci yarislari.izlesin bu.kendilerini jokey sananlar..dinleri imanlari hirsla para kazanmak..bizde.at yarislari.falan yok .spor.hele.hic degil.degisen kosuda oyun oynayanlarin.parasini.kim odeyecek tjk iademi.edecek..disiplin gelmezse.cok kazalar.olur.komiserlerde.torpilli.isden anlamayan.olunca bir kosuyu inceleme.20 dakika suruyorsa varin kimlerle görüşüp. Karar.verdiler.tjk..sitede.kosudan.5.dakika sonra. 2 numara kazancli isaretlendi..15 dakik sonra.kırmızı. 5 e döndü. Yazık yarissevere.olan onlara.jokeyler.sermayesiz.para kazanmaya devam mesleginin.kiymetini biken.yok

 4. Hışman, dümdüz devam etse yine kazanacak içeriye yatıp 3 atın devrilmesine neden oluyor.Yarıştan sonra kameraman bile suçlunun kim olduğunu bildiği için Hışmanı uzun bir süre ekranda tuttu.Bu kaçıncı? Atlar yıkılmasa komiserler yine ufak bir para cezasıyla gecistireceklerdi.Tek farkı atların yıkılmaması olan bunun gibi ihlaller her gün oluyor ve kimse sesini çıkartmıyor.

 5. H. Çizik denilen kisinin jokeylikle ne ilgisi nede bilgisi var,
  Bıraksın bu mesleği, Bindiği ati finis çizgisinde kamcilamaktan bayıltan bir varlık…,
  Ümit ederim hakettiği en büyük cezayı alır,

 6. Bu ülkede hala hişman çiziğe at veren at sahibi olursa yazıklar olsun.ne ata ne jokeye saygısı var.atı döverek düşürdüğünde lisansı iptal edilmeliydi

 7. Vallahi boyle jokey diye at binen maganda ruhlu sahislardan dolayi yarislardan soguyorum.adam urfada ati vura vura fotoya uzatti.sonra odullendirdiler getirdiler istanbulda ankarada at bindirmeye basladilar.kingsmani gulum osmani daha adini bilemedigim kac tane atida sakatladi kenari atti.demekki bu duzende hersey para pul.

 8. Kurallar ve cezalar caydırıcı değil genel olarak söylüyorum para cezası 860 tl değil 8600 tl olacak ve değişen yarışa 1 ay ceza verilecek bak bakalım faul yapılıyormu aynı gün izmirde 5.ayakta 6 numara resmen vuruyor dışındaki ata temas da var ama yaris değişmiyor illa Ankara daki kazamı yaşansın yani bisey diyemiyorum artık alınan komiser kararlarına …..

 9. hışmanı tanımayız ama hırslı oldugunu söylerler ata bir kamçı vuruyor bana vursa ölürüm herhalde! geçmiş olsun! daha kötüsü olabilirdi çok çok çok caydırıcı ceza verilmeli 15 gün ne ki ?

 10. Benim suçum ne 5 misli altılı 1 balta ardan yattı 1 numara yariş kazanacak boşlıyu buldu tam siprıt atacak kasap atları döven hişman benim paramı çaldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir