Ankara’dan Avrupa’ya PÜR DİKKAT…

15 Mayıs 2021 Cumartesi günü Ankara 75.Yıl Hipodromunda 1600 metre çim pistte koşulan 3 yaşlı Dişi İngiliz taylarına mahsus A2 Avrupa Birliği Başkanlığı Avrupa Günü Koşusunu, Ayşe Başaran’ın sahibi ve yetiştiricisi, İbrahim Bekiroğulları’nın ise antrenörü olduğu Pür Dikkat (3y ad Victory Gallop – Lunarat, Royal Abjar) jokeyi Gökhan Kocakaya ile kazandı.

Koşuda ikinciliği Macau (Yonaguska) elde ederken, mücadeleden Hard Off Hüsne (Luxor) üçüncü, Popular City (Marcavelly) dördüncü, Lady Venüs (Bosporus) ise beşinci olarak ayrıldı.

Pür Dikkat (Gökhan Kocakaya)

Yaz sezonuna 2’de 2 yaparak başladı…

Yarış hayatına 1 Ekim 2020 tarihinde Ankara’da Hard Off Hüsne ve Jacinda’yı geçerek kazandığı Şartlı-1 mücadelede ile başlayan Pür Dikkat, yaklaşık bir ay sonra kum pistte koştuğu Şartlı-3 mücadeleyi Antiochos ve Super Tuna’nın arkasında üçüncü tamamlayarak 2 yaşlı dönemini kapattı.

3 yaşında ilk olarak Mart ayında Adana’da 1200 metre çim pistte katıldığı Handikap-16 mücadele ile açan ve kısa mesafede sonlarda yüklenmesine rağmen ön gruba yetiştiremeyip mücadeleden altıncı olarak ayrılan dişi tay, kış sezonu koştuğu bu tek yarış sonrası Ankara’ya geldi ve yaz sezonu ilk olarak 1400 metre çim pistte kazandığı Handikap-15 mücadelede boy gösterdi.

Ankara çiminde hiç geçilmedi!

Ankara’da biri 2 yaşlı, diğeri ise 3 yaşlı olarak start aldığı 2 çim yarışından da birincilikle ayrılan Pür Dikkat, kariyerinin ilk ciddi sınavına Avrupa Birliği Başkanlığı Avrupa Günü Koşusunda çıktı.

Bekleme yaptığı mücadelede son düzlüğe en geride çıkan taylarından biri olan safkan, Macau’ya oranla düzlükte daha iyi yerden hücum ettiği mücadeleyi etkili sprinti ile 1’35”83 gibi aynı gün aynı mesafede kazanan Malkoçhan’a çok yakın bir derece gerçekleştirerek az farkla da olsa kazanmasını bildi.

Bu galibiyetiyle Ankara’daki geçilmezliğini sürdürmeyi başaran Pür Dikkat, aynı zamanda Kısrak Koşusu içinde rezervasyonunu yaptırmış oldu.

Pür Dikkat (Gökhan Kocakaya)

Dişi Tay Deneme galibi Valencia’nın kardeşi…

Pür Dikkat’in babası; Ülkemizde son 6 yıldır zirveyi hiç kimseye kaptırmayan şampiyon aygır Victory Gallop’tur. 2008 yılı Şubat ayında ülkemize getirilen ve aynı sene aşımlara başlayan aygırın ilk tayları 2009 yılında doğmuş ve ülkemizdeki ilk jenerasyon tayları 2011 yılında start almaya başlamıştır.

Türkiye kariyerinin ilk 4 yılından sonra Aygır Kazanç Listesinin en tepesine oturan Victory Gallop, bu yerini günümüze kadar korumasını bilmiştir.

Start alan 496 yavrusundan 317’si yarış kazanmayı başaran aygırın 10’u G1 galibi olmak üzere 100’ün üzerinde Black Type performans sergilemiş temsilcisi bulunmaktadır.

Pür Dikkat’in annesi; yarış kariyeri boyunca 3 yarış ve 87.500 TL ikramiye kazanan Lunarat (Royal Abjar)’dır. KV-6 ikinciliği bulunan ve G3 galibi Makale ile anneden kardeş olan kısrağın şu ana dek yarış pistlerinde start alan yavrularından en başarılısı 2019 yılı G1 Dişi Tay Deneme galibi ve aynı yılın G1 Kısrak Koşusu ikincisi Valencia (Mendip)’dır. Kariyerinde 4 Grup galibiyeti bulunan ve haraya alındıktan sonra ilk tayını bu sene doğuran kır kısrak, kariyer boyunca 2 milyon liranın üzerinde kazanç elde etmiştir.

Lunarat’ın pistlerde boy gösteren diğer yavruları; 12 yarış kazanan KV-7 galibi ve A3 ikincisi Sawyer (Dai Jin), 4 yarış galibi ve KV-6 ikincisi Allora (Pleasantly Perfect) ve 3 yarış galibi Berbatov (Native Khan)’dur.

Valencia
News Reporter

1 thought on “Ankara’dan Avrupa’ya PÜR DİKKAT…

  1. Müslüm Çelik’in hatasından kazanılmış bir yarış,yarışın son 200 metresi ve sen yer tutamıyosun atın aksiyonunu bozup dışarı alıp sprinte kalkıyosun buna rağmen burun farkıyla 2.oluyorsun ve sana güvenen yarışseveride mağdur ediyorsun,düşünün bu adam jokey kazanma sıralamasında 1.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir