Ankara’nın Kralı LONG RUNNER…

2 Kasım 2019 Pazar günü Ankara 75.Yıl Hipodromunda bu sene 81’incisi koşulan ve 3 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus yılın son G1 mücadelesi olan Cumhurbaşkanlığı Koşusunu, Nimet Arif Kurtel’in sahibi, Mozaik Org.San.Tic.AŞ’nin yetiştiricisi ve Hakan Yüzbaşı’nın antrenörü olduğu Long Runner (3y de Gio Ponti – Borrowing Base, Personal Flag), jokeyi Gökhan Kocakaya ile kazandı.

Long Runner (Gökhan Kocakaya)

15 safkanın katılımı ile 2400 metre çim pistte koşulan 820.000 TL birincilik ikramiyeli koşuda, öndeki süratli tempoya hiç uymadan arka grupta güzel bir bekleme yarışı yapan Long Runner, bir önceki yarışını kazandığı sezonun flaş jokeyi Gökhan Kocakaya ile düzlüğün hemen başlarında koşuya hakimiyetini hissettirdi ve düzlük boyunca kendinden emin fulelerle sonlara doğru farkı 4 boya kadar çıkartarak 2’29”42’lik derecesi ile birinciliğe uzanan isim oldu. Sezon boyunca güçlü rakiplerle sürekli boğuşmak zorunda kalan Angel Of Death (Kaneko) koşudan ikincilikle ayrılırken, bu safkanın 1 boy gerisinde Mister Görkem (Powerscourt) üçüncü, onun 4 boy arkasında koşunun favorilerinden Finesse (Luxor) dördüncü, onun da 4 boy ardında son haftalardaki çıkışını sürdüren Dombra (Perfect Storm) beşinci oldu.

Long Runner (Gökhan Kocakaya)

11’inci startında 6’ıncı kez finiş çizgisini önde geçen Long Runner, kariyerinin 3’üncü G1 galibiyetine imza attığı mücadelede aynı zamanda Ankara’da 3’te 3 yaparak bu şehirdeki geçilmezliğini sürdürürken, kazancını da 2.566.340 TL’ye yükseltti.

Cumhurbaşkanlığı Koşusu Kupa Töreni 2019

14 Yıl Sonra Oluşan Benzerlik…

Storm Cat hattı genellikle süratli ve de erken gelişen safkanlar üreten bir soy hattı olarak bilinir ve daha çok da sürat isteyen veya klasik hıza sahip mesafeler için düşünülür. Fakat bu yıl Storm Cat hattından gelen bir at tüm bilindik kavramları ters-yüz etti ki, daha önce de olmuştu.

Önce Ankara Koşusunu kazandı Long Runner ki, 2800 metrelik bu klasik koşuda Champs To Champs’in 2005 yılındaki galibiyetinden bu yana Storm Cat hattından bir atın kazandığını görememiştik.

Benzer bir durum Cumhurbaşkanlığı Koşusu için de mevcuttur. Yine Champs To Champs’in 2005 yılındaki galibiyetinden bu yana Storm Cat hattından hiç bir isim Cumhurbaşkanlığı Koşusunu kazanamamıştı, ta ki bu yıla kadar!

Nihayetinde konuyu toplayacak olursak; Storm Cat hattından Ankara Koşusunu kazanan 2005 yılında kazanan Champs To Champs, aynı yıl Cumhurbaşkanlığı Koşusunu da kazanıyor.

Aradan yıllar geçiyor, Storm Cat hattından gelen ve Ankara Koşusunu 2019 yılında kazanan Long Runner, aynı yıl Cumhurbaşkanlığı Koşusunu da kazanıyor.

Long Runner (Gökhan Kocakaya)

2005 ve 2019 yıllarında Ankara ve Cumhurbaşkanlığı Koşularını Storm Cat hattından gelen aynı isimlerin kazanmasının bir ilmi mevcut mudur bilemedim, ama böyle ilginç bir durum var!

Bu yıl Gazi Koşusu, Kısrak Koşusu, Çaldıran Koşusu ve en son olarak da Cumhuriyet Koşusunu kazanan Kurtel ekürisinin ilgililerini tebrik ederken, yarışın son metrelerinde

“One Man Show” stili ile de gerçekten gösterişli bir galibiyete imza atan Gökhan Kocakaya‘yı da tebrik ediyoruz.

Peki, Cumhurbaşkanlığı Koşusunu ikramiyesi niye böyle, an az 1 milyon 200 bin seviyelerinde olması gerekmez mi?

Gazi Koşusu da öyle,kazananın en az 2 milyon TL ve üstü alması gerekmez mi?

Program komitesinin Thoroughbred atların bu önemli ve klasik koşulardaki ikramiye dağılımını düzeltmesi lazım. Sonra tabi ki Arap atları uçuk rakamlara satılır, aynı rakama İngiliz tayını rüyanızda bile satamazsınız! (Muslihiddin Gurup)

News Reporter

1 thought on “Ankara’nın Kralı LONG RUNNER…

  1. Her yer Cat dolu zaten o kadar çok olunca ister istemez bir yerleri kazanıyorlar. Arap atlarına gereksiz yere fazla ikramiye ve yarış olduğu için bu sonuçlar kaçınılmaz oluyor. Sözünü ettiğiniz parasal sıkıntılar! Tigem atciligin önünde büyük bir sorun. Yani devlet kurumları nın çözüm üretmesi gerekirken sistem tersine işliyor. sorunları uretenlerden çözüm bekleniyor. Sonrada tasarruf diye international yarışları kaldırıyor tjk. Diğeri kendi kullandığı atların pedigrisini iptal ediyor ama yavruları koşuyor. Ortada garabet bir durum var yani! Ben sadece yabancı yarışları da takip eden bir yarış severim. Komik durumdalar gerçekten.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir