Anneler Günü Kupası TAÇSER’in…

12 Mayıs 2019 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda koşulan ve 4 ve yukarı yaşlı Dişi Arap atlarına mahsus yılın en önemli koşusu olan G1 Anneler Günü Koşusunu, Nimet Arif Kurtel’in sahibi, Anadolu Tarım İşletmesi’nin yetiştiricisi ve Kemal Demir’in antrenörü olduğu Taçşer (5y kk Tamerinoğlu – Yazgünü, Halis), jokeyi Ahmet Çelik ile kazandı.

1600 Metre mesafede ve 4.3 ölçümlü yumuşak çim pistte koşulan 380.000 TL birincilik ikramiyeli koşuda etkili düzlük sprinti ile son metrelerde rakiplerine hakim olarak birinciliğe uzanan Taçser’in ardında ikinciliği ilk Grup sınavına çıkan formda kısrak Varlıklı (Turbo) elde ederken, bu safkanın 1.5 boy gerisinde 4 yaşlıları temsilen mücadeleye katılan Ulubaş (Uçanbey) üçüncü, çok iyi bir form yakalayıp sınıf atlayan Beyza Sultan (özgünhan) ise dördüncü oldu.

Kariyerinin 19’uncu startında 6’ıncı birinciliğini elde ederken 2 Grup galibiyetinin yanına ilk G1 zaferini ekleyen Taçser, bu yarıştaki parlak performansı ile kazancını da 1 milyon liranın üzerine çıkarttı.

Taçser (Ahmet Çelik) – Anneler Günü Koşusu 2019

Tamerinoğlu’nun ilk G1 kazanan dişisi…

Taçser’in babası Tamerinoğlu daha önce Serdümen, Yanlızefe, Enderefe ve Yılmabaşar gibi G1 galipleri vermişti. Dolayısıyla Taçser onun beşinci G1 galibi temsilcisi oldu. Yine de Taçser’in diğer G1 galibi kardeşlerinden farkı dişi oluşudur ve dolayısıyla Tamerinoğlu’nun G1 kazanan ilk dişi yavrusudur.

Tamerinoğlu 117 koşan 93 kazanan, yani % 80 gibi çok yüksek bir kazanma istatistiği elde etmiş bir aygırdır. Tek kelime ile harika bir istatistik.

Taçser’in annesi Yazgünü, Halid’in kızıdır. Tıpkı koşunun ikincisi Varlıklı’nın annesi Hanedan gibi… Tamerinoğlu’nun yukarıda bahsettiğimiz diğer G1 galibi yavrularına baktığımızda kısrak babalarında, Çelebi I, Taşkent ve Bamka 3 gibi isimleri görmekteydik. Taçser’in büyük annesi Cahide 73. Bayçora ve Özgünay gibi başarılı atlar vermiş bir annedir ve bu faktör de Taçser’in soy ağacına kalite katan bir unsurdur… (Muslihiddin Gurup)

Anneler Günü Koşusu 2019
News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir