Anneler Gününde ‘Yabancı Anneler’…

Mayıs yarış programının en özel koşularından biri olan Anneler Günü Koşusu çok zevkli bir finişe sahne olurken yarışı Gülhatmi gibi özel bir kısrağın bir burun farkı önünde Eparven kazandı.

Geçtiğimiz yılki Anneler Koşusu da bu benzer sevkli bir finiş sahnesine sahip olmuş ve Kurşunili’nin bir boyun farkı önünde Gülhatmi kazanmayı başarmıştı.

Böylelikle klas kısrak Gülhatmi bu anlamlı koşuda birer birincilik ve ikincilik elde etmek gibi önemli bir başarının sahibi olmayı başarırken, Kurşunili de bu yıl dördüncü olmak sureti ile bu anlamlı yarışta birer kez ikinci ve dördüncülük gibi değerli neticeler elde etmeyi başardı.

Eparven’e baktığımızda babasının Turbo, annesi Sultan Erva’nın Demirkazık kızı olduğunu görmekteyiz.

Dolayısıyla başarılı bir soy çaprazlaması oluşturan “Turbo-Demirkazık” nick burada da kendini göstermiş bulunuyor.

A Keen Queen

Yine de Sultan Erva’nın büyük annesinin Wiking kızı A Keen Queen olması, Sultan Erva’nın Gürgökçe gibi başarılı bir yarış atının tam kardeşi olması itibari ile pedigri hususunda dikkat arz eden noktalardandır.

Anneler Günü Koşusunun başarılı performanslı bir diğer atı Gülhatmi’nin babası Tamerinoğlu olup, annesi Dahi ise Bilgin’in kızıdır.

Dahi’nin soy ağacında ilerlemeye devam ettiğimizde onun da annesi, dolayısı ile Gülhatmi’nin büyük annesi Behice’nin, Caş ile Sanibel IA orijinli olduğunu görmekteyiz.

Dolayısı ile bu kısrak da Uçanbey, Uçanoğlu, Silah gibi atların tam kardeşidir.

Anneler Günü Koşusunun başarılı performanslı bir başka diğer atı Kurşunili’nin babası da üst satırda bahsettiğimiz Silah’dır.

Kurşunili’nin annesi ise Moğolgülü isimli kısrak olup, bu kısrak da Sülo ile Wiking kızı A Keen Queen temsilcisidir.

Dolayısıyla 2024 yılı Anneler Günü Koşusu galibi Eparven’in annesi ile bu koşunun başarılı performanslı bir başka atı Kurşunili’nin anneleri A Keen Queen isimli kısrağın yavrularıdır.

Sanibel IA

Diğer taraftan Anneler Günü Koşusunun başarılı performanslı bir diğer atı Gülhatmi’nin da anne neslinin bir başka yabancı kökenli kısrak Sanibel IA’den geldiği göz önüne alındığında, Anneler Günü Koşusunda son iki yılda başarılı olmuş isimlerin anne hatlarında yabancı annelerin ağırlığını görmekteyiz.

Aslında anne hatlarında diyoruz, ama baba kanlarında da bu etkiyi gözlemlemek mümkündür Arap atlarında…

Eskinde Kemiyetülırak 26, Neame 23/Neame 39 vardı, günümüzde A Keen Queen, Sanibel IA, Tigress Lass gibi isimler var. Sonuncusunda hiç bahsetmedin derseniz, Anneler Günü Koşusunun yakın ara altınıcısının anne neslinde bu etkeni görebilir konunun meraklıları….

News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir