ANTIOCHOS’dan sürpriz birincilik…

8 Ekim 2022 Cumartesi günü Ankara 75. Yıl Hipodromunda 1900 metre çim pistte koşulan 3 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus Kv-7 Sir Percy Loraine koşusunu, Hulusi Çil’in sahibi ve yetiştiricisi olduğu, antrenörlüğünü Yaşar Demir’in yaptığı Antiochos (4y da Banknote – Star Leaf, Champs To Champs)  jokeyi Mustafa Çiçek ile kazandı.

Koşunun ikinciliğini Zala Bey (Agresivo) elde ederken, Hardmet (Luxor) üçüncü, Hunting (Justenuffhumor) dördüncü, Queimada Grande (Luxor) beşinci olarak pistten ayrıldı.

Kariyerinin ilk Kv galibiyeti…

Yaz sezonuna Temmuz ayı sonlarına doğru start aldığı Kv-6 koşu ile başlayan Antiochos, sonrasında start aldığı Handikap-17 ve Şartlı-5 koşulardaki üçüncülükleri formunu geliştirmeyi başarmıştı. Kv-6 koşusu ikinciliği ile bu koşuya gelen safkan ilk kez buluştuğu jokeyi Mustafa Çiçek idaresinde koşuyu orta grupta takip edip düzlükte en iç kulvardan yaptığı etkili sprint ile kazanırken, hem kariyerinin ilk Kısa Vade koşu galibiyetini elde etmiş, hem de günün önemli sürprizlerinden birine imza atmış oldu.

Zala Bey’in 1 boy geç başladığı koşunun ilk metrelerinde en dış kulvardan atak yapan Sönmezbey liderliği alırken ikinciliğe Secret Blood girdi. Daha sonra Queimada Grande ve Antiochos sırası ile 1800-1600 startları geçildi. 1400’de Sönmezbey liderliğni korurken ikincilikte Secret Blood, arkalarında Queimada Grande ve Hunting şeklinde 1200 startı geçildi. 1000’de Sönmezbey yine liderdi. Secret Blood yine onu takipte, üçüncülükte Queimada Grande ve daha sonra Hunting ve Antiochos sırası ile 800 startı geçildi. 600’de Sönmezbey az farkla lider ve ikincilik mücadelesi Queimada Grande ve Secret Blood arasında sürerken dışlarında da Hunting sırasıyla düzlüğe çıkıldı. 400’de Sönmezbey liderliğini korumaya çalışırken en içten Antiochos’un dıştan Hunting’in gerilerden Zala Bey ve Hardmet’in atakları görüldü. 200’e gelinirken içerden gelen Antiochos liderliği aldı ve sonlarda ikinciliğe giren Zala Bey’in 2 boy önünde ve 1’58″27 bitiriş derecesi ile kazanan isim oldu.

Antiochos (Mustafa Çiçek)News Reporter

2 thoughts on “ANTIOCHOS’dan sürpriz birincilik…

  1. Bu atın bütün yarışları başarılıymış, neden ganyanda sonuncu at olmuş anlamadım.
    27 yarış koşmuş sadece iki defa tabeladışı kalmış, beşini de almış.
    Gazi’de favoriler arasında gösterilen Zala Bey kadar iyi bir atmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir