Antrenör Jason Servis için yolun sonu; 4 yıl hapis cezası…

♦ Antrenör Jason Servis İçin Yolun Sonu…

→ 4 Yıl Hapis Cezası

ABD’deki kapsamlı ve organize doping skandalı, federal savcıların 8 Mart 2020 tarihinde düzenledikleri bir basın toplantısı ile açıklanmıştı. Savcıların FBI ve polis teşkilatı ile birlikte çalışarak hazırladığı iddianame, ABD yarışçılık sektörünün yanı sıra kamuoyunda da bomba etkisi yaratmıştı. 

Maximum Security’nin antrenörü Jason Servis ile X Y Jet’in antrenörü Jorge Navarro’nun da aralarında bulunduğu 13 antrenör, 7 veteriner ve çok sayıda ilaç tedarikçisi olmak üzere 32 kişi hakkında dava açıldı. Jason Servis bu davalarda hapis cezası alan 21’inci sanık olurken, böylece 27 kişi çeşitli cezalara çarptırıldı.

Jorge Navarro, 2021 yılı Aralık ayında sonuçlanan davada, Federal Yargıç Mary Kayl Vyskocil tarafından 5 yıl hapis ve 25.4 milyon dolar para cezası ödemeye mahkum edilmişti; Şubat ayında da cezaevine girdi.

Maximum Security’nin antrenörü Jason Servis’in de kontrolü altındaki tüm yarış atlarına performans arttırıcı ilaç sağladığı iddia ediliyordu. Genellikle kullandığı SGF-1000, doku onarımını ve yarış atının dayanıklılığını doğal kapasitesinin üstünde çıkarmak amacıyla fibroblast ve hepatosit gibi büyüme faktörlerini de kapsayan özel bir PED olarak biliniyor. Servis’in bu ilaçları at sahiplerine, farklı isimler ve sahtecilik yapılan reçetelerle, akupunktur ve karyopraktik ilaçlar olarak fatura ettiği ortaya çıktı.

Başlangıçta suçlamaları kabul etmemekte direnen Jason Servis, geçtiğimiz Aralık ayında yanlış markalama yasalarını çiğnediği için biri ağır, diğeri kabahat olmak üzere hakkındaki iki suçlamayı kabul etti. Yargıç Mary Kayl Vyskocil; ağır suçtan üç yıl, kabahatten bir yıl olmak üzere hapis cezası vererek, iki cezanın art arda uygulanacağını ve Servis’in at yarışı endüstrisindeki önemi göz önüne alındığında, dört yılın bile yeterince uzun olmayabileceğini söyledi.  İki suçunu da kabul etmesi nedeniyle, 66 yaşındaki Jason Servis’e verilebilecek en yüksek ceza dört yıldı. Servis, savunma anlaşmasına girmeden önce, posta ve elektronik dolandırıcılık için komplo kurmak suçundan hüküm giymiş olsaydı, 25 yıla kadar hapis cezası alabilirdi.

ABD New York Güney Bölgesi Başsavcısı Damian Williams yaptığı açıklamada, “Bugünkü karar, yarış atı endüstrisindekilere kimsenin yasaların üzerinde olmadığına dair açık bir sinyal gönderiyor” dedi. Sorunlarını çözmek, tüm eyaletlerde tek düze uygulamaya geçmek için, 2020’de At Yarışı Dürüstlük ve Güvenlik Kurumu oluşturuldu. Mayıs ayından itibaren, tüm eyaletlerde ilaç kullanımı ve ihlaller için, tek düze ve daha sert cezalar uygulanıyor.

♦ Haber: Reşat Yurday Köstem

News Reporter

5 thoughts on “Antrenör Jason Servis için yolun sonu; 4 yıl hapis cezası…

  1. Mahkemeye gider durdurma alır.bazi dopingden ceza almış antrenörlerin affedilmesi için meclisten yasa çıkması için gayret gösterenler olmuştur yanılmıyorsam sitenin sahibi sayın zilciogluda af çıkmasından yana beyanlarını duyduk ekranlarda yanlış biliyorsam özür dilerim.tabi editör yazıyı siteye koyarsa.kolay GELSİN.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir