Arqana’da üçüncü güne damga vuran Emir Alkaş Racing Post’a konuştu…

Arqana Damızlık Kısrak ve Foal Satışlarının üçüncü gününde en pahalı alımı gerçekleştiren at sahibi ve yetiştirici Emir Alkaş, yabancı basının gündeminde yer aldı.

582 Lot numarası ile ringe çıkan ve 3 yaşlı yavrusu Liberalist İngiltere’de 2 yarış kazanıp Fransa Saint Cloud pistinde Listed üçüncülüğü elde eden, 2013 doğumlu Carenot (Iffraaj) isimli kısrağı Eartlight’dan gebe olarak 72.000 €’ya satın alan Alkaş ile Racing Post’un satış muhabiri James Thomas bir söyleşi gerçekleştirdi.

‘At ve sayfa eşleştiğinde hoşuma gidiyor’

Türk yetiştirici Emir Alkaş, Whitethorn Bloodstock’tan Llama O’Mahony’nin Carenot için verdiği 72.000 €’luk teklifin ardından Pazartesi günü Deauville’deki Arqana Damızlık Stok Satışının sondan bir önceki oturumundan en iyi lotla ayrıldı.

Haras du Lieu des Champs yetiştirmesi olan Iffraaj’ın on yaşındaki kızı, ilk yavruları özellikle olumlu raporlara konu olan Kildangan Stud aygırı Earthlight’dan gebe olarak alındı.

Kısrak, Michael Bell’in yetiştirdiği Liberalist adlı kısrak da dahil olmak üzere, üç kazanan yavru verdi. Pivotal’ın üç yaşındaki kızı, son yarışında Listed Prix Isola Bella’da Sparks Fly’ın ardından üçüncü olarak annesinin damızlık kariyerine Black Type bir başarı ekledi.

Alkaş, “Bir kısrak satın aldığımda, son ana kadar bekleyip kısrağın ve taylarının, hatta zamanım varsa kardeşlerinin de tüm yarışlarını izlemeye çalışırım” dedi. “Listed yarıştaki üçüncülük önemli bir güncellemeydi ve muhtemelen fiyatı yükseltti, ancak bunu vermekten mutluyum. Benim için önemli olan sadece kağıt üzerinde ne olduğu değil. Bir atın nasıl koştuğunu ve kimi geçtiğini görmek için yarışları da izlemeniz gerekiyor. Güncelleme olmasaydı bile bu kısrakla ilgilenmeye devam ederdim. Kendimi bir uzman olarak görmüyorum ama genel kanının aksine aygır, en son baktığım şeylerden biri. At ve sayfa uyuştuğunda hoşuma gidiyor.”

Lot 582 – Carenot

Yetiştirici uluslararası yaklaşımını ise şöyle açıklıyor: “Biri Türkiye, diğeri İrlanda olmak üzere iki farklı ülkede operasyon yürütmeye çalışıyorum. Sadece Whitethorn Bloodstock ile çalışıyorum ve bu kısrağı şimdilik İrlanda’da tutmayı ve muhtemelen yavrularını tay olarak satmayı düşünüyoruz.”

Emir Alkaş ve Llama O’Mahony

“İrlanda Abbeyleix’te Whitethorn Stud’da yaklaşık 15 kısrağım var. Yarışçılık ve yetiştiricilik benim için nesiller boyu süregelen bir uğraş oldu. Çünkü ilgim büyükbabamdan geliyor. İlk atını 1970 yılında satın aldı ve 1974 yılında Türkiye Derbisi’nde ikinci, 1984 yılında ise üçüncü oldu. Ben de bunu yurtdışına taşıyarak başka bir seviyeye ulaşmaya çalışıyorum.”

Alkaş’ın bir yetiştirici olarak en büyük şöhreti, 2017 yılında 17.000 Avro karşılığında ana rahmindeyken Olympic Glory’nin Grup 3 galibi oğlu Indian Charlie kısrağı Naan’ı satın alarak yetiştirdiği Solario Stakes galibi Etonian…

Alkaş Bu başarı hakkında şunları söyledi: “Fransa’dan satın alınan, İrlanda’da yetiştirilen, yavruları İngiltere’de kazanan ve kısrağın sahibi bir Türk olan bir Amerikan soyağacı. Bu uluslararası bir iş, benim için sınır tanımıyor.”

Yurt içindeki ilgi alanlarına değinen Alkaş, 14 kısrağını iki haraya böldüğünü açıkladı. “Türkiye’de yetiştiricilik ve yarışçılık birbiriyle bağlantılı, ancak ben yetiştiricilik tarafını tercih ediyorum, bu nedenle İrlanda’da sahip olduğum işletme benim için daha uygun” dedi. “Türkiye’de yarış tarafında ikramiye o kadar iyi ki, organize bir satış veya satış şirketi olmadığı için yetiştiricilik biraz yan iş gibi… Pek çok kısrak ve aygır yarışlarda o kadar uzun süre kalıyor ki, damızlık hayatına o kadar geç gidiyorlar ki, bu da damızlık tarafının geri kalmasına neden oluyor.”

Bununla birlikte, Türkiye’de aygır sahnesinin gelişmekte olduğunu da sözlerine ekledi: “Daredevil vakasından sonra, bu Türkiye Jokey Kulübü’ne daha fazla aygır satın alma şansı verdi ve şimdi Super Saver, Authorized, Tilsit ve Battleground’a sahibiz. Ayrıca çok iyi özel aygırlarımız da var. Aslında, en iyi aygırlarımızın çoğu şu anda özel sektöre ait.”

Alkaş, Deauville Damızlık Stok Satışının müdavimlerinden biri haline geldi ve şunları ekledi: “Arqana’yı özellikle müzayedecilerden temizlikçilere kadar insanların sıcaklığı nedeniyle seviyorum. Çok misafirperverler. Bu benim Arqana’dan üst üste yedinci alışım.”

News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir