ARTS MAN tarihe geçiyordu!

14 Mayıs 2021 Cuma günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 2400 metre çim pistte koşulan 4 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus G3 Fetih Koşusunu, Müzeyyen Karabulut’un sahibi ve yetiştiricisi, M.Bülent Oktar’ın ise antrenörü olduğu Arts Man (5y da Tizway – Art’s Lady, Theatrical), jokeyi Gökhan Kocakaya ile kazandı.

Koşuda ikinciliği aradan dönen Zafer Ateşi (Win River Win) elde ederken, mücadeleden Uğurbey (Yavuzstar) üçüncü, Powerman (Powerscourt) dördüncü, Doğa Kanunu (Pleasantly Perfect) ise beşinci olarak ayrıldı.

Arts Man (Gökhan Kocakaya)

Rekora çok yaklaştı…

Kariyerinin 33’üncü startında 12’inci birinciliğini elde ederken çim pistteki 7’inci yarışını kazanan Arts Man, Fetih Koşusunda kariyerinin en parlak birinciliklerinden birine imza attı.

Startla birlikte koşunun liderliğini yapmaya başlayan safkan tecrübeli jokeyi ile tempoları çok iyi ayarlayıp son virajı da lider döndü. 400’den itibaren pistin ortasından temposunu daha da arttıran Arts Man, koşunun kalan metrelerinde rakiplerini yanına yaklaştırmadan 2 boy farkla birinciliğe uzanırken, 2400 metre çim pistte 2’26”32’lik şahane bir dereceye imza attı.

Bu derece şampiyon Bold Pilot’un 1996 yılında Gazi Koşusunu kazanırken gerçekleştirdiği 2’26”22’den sonra yapılmış en iyi ikinci derece olarak kayıtlara geçti. Atlar kronometreye karşı değil, rakiplerine karşı koşarlar. Kuşkusuz Gökhan Kocakaya bu gerçekle atına bindi. Ancak Boldi’nin muazzam derecesine bu denli yaklaştığını hissedebilse, belki de 5-6 aksiyon kala kestiği teşvikini devam ettirebilir ve yıllardır kırılamayan rekoru tarihin tozlu sayfalarına gönderebilirdi.

Arts Man (Gökhan Kocakaya)
News Reporter

11 thoughts on “ARTS MAN tarihe geçiyordu!

 1. Bu güzel neticeye ARTS MAN’nin
  intikamı diyelim. Atlar üzerlerindeki
  jokeyleri çok iyi bilirler. Kimin sevgi
  gösterdiğini, kimin yumruk attığını
  bilirler. Üzerindeki kişinin başarısının yanında at sevgisi ve saygısı olduğunu anladıklarıda böyle güzel neticeler beraberinde gelir.

  1. karataşı sevmeyebilirsiniz ama can acısıyla yapılmış refleks hareketi abartmamak lazım.o ülkenin en büyük jokeyidir.

  1. Karataş’ın yaptığı anlık bir refleks değil tükenmişliğinin dışa vurumuydu onun yarışsever psikolojisinden bir haber olduğu zaten belli tek düşüncesi cebini doldurmak ikramiyenin kuşa dönmesi önemli değil onun için

 2. Açıkçası bu rekoru adı yıllar sonra da hatırlanacak bir şampiyonun kırmasını isterim. Bu yüzden kıramaması iyi oldu.

 3. Yıllarca çok değerli kanlar ülkemize uygun değil diye abidik bubidik aygırlar getirdiler Tizwayın,Galileo nun babaları bile.Sun Music i dünyanın en iyi 3 aygırından birine mal ettiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir