ARTS MAN’den ilk Grup galibiyeti!

Sayısız eseri ile tarihe imzasını atmış büyük usta Mimar Sinan anısına 11 Ağustos 2019 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda düzenlenen 3 yaşlı İngiliz taylarına mahsus G3 koşuyu, Müzeyyen Karabulut’un sahibi ve yetiştiricisi, Faruk Serintürk’ün ise antrenörü olduğu Arts Man (3y de Tizway – Art’s Lady, Theatrical), jokeyi Halis Karataş ile kazandı.

7 Safkanın katılımı ile 2200 metre çim pistte koşulan 153.000 TL birincilik ikramiyeli mücadeleyi, usta jokeyinin tayin ettiği başarılı tempolarla 2’15”39’uık bir  derecesi gerçekleştirerek kazanan Arts Man’in 1 boy ardında ikinciliği düzlükteki geciken ataları ile Fearless Action (Cape Cross) elde ederken, bu safkanın yarım boy gerisinde Gödek (Win River Win) üçüncü, onun da boyun farkla arkasında Klaus (Powerscourt) ise dördüncü oldu.

13’üncü startında 5’inci kez finiş çizgisini önde geçen Arts Man, kariyerinin ilk Grup koşu galibiyetine imza attığı yarışta çim pistteki 2’inci birinciliğini elde ederken, kazancını da 438.420 TL’ye yükseltti.

Arts Man (Halis Karataş)

Tizway’in uyumlu yavrularının varlığı dikkat çekici!

Gazi Koşusundan sonra 3 yaşlı tayların Derby mesafesine en yakın randevusu diyebileceğimiz Mimar Sinan Koşusuna, Gazi de etkin olan isimlerin bu yıl gelmediğini gördük! İnsanın aklına hemen şu geliyor, Yamanlarbeyi Gazi den kısa süre sonra Bursa da koşacağına bu yarışa iştirak etse daha iyi değil miydi?

Gazi katılımcıları olmasa da koşuyu kazanan atın orijini açısından bir benzerlik oluştu yarış neticesinde yine de…

Yarışı kazanan Art’s Man‘in baba kardeşi The Last Romance’ın varlığı düşünüldüğünde, tayların babası Tizway‘in ülkemizde uyumlu yavrularının varlığı dikkat çekicidir. İlginçtir aynı gün Santa Rosa hipodromunda koşulan Robert Dupret Derby de, Tizway yavrusu Tiz a Plus kazanan isim oldu.

Tiznow’un oğlu olması itibari ile farklı bir soy hattına sahip olsa da, pedigrisinde tam 5 kez Northern Dancer akrabalığı bulunması, Tizway’in soy ağacında en dikkat çeken unsurlardandır.

Diğer taraftan Art’s Man’in kısrak babasının Theatrical olduğu düşünüldüğünde, G3 galibi bu atın Northern Dancer üzerine 6×6×5×6×4×5 olmak üzere 6 kez akraba olduğunu görmekteyiz.  (Muslihiddin Gurup)

Mimar Sinan Koşusu Kupa Töreni 2019
News Reporter

1 thought on “ARTS MAN’den ilk Grup galibiyeti!

  1. Tiznow’ın 2018 yavruları Amerika’da çok konuşuluyordu, ancak 2019 da bariz başarılar elde ettiler. Bundan sonra Amerika ‘da Tiznow konuşulur.Bu kan hattının Türkiye ‘ye uyumlu olması çok güzel.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir