ARTUKLU’dan Sentetik pistte ilk galibiyet!

Eski Tarım ve Köyişleri Bakanlarından Nedim Ökmen anısına 18 Ağustos 2019 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda düzenlenen 4 ve yukarı yaşlı Arap atlarına mahsus G3/DHT Koşuyu, Ali Yıldız’ın sahibi, Anadolu TİM’in yetiştiricisi ve Yılmaz Ari’nin antrenörü olduğu Artuklu (5y aa Ayabakan – Mesrure 55, Alkuruş 13), jokeyi Mücahit Bayır ile kazandı.

9 Safkanın katılımı ile 1500 metre sentetik pistte gerçekleşen 152.000 TL birincilik ikramiyeli koşuyu, starttan 5 boy tereddütlü çıkmasına rağmen son düzlüğü çok iyi koşarak 1’41”40’lık derecesi ile kazanan Artuklu’nun arkasında ikinciliği Denizim (Altaha) elde ederken, bu safkanın burun farkıyla gerisinde Firikya (Ağa Karaca) üçüncü, onunda 3.5 boy ardında Binbir (Turbo) dördüncü oldu.

32’inci startında 12’inci kez finiş çizgisini önde geçen Artuklu, kariyerinin 7’inci Grup galibiyetine imza attığı mücadelede aynı zamanda sentetik pistteki ilk birinciliğini elde ederken, kazancını da 1.646.650 TL’ye yükseltti.

Artuklu (Mücahit Bayır)

Sa’d/Alkuruş soy çaprazlaması…

G3 seviyesinde olmakla birlikte çok uzun yıllardır düzenlenmekte oluşu ile ilginç bir yarış konumunda olan Nedim Ökmen Koşusu, çim pistteki konumundan 2004 yılından itibaren kum piste, 2009 yılından itibaren de sentetik pistte geçmiştir.

Bu yıl yarışın finali çok zevkli bir bitirişe sahne oldu ve kazanan Artuklu başarılarına bir yenisini ekledi ki, hem çim, hem kum, hem de sentetik pistte Grup yarışlar kazanması çok değerlidir elbette…

İlgililerini tebrik ettikten hemen sonra yarışı anlatan spiker arkadaşa yarışı bir daha izlemesini öneririm. Önde olan Denizim’in kazandığını veya rahatça kazanacağı düşündü sanırım ki, dışardan yarışa ortak olacağı çok belli olan Artuklu ve Firikya’yı epey sonra telaffuz etti! Oysa bu iki atın yarışa ortak olacağı çok netti sprinte kalktıklarında… “Arap atı sonradan açılır” deyişini hatırlatalım kendisine!

Sa’d/Alkuruş soy çaprazlamasına sahip olan Artuklu’nun pedigrisinde diğer noktalarda da dengeli bir dağılım olduğunu görmekteyiz ki, zaman içinde bunun faydasını farklı konumlarda da görebiliriz onun için… (Muslihiddin Gurup)

Nedim Ökmen Koşusu Kupa Töreni 2019
News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir