ASPIDISTRA’nın Adı yok…

Pegasus World Cup 2021’in çim pistte koşulan versiyonunda 12 at 1900 metre mesafe start aldı ve Colonel Liam, dördüncü birinciliğini ilk kez kazandığı bir G1 yarışında elde etmeyi başardı.

Colonel Liam’ın annesi Amazement, yarış koşmamış bir kısraktır.  Bununla birlikte Japonya da başarılı bir yarış yaşamı olan Red Raven isimli atla anne kardeşidir. Bu iki atın da annesi olan Wonder Again, yarış kariyerinde ABD’de iki kez G1 seviyesinde yarış kazanmayı başarmış ve totalde elde ettiği 7 birinciliği ile 1.439.602 TL ikramiye elde etmiştir.

Colonel Liam

Tekrar Amazement’e dönersek bu kısrağın babasının Bernardini olduğu görmekteyiz. A.P.Indy oğlu Bernardini yarış yaşamındaki başarıları ile annesi Care Rafaela’ya 2006 yılında Yılın Kısrağı unvanını kazandırmıştır. Fappiano torunu Cara Rafaela’nın 4-m anne neslinden oluşu da bir eşleşme klasiği olarak değerlendirilebilir.

Diğer taraftan Colonel Liam’ın babası Liam’s Map’in babası Unbridled’s Song olup, bu aygırın da Fappiano torunu olması sebebi ile Colonel Liam’ın, Fappiano üzerine 4*5 akraba olduğunu görmekteyiz.

Fappiano “Can” ise, akrabalığı da “Kan”’dır, hem de Saf-i-Kan’dır, bence tabi ki!

Tekrar Colonel Liam’s’ın babası Liam’s Map’e dönersek bu aygırın anne hattının çok önemli bir kısrak olan Ta Wee’den geldiğini görmekteyiz. Ta Wee’nin annesi Aspidistra aynı zamanda Unbridled’in anne hattını oluştur ki, zaten Ta Wee (neredeyse eşit gibi) Charedi noktasında bu denklemi kolaylayabiliriz.

Aspidistra (solda) ve şampiyon kızı Ta Wee (sağda)

Ta Wee ve Charedi’nin üçüncü aksını ise Dr.Fager olarak düşünmek mümkündür ve Dr.Fager da Quiet American’ın kısrak babası ve bu aygır da Bernardini’nin kısrak babası olup, o da doğal olarak Colonel Liam’ın kısrak babası ise =gibi eşittir*3Aspidistra gibi bir matematiksel oran kurabiliriz Colonel Liam’ın soy ağacı için. Denklemden tatmin olmayan konuyu değiştirip George Orwell okuyabilirler, zira yazarın Aspidistra romanındaki gibi reklam yapmayan bir etkiye sahiptir Colonel Liam’ın soy ağacında Aspidistra!

News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir