At Yarışlarında Kırbaç Kullanımı…

Yarışlarda kırbaçsız at binme konusunda dünya yarışçılığında ezberleri bozan yeni gelişmeler oluyor, detayları “ https://worldbitlessassociation.org/uncategorised/drop-the-whip-campaign/” adresinde bulabilirsiniz, bazı önemli değişim haberlerinden özetle bahsedeyim;

The World Bitless Association (WBA)” tarafından desteklenen “#DROPtheWHIP” ismiyle kamçı karşıtı bir kampanya oldukça agresif bir şekilde dünyada yayılmaya başladı, tabi ki bunu tamamen desteklediğimi de belirtmek isterim. Bu konuda YKK’ya da yazılar yazdım, cevap verdiler, cevaplarındaki dayanakları çürütmek için belgeler gönderdim yani bu işin peşini bırakmayacağımı söyleyebilirim.

Önerim; Taylarda kamçı kullanımının tamamen kaldırılması ve büyük atlar için kısa vadede kırbaç vurma sayısının azaltılması, son 200 metrede kesinlikle kırbaç vurulmaması şeklinde geçiş olabilir, ayrıca eninde sonunda at yarışlarında kırbaç kullanımının bir şekilde tarihe karışacağını düşünüyorum.

The World Bitless Association (WBA)”, kırbacın sadece jokeyin biniş güvenliği açısından taşınması gerektiğini savunuyor, başka ifade ile kırbacın yarış içinde atları “daha hızlı ve daha düz koşmaya teşvik etmek!” için yani “cesaretlendirme!” aracı gibi kullanılmasının yasaklanmasını ve yarış komiserlerinin gözetiminde etkili ceza ve diskalifiye yaptırımları ile engel olunmasını istiyor.

Hans Petter Eriksen (Norveç Jokey Kulübünün eski yöneticisi), iyi bir atın kırbaca ihtiyacı olmadığını ifade ederek, 30 yıl içinde Norveç’de “jokeylerin kamçı taşıyamamasından kaynaklanan herhangi bir kaza olmadığını” ifade ediyor.

Norveç’de kırbaç kullanımı 1986 yılında yasaklandı, jokeyler biniş güvenliği açısından kısa bir kırbaç ile biniyordu ama kırbaç vuramıyor! Ancak, 2009’da yeni bir düzenleme yaparak kırbaç ile at binişi 2 yaşlı tay ve konkur için izin verildi ama vurmak kesinlikle yasak yani Norveç’de at yarışlarında 2 yaşlı tay hariç artık kırbaç ile at binmek yasak! Yarış esnasında, jokeyin iki elinin de kantarma kollarını tutar yani dizginleri tutar durumda olması gerekiyor, eğer ihlal edilirse at diskalifiye edildiği gibi jokeyler de ağır cezalar alıyorlar!

Gelişmelerde biri de; At yarışlarının ana vatanı sayılan İngiltere’deki yarışlarda kamçı kullanımının önemli ölçüde kısıtladığını iddia ediyor, Avustralya ve diğer ülkeler ise, kamçı kullanımını gözden geçiriyorlar…

Şu an ki uygulama durumu ise;

 • Avustralya’da,“Forehand” pozisyonu denilen jokeyin ön tarafında kalan atın boynu ve omuz kısmına son 100 metreye kadar en fazla 5 kırbaç, “Backhand” yani sağrıya sınır yok, ayrıca son 100 metrede kırbaç kullanım takdiri jokeye bırakılmış!
 • Britanya’da, flat denilen düz pist at yarışlarında 7 kırbaç, engelli at yarışlarında 8 kırbaç kullanımına izni var, ancak komiserler kırbaç vuruş pozisyonlarının kurallar çerçevesinde olup olmadığını çok sıkı şekilde denetliyor ve anında inisiyatif kullanarak cezalar veriyor.
 • Fransa’da, yarışın finali olarak kabul edilen mesafede 8 kırbaç kullanımına izin var.
 • Almanya’da ilk 3 dereceye girme şansı olan at için 7 kamçı kullanma izni var, eğer bir atın ilk üç dereceye girme şansı kalmamışsa veya at kırbaca reaksiyon göstermiyorsa 5 kamçıdan az kullanılmasına izin veriliyor.
 • Kuzey İrlanda ve Serbest İrlandaise; 12 kırbaca izni var (Komiserlerin takdirine bağlı olarak daha fazlasına da izin verilebiliyor), ancak son 50 yards (~47 mt) içinde sadece 5 kırbaç kullanılmasına izin var.
 • ABD’de vahşi kapitalizmin kuralları egemen olduğu için kırbaç kullanımında bir sınır yok!

Sonuç olarak,

Akıl tutulmasına uğramış kırbaç savunucularına son sözüm;

Veriye dayanmayan, bilimsel temeli olmayan fikirler ile kırbaç kullanımını savunmayın! Yıllar önce aynı dogmatik kafa yapısına sahip birileri mahmuzun yasaklanması taleplerinde benzer direnci göstermişlerdi! Arap atları mahmuzsuz koşmaz demişlerdi! Gayet güzel koşuyorlar…

Atların ve tabi ki beraberinde insan sağlığı öncelikli olması gerekirken, bahsin yani paranın hep daha öncelikli olarak kabul edilmesi, maalesef at yarışlarının toplumdaki kötü algısını güçlendiren bir olgu olarak hep karşımıza çıkarıyor!..

Dolayısıyla, camianın artık eski alışkanlıklarından kurtulması gerekiyor yani zihinlerdeki takıntılı ezberlerden kurtulmak ve vicdani sorumlulukları yerine getirmek için atçılarımızın acilen değişim ve dönüşüm süreci yaşaması gerekiyor!

Selim Kaya, kırbaçsız da yarış kazanılabileceğini uygulamalı olarak ispat etti yani kırbaç kullanmanın yeteneksiz ve formsuz jokeylerin tercihi olduğunu anlayanlara ispat etti.

Eğer, at yarışlarında liyakat ve kaliteyi yani yetenek ve performansı ödüllendireceksek, kırbacın yasaklanmasını acilen gündeme almamız gerekiyor. Çünkü atların sahip olduğu doğal limitleri ve yetenekleri kırbaç ile artıramazsınız yani genetik ve anatomik gerçekleri kırbaç ile değiştiremeyiz…

Otoriteler de bu duruma kuvvetli söylemlerle vurgu yapıyor;

“Naturalness and the Legitimacy of Thoroughbred Racing: A Photo-Elicitation Study with Industry and Animal Advocacy Informants (2020) yazarı Iris Bergmann, at yarışı endüstrisi ile hayvan hakları savunucuları arasındaki sürtüşmenin altını çiziyor;

— “Racing horses as we know it with all that it entails is not consistent with the change required of us to transition toward a sustainable future,” 

— The very purpose of horseracing is to have horses perform at and beyond their natural limits, which is facilitated with invasive legal and illegal means. This bears high risk of harm for horses, and, therefore, racing’s social licence will always be questioned.

World Horse Welfare; 

— “There is also an ethical question of using a whip to make a horse run faster. As well as a question of whether horses being whipped is the right public image for a sport, and whether the public accept it’”

Dr Kirrilly Thompson; 

— ‘the idea that whip use is critical in horse racing is culturally entrenched in the thoroughbred racing industry but is not based on evidence’.

— “The whipping of animals for public entertainment and financial gain – some of which entails problem gambling – is morally and ethically wrong,”

— “Using a whip to encourage horses to run faster and straighter is potentially painful as well as dangerous,” 

Bu mücadele nasıl sonuçlanır bilmiyorum ama emin olduğum bir konu var; At yarışları, dünyada ve Türkiye’de daha vicdani olarak yapılmazsa, sektörün sahip olduğu çok büyük hacimli ekosisteme rağmen sürdürülemez, yok olur!

Selamlar,

Süha Ülgen

News Reporter

3 thoughts on “At Yarışlarında Kırbaç Kullanımı…

 1. paraya dayanan diyorsunuz;salt paraya dayaniyor zaten,degirmenin suyu bahisler,yoksa yürümez ki;kaldiki para dünyasi(kapitalis sistem dünyasi) alternatif bisey yok,dediginiz son tahlilde kesinlikle dogru,sizden tarafim ama maalesef öyle bir dünya yok,umut etmeyelim mi? Valla insan denen varlik güzelim dünyayi heba etmis,uzayda yasam alanlari ariyor, bende bir cagri yapiyorum,cekin elinizi dünyadan sebep ne olursa olsun,sudan havadan,topraktan,agactan,kustan,attan,börtü böcekten,aydan,günesten,imgeden,düsünceden,bilim adina,din adina,vatanseverlik adina,ahlak gelenek adina cekin elinizi dünyadan ,iyi niyetli dogal ekolojik olun.(keyfim gelir aklim kesmez)umarsiz,arlanmaz,iflah olmaz,5 kelime? cevap;iNSAN

 2. Yazının içeriğinden önce düzeltilmesi gerekli terminoloji :
  Yarışlarda kullanılanın adı ‘KAMÇI’dır.
  ‘KIRBAÇ’ ise arabacıların kullandığına denir !

 3. Kırbaç ile kamçı aynı olmasa da işlevi aynı. Sıkıntı hayvanın canını acıtmak ve onun gücünün üstüne çıkması. Sonrasında sakatlanması.
  Özetle bu da bir bakıma dopingtir. Kamçının yasaklanmasını bir hayvansever olarak sonuna kadar destekliyorum..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir