Atilla Özsoy Kupasında AZMANTOR’dan etkileyici performans…

14 Temmuz 2023 Cuma günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1200 metre çim pistte koşulan 3 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus Kv-8 Atilla Özsoy koşusunu, Cem Özbelge’nin sahibi olduğu, Gür Özbelge tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Emrah Çukurkaş’ın yaptığı Azmantor (7y da Kaneko – Loved By All, Elusive City) jokeyi Vedat Abiş ile kazandı. 

Koşunun ikinciliğini Bright Hope (Torok) elde ederken, Subutai (Counteattack) üçüncü, Harlan Draka (Luxor) dördüncü, Saetta (Kaneko) beşinci olarak pistten ayrıldı. 

Bu yılki ikinci sınıf koşu galibiyeti…  

Son kez Şadi Eliyeşil koşusunu üçüncü tamamlayan Azmantor, uyum sağladığı jokeyi Vedat Abiş idaresinde koşuyu önde süratli bir tempo ile götüren rakibinin arkasında takip edip düzlükten sonra yaptığı ataklarla liderliği aldı ve sonlarda sprintle gelen rakibinin önünde kazanmayı başarırken, bu hem yılki ilk çim galibiyetine, hem de ikinci sınıf koşu zaferine ulaşmış oldu.   

Toplu bir çıkışla birlikte bilinen stili ile Saetta liderliği alırken ikinciliğe Azmantor girdi. Daha sonra Subutai sırası ile 1000 startı geçildi. 800’de Saetta farkı 3-4 boya çıkararak liderliğini korurken yine ikincilikte Azmantor arkasında Subutai ve Luminescence şeklinde 600 startı geçilip düzlüğe çıkıldı. 400’de Saetta liderliğini korurken dışından Azmantor’un gerilerden Brgiht Hope’nin atakları görüldü. 200’de ortadan gelen Azmantor liderliği alırken dışından Bright Hope atağa kalktı. Son metrelerde fark biraz azalsa da 1 boy farkla ve 1’10”63 bitiriş derecesi ile kazanan Azmantor oldu.

Azmantor (Vedat Abiş)
News Reporter

5 thoughts on “Atilla Özsoy Kupasında AZMANTOR’dan etkileyici performans…

  1. Vedat abiş muhteşem bindi.önde temponun çok yükseleceği belliyken;öndekilerin birbirlerini bitirmelerini beklemeden saettayı kovaladı.Tamam şimdi dediği anda farkı açıp kazandı.Kocakaya gene bekleyedursun o çoktan fotoyo geçmişti.

  2. Benim en cim merak ettigim sey bu bizdeki jokeylerin ozellikle de g.kocakayanin en arkada bekleme sevdasina hayretler icinde kaliyorum yabanci yarislarida izliyorum amerikda ortiz kardesler avrupada buick dettori son viraj donulmeden hemen one geliyorlar sprintlerini oyle yapiyorlar 1200 metre kosuda kocakayanin neden bu kadar geride oldugunun mantikli bir aciklamasi cidden yok

  3. Atın stili öyle o yüzden. Avrupa’daki atlarla Türkiye’yi kıyaslamak cok yanlış örnek arkadaşlar. Viraj donulmeden öne gelmek güç ve uzun sprint gerektirir. Hep bahis mantığıyla hareket ediyorsunuz.

    1. Grand ekinos kardes bright hope bildigimiz at dikkat ederseniz son viraj donulunuceye kadar hic ati tesvik etmeden dondu hani tesvim olur at yurumez zor at olur tamam derim kolay sekilde tutarak dondu son viraji avrupa da ki atlarla kiyaslamadim zaten jokeyleri kiyasladim eger ati yuruturse at one gelir yillardir bende at yarisi izler takip ederim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir