#AtYarışlarıONAYBekliyor…

20 Mart 2020 tarihinde durdurulan At Yarışları Sektörü Koronavirüs Salgınından en büyük darbe alan sektörlerden biri oldu. 48 gündür yarışların yapılmadığı ortamda 200.000 kişinin evine ekmek götürdüğü sektör, devletten 1 tek lira destek almadan 15.000’in üzerinde safkana ve çalışanlarına karşı sorumluluklarını yerine getirmeye gayret ediyor.

Ancak Atçılar gerçekten çok zor durumdalar ve Almanya ve Fransa gibi salgını çok daha büyük kayıplarla atlatan Avrupa’nın önde gelen ülkelerinde olduğu gibi yarışların alınan tedbirler çerçevesinde bir an önce başlatılmasını arzu ediyorlar.

Türkiye Jokey Kulübü ilk günden bu yana hem ülkemizdeki diğer kurumlara, hem de Dünya Yarışçılık Müesseselerine örnek teşkil edecek şekilde gerekli tedbirleri aldı ve sonrasında da hazırladığı projeyi Bilim Kuruluna sunan ilk kurumlardan biri oldu.

Türkiye Futbol Federasyonun Türkiye Jokey Kulübünü 2-3 hafta geriden takip ettiği bir süreçte Liglerin başlaması için TFF’ye yetki verilmişken, Türkiye Jokey Kulübünün aynı yetkiyi henüz alamamış olması hem camiayı, hem de Yarışseveleri üzen bir gelişme oldu.

Buna tepki koyan Camia mensupları ve Yarışseverler 6 Mayıs 2020 Çarşamba günü açtıkları #AtYarışlarıONAYBekliyor hashtag’i ile seslerini duyurmaya çalıştılar. Kısa sürede 35.000 tweet atılan bu hashtag, Türkiye’de 2, Dünya’da ise 18’inci sıraya kadar yükseldi.

 

News Reporter

19 thoughts on “#AtYarışlarıONAYBekliyor…

 1. bu işler twitle falan olmaz TJK nın başında iktidardan çekinmeyecek camiasıyla kucaklaşmış bu işe kendi çıkarları itibarı için değil gerçekten kendini adamış bir başkan lazım böyle basiretsiz başkanlarla tjk önümüzdeki yıllarda hiçbiryere varamaz bu sektöre yazık olur 35 yaşındayım 3 kuşak atçı bi ailede atların içinde büyüdüm fakat tjknın son 15 senesi hiç iyi değil malesef..bu işe gerçekten gönül vermiş insanlar tarafından camia için çok acil eylem planı gerekiyor..

 2. Bakan’ın bile tek başına hareket edemediği bir memlekette başkanınıza fazla sitem etmeyin derim… Haftaya bir takvim açıklanır diye düşünüyorum.. 45 Gündür yarışlar yapılmıyor, farz edin safkanlarınız 45 gün dinlendi, kötü mü oldu? Eleştiri, daha iyisi için gerekli ama başkan ne yapsın, başkanınızın avukatı da değilim, yarışseverim. tanımam etmem zaten..

  Ara 60 gün olsun, allah başka dert vermesin, umarım yarışların dönüşü güzel olur, her şey keyifli olur, inşallah sakatlık vs olmaz, yarış içinde bir at sakatlanınca içimiz gidiyor, atlarınızı para makinası olarak görmeyin..
  ………………………………………………………………………………………..
  “cahilsin, okur öğrenirsin. gerisin, ilerlersin. adam yok, yetiştirirsin, günün birinde meydana çıkıverir. paran yok, kazanırsın. her şeyin bir çaresi vardır. fakat insan bozuldu mu, bunun çaresi yoktur. sen cilt yapıyorsun, şiraze nedir bilirsin. bizde insan şirazesiz kalmış. hayat onun için ahenksiz, birbirini tutmayan, günün hayatına cevap vermeyen bir yığın ölü kıymetler tarafından idare ediliyor. dünyaya baktığı zaman ayrı görüyor, kendi kendimize kaldığımızda ayrı düşünüyoruz. yığınlarca tezat içinde yaşıyoruz…” -mahur beste, ahmet hamdi tanpınar

 3. Tarım bakanlığının yerine spor bakanı olsaydı başkanı çağırır yarış takvimiyle ilgili bir yol haritası belirlerdi. Tigem bu şekilde tay satışlarını da yapamaz. Bakan devlete zarar veriyor. Futbola göreyse spor bakanlığı yarışlara baksın o zaman.. Burada hem devlet hem de atsahibi zarar ediyor. Tigem yetkilileri ve Tjk işbirliği yapmalı ve at yarışlarını en kısa sürede başlatmalıdır..

 4. Ben antrenörleri seyisleri at yarışı tahmincilerini çok iyi anlıyorumda adamların işi bu yarış yoksa adam eve ekmek götürmez atsahipleri bu kadar niye bu kadar acele eder anlamıyorum sonuçta at sahipliği bir iş değil bir fabrika değil kimseye zorla at koş demiyorlar yani ama bakarsan mont harici bir geliri olmayan antrenörler den çok at sahipleri konuşuyor.

  1. İş değil mi en çok zarar onların, onlar yoksa diğerler hiç Yok. At sahipliği zor meslek tek işi bu olan çok

   1. At sahiplerinde benim takip ettiğim kadarıyla Kaya lar hariç pek ihtiyacı olan yok örnek 19,01.2019 tarihinde Aşk ve Gül adlı ve Haziran 2019 tarihinde Yakutiye isimli Kaya ekurisi ne ait atlar 20 yarış kuralına göre son yarış larini koşuyor lar ve ikisi de yarışı kazanıyor yarış hayatları uzuyor ama atlar sık aralıklarla koşuyor tabela yok ne tesadüfdür ki kazanmak için son yarış ı bekliyorlar burdan benim çıkardığım sonuç ata sahip lerin den birtek Kaya ekurisi nin ihtiyacı var diğerleri rakiplerin sahada kalması için at koşturuyorlar

 5. Daha çok bekleriz. Sanki at yarışları bu ülkenin üvey evladı. Ayda 200 milyona yakın para kazanıyor devlet. Ama at yarışlarına gereken değeri vermiyor. Sanki sürüncemede bırakınca zevk alıyor çok uyuz oldum bu bakana….

 6. Serkan kardeş benim bır atım var aylık 8000 masraf çim yarişlarıni bekledim yarişlar iptal oldu 6 aya carp kolay değil bu arada daha yariş programı yok atı hangi yarişa hedef yapacağiz bilen yok işin açıkçası tjk boş

 7. TJK ve at sahibleri derneğinin Tarım bakanlığı nezdinde kuaförler ve berberler derneği kadar değeri yok.Mayıs 11 çalışmaya başlıyorlar.Allah hayırlı müşteriler versin.
  TJK yönetiminin sessiz bekleyişi sürüyor.Kimden korkuyorlar seslerini yükseltmiyorlar.Korkmasınlar en az bu sektörden 400000 kişi ekmek yiyor.Arkalarında bu kadar kişi varken neden sessizler.

 8. Bu işler zor. Kolay değil öyle. Önlemleri almak kolay değil hipodrum gibi yerlerde. O onun tanıdığı bu bunun tanıdığı aç kapıyı Veysel efendi o geldi bu gitti. Kovid girerse oraya şakası yok. Sonra TJK yi yalı kazığa otururturlar. Vebalini alırsın. Üzerine kabus gibi çökulur. Şartlar ağır olması lazım.

  1. Aynen öyle hele veliefendi de hiç bir belgeleri olmamalarına rağmen yarışlar seyircisiz bile başlasa en az 100 kişi vardır kapıdan her türlü geçecek

 9. Ben 16 yıldır ganyan bayii isletiyorum.devlete bu sektörün bütün paydasları eksiksiz vergisini veriyor ancak bu kadar hor görülen 2. bir sektorde göremiyorum ne yazık ki.

 10. Dün tarım bakanı konuştu benim anladığım büyük bir belirsizlik var. Adamlar AVM açıyor berber açıyor uçuşlar başlıyor her alanda normalleşme yapıyor ama at yarışlarına gelince dur hemşerim diyor ben burada art niyet ararım arkadaş açılan diğer sektörler de hiç virüs tehlikesi yok mu???? Futbol bile adamların kendilerine bırakıldı oysa futbol at yarışlarına göre virüs açısından daha tehlikeli bir oyun. Bize de bıraksınlar önlemler alınmış zaten ama yok biz üvey evladız. Burada art niyet var arkadaş kimse kusura bakmasın… Adamlar sanki at yarışlarını kapatmaya bahane arıyormuş…

 11. Arkadaşlar bu süreç öyle dışardan göründüğü gibi yönetmesi kolay bir süreç değil. Siz bu memleketi daha tanıyamamışsınız. At yarışlarının başlatılmaması tamamen sosyolojik sebeplerden. Camiler kapandı, ramazanda millet arzu ettiği şekilde iftar yapamıyor kaldı ki bayram bile yapamayacak. Bu nedenle hükümet kanadı büyük baskı altında. Muhafazakar geçinip de camileri doğru dürüst ibadete açmadan at yarışlarını başlatırlarsa insanları zaptedemezler tabanlarından da büyük tepki alırlar. Hatırlayın bu işin ta en başında cuma namazı kılınamayacak dendiğinde bazı yerlerde zorla camilere girilmeye çalışıldı kilitli kapıları tekmelendi. AVM’lerin kuaförlerin açılması da açıkçası biraz gaz alma amaçlı diye düşünüyorum. 19 mayısı kapsayan 4 günlük hemen akabinde ramazan bayramını kapsayan yine 4 günlük bir sokağa çıkma yasağı gelecek. Millet galeyana gelmesin diye bakın yavaş yavaş normale başladık intibası uyansın diye alıştırma niyetine göstermelik açılışlar yapılıyor. Gerçek anlamda normalleşme sürecinin başlaması bayram sonrasıdır haziran başıdır realite net olarak budur. Ya bayramdan hemen sonra ya da bayram sonrası haftasonu uygulanacak son bir sokağa çıkma yasağından sonra ülkemizde gerçek anlamda normale dönüş başlayacaktır. Bu durumda at yarışlarının başlaması en erken bayram ertesi olabilecektir. Eğri oturalım doğru konuşalım. Bayram ertesi kayıtlar mı başlar yoksa yarışlar mı başlar onu kestiremiyorum ama bayram öncesi yarışların başlaması çok düşük bir olasılık bana göre.

 12. Bu işi çözecek tek merci Ekonomi bakanı Sn Berat Albayrak dır. At yarışlarının ekonomiye katkısını rakamsal olarak kendisine anlatın benim kanaatim yarışlar ertesi gün başlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir