Avrasya’nın Kralı YAMANLARBEYİ…

24 Temmuz 2022 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 2000 metre çim pistte koşulan 3 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus G1 Avrasya koşusunu Armağan Araz’ın sahibi olduğu, Ünal Bikeç ve Bülent Beyaztaş tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Murat Aksoy’un yaptığı Yamanlarbeyi (6y da Torok – Alakan, Kaneko) jokeyi Ayhan Kurşun ile kazandı.

Koşunun ikinciliğini Burgas (King David) elde ederken, mücadeleden Long Runner (Gio Ponti) üçüncü, Zafer Ateşi (Win River Win) dördüncü, Real Runner (Invincible Son) ise beşinci olarak ayrıldı.

Yamanlarbeyi (Ayhan Kurşun)

Kariyerinin üçüncü G1 zaferi…

Yaz sezonunu sentetik pistte A3 İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı koşusu ile açan Yamanlarbeyi, başarısız olduğu bu yarışın ardından çim pistte Kv-8 Fethi Atan koşusunu kazanarak morallenmiş, sonrasında start aldığı üç G1 mücadelede (19 Mayıs, Haliç, Yavuz Sultan Selim) ilk üç sırada yer alarak istikrarlı bir grafik çizmişti. Avrasya Koşusunda çok iyi bir yer tutan jokeyi ile düzlükte rakiplerinin pistin dışını tercih etmesini çok iyi değerlendiren klas safkan, son metreleri oldukça zevkli geçen bu önemli koşuyu kazanarak kariyerinin üçüncü G1 zaferine imza attı.

Long Runner’ın 2 boy, Mister Görkem ve Cagner’in 1,5 boy geç başladığı koşunun ilk metrelerinde iç kulvarda Vincitore dışında Megaloman arasındaki liderlik mücadelesinde rakibinden daha istekli olan Vincitore liderliği aldı. İkincilikte Megaloman daha sonra Real Runner ve Burgas sırası ile 1800-1600 startları geçildi. 1400’de Vincitore liderliğini korurken yine ikincilikte Megaloman üçüncülükte Real Runner daha sonra Burgas ve Cagner şeklinde 800 startına kadar gelince. 800’de az farkla Vincitore lider hemen dışında Megaloman daha sonra Real Runner ve Burgas sırası ile 600 geçilip düzlüğe çıkıldı. Düzlükte Vincitore liderliğini korumaya çalışırken dışından Real Runner onun dışından Burgas ve Long Runner’ın atakları görüldü. 200’de Burgas ve Long Runner mücadelesine en iç kulvardan Yamanlarbeyi de katıldı. Son metrelerde daha kuvvetli gelen Yamanlarbeyi fotoda Burgas’a hakim olup, burun farkı ve 2’02″72 bitiriş derecesi ile kazanan isim oldu.News Reporter

4 thoughts on “Avrasya’nın Kralı YAMANLARBEYİ…

  1. Ahmet bey Long Runner’a faul yapmasaydı efsane kazanırdı…Hoş kendisine de yar olmadı,içeriden avlandı….

  2. Ahmet Çelik’ in yapmış olduğu hata ( hırs ) yüzünden efsane Long Runner kazanacağı yarıştan oldu. Şampiyon eski günlerine döndüğünün sinyallerini vermiş oldu bir sonraki yarışında mesafe fark etmeksizin Burgas’ ı ve diğer çaylakları çok rahat geçecektir. Ahmet Çelik için söylenecek tek şey hırslarına yenik düşer böyle devam ederse ve 7 gaziyi de bence diğer at ve jokeylerin yarış içi hatalarıyla kazandığını bir kez daha belli etti. Halis Karataş olmak öyle kolay değil demek ki..!

  3. Dün Ahmet celik benim gibi tum yarısseverlerin gozundende cok buyuk puan kaybetti eminim.yahu kardesim sen bu atla kazanmamis kupa birakmadin.arkandan gelen at turkiyenin gelmis gecmis en buyuk sampiyonlarindan biri.neden boyle faul yapiyorsun.long runnera gecilmekte buyuk sereftir.cok ayıp ettin.ayhan kursunuda tebrik ediyorum.lobisi olmayan buyuk jokey.ertul cankiliç gibi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir