25 Mayıs 2019 Cumartesi günü Ankara 75.Yıl Hipodromunda koşulan 3 yaşlı Dişi İngiliz taylarına mahsus A2 Avrupa Birliği Başkanlığı Koşusunu, Mehmet Ali Becene’ye ait, İbrahim Halil Kaplan tarafından yetiştirilen ve Cudi Özkan’ın antrene ettiği Bumerang (Toruk macto – Şin, Mountain Cat), jokeyi Ahmet Çelik ile kazandı.

1600 Metre çim pistte koşulan 209.000 TL birincilik ikramiyeli mücadeleyi düzlükteki etkili sprinti ile kazanırken 1’38”61’lik bir derece gerçekleştiren Bumerang’ın ardında ikinciliği Meleközge (Win River Win), üçüncülüğü Altınbaşak (Kaneko), dördüncülüğü ise Alpha Kurt (Scarface) elde etti.

25’inci startında 7’inci kez finiş çizgisini önde geçen Bumerang, Avrupa Birliği Koşusu zaferi ile kariyerinin ilk Grup koşu galibiyetine imza atarken aynı zamanda Ankara’daki ilk birinciliğini de elde etmiş oldu.

Bumerang (Ahmet Çelik)

Sadlers’ Wells x Storm Bird…

A2 klasında koşulan Avrupa Birliği Başkanlığı Koşusunu dişilere mahsus olması ve 1600 metre mesafesi ile bir nevi Ankara Dişi Tay Deneme Koşusu olarak değerlendirmek mümkün. Yarışı da Toruk Macto’nun tayı Bumerang‘ın kazandığını gördük ki; bu itibarla her iki önemli yarışçılık merkezlerinde yapılan Dişi Tay Deneme ve muadilinin Sadler’s Wells hattına mensup aygır hattından gelen aygırların temsilcileri tarafından kazanılması dikkate değer.

Bumerang’ın annesi Şin, Mountain Cat’in kızı olup annesi Dr Booby de Bluebird’in kızıdır ve ismi geçen iki aygır da Storm Bird’ün oğlu ve torunu olduğu için Sin, Storm Bird üzerine 3×3 yakın akrabadır. Diğer taraftan Bumerang’ın anne nesli çok özel bir familyadır ve 2-f kolundan gelir. Bumerang’ın dördüncü annesi Cherry Valley, Blade gibi bir atın yanı sıra Isobella’nın da tam kardeşidir. Isobella da ünlü yarış atı ve aygır Robellino’nun büyük annesi olup, ayrıca bu saydığımız üç ismin anne kardeşi State de birçok şampiyon atın anne neslini oluşturan bir kısraktır. (Muslihiddin Gurup)

News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir