Avrupa ve Amerika’da hafta sonu G1 heyecanı yaşandı…

Geçtiğimiz hafta sonu dünyanın pek çok hipodromunda birbirinden önemli koşular koşuldu.

İrlanda’da Irish Champions Weekend kapsamında birçok Grup koşu izleyiciyle buluşurken, Amerika’da 2 yaşlı taylar G1 Del Mar Debutante Stakes için piste çıktı. Fransa’da ise dünyanın en prestijli koşularından G1 Prix de lArc de Triomphe öncesi son prova yarışları düzenlendi.

Irish Champions Weekend koşuları geride kaldı…

İrlanda’da birbirinden başarılı safkanları bir araya getiren Irish Champions Weekend kapsamındaki koşular 9 Eylül 2023 Cumartesi günü Leopardstown, 10 Eylül 2023 Pazar günü ise Curragh Hipodromu’nda düzenlendi.

Cumartesi günü gerçekleştirilen ve sezonun önemli koşularından olan G1 Irish Champion Stakes’i bu yıl Coolmore Ekürisi’nin sahibi olduğu, Aidan O’Brien’ın antrene ettiği Auguste Rodin (Deep Impact – Rhododendron, Galileo) jokeyi Ryan Moore ile kazanmayı başardı.

2 yaşlı olarak G1 Vertem Futurity Trophy’i kazanan Auguste Rodin, bu yıl da G1 Epsom ve Irish Derby’den zaferle ayrılmıştı. G1 Irish Champion Stakes ile birlikte kariyerinin dokuzuncu startında altıncı birinciliğine imza attı.

Aynı gün Leopardstown’da düzenlenen günün G1 Matron Stakes’i ise Dermot Weld’in antrene ettiği favori safkan Tahiyra (Siyouni – Tarana, Cape Cross) jokeyi Chris Hayes ile kazanmayı başardı.

Yarış hayatının altıncı startı için piste çıkan Tahiyra, dördüncü G1 zaferine ulaşırken toplamda ise beşinci galibiyetini hanesine yazdırdı. Tahiyra ilk ve tek mağlubiyetini ülkemizdeki karşılığı Dişi Tay Deneme olan İngiltere’deki 1000 Guineas’de Mawj’a az farkla mağlup olarak almıştı. 

10 Eylül 2023 Pazar günü İrlanda’da koşu heyecanının yaşandığı Curragh’da günün ilk G1 mücadelesi ise Flying Five Stakes oldu. 1000 metre çim pistteki sürat yarışını Ken J Condon’un antrene ettiği Moss Tucker (Excelebration – Rare Symphony, Pastoral Pursuits) jokeyi William J. Lee ile kazanmayı başardı.

5 yaşındaki iğdiş safkan Moss Tucker, kariyerinin otuzuncu startında ilk G1 zaferine bu koşuyla birlikte ulaştı. Safkan son olarak Ağustos ayında günü yine Curragh’da katıldığı G2 Phoenix Sprint Stakes’i kazanma başarısı göstermişti. 

Curragh’da 2 yaşlı taylar için sezonun önemli koşularından G1 Moyglare Stud Stakes ve G1 National Stakes de Irish Champions Weekend kapsamında koşuldu. Dişi tayların katıldığı Moyglare Stud Stakes’te kazanan Karl Burke’nin antrene ettiği, Daniel Tudhope ile piste çıkan Fallen Angel (Too Darn Hot – Agnes Stewart, Lawman) oldu.

26 Mayıs günü Haydock’ta kazandığı koşuyla yarış hayatına başlayan Fallen Angel, dördüncü startında ilk G1 zaferini hanesine yazdırırken toplamda ise üçüncü birinciliğini elde etti. 2 yaşındaki dişi tay ilk ve tek mağlubiyetini ise 27 Temmuz günü Sandown’da Listed koşuda Shuwari’nin ardında ikinci olarak almıştı.

Bu yıl 4 tayın start aldığı G1 National Stakes’i ise Aidan O’Brien’ın antrene ettiği Henry Longfellow (Dubawi – Minding, Galileo) jokeyi Ryan Moore ile kazanmayı başardı. O’Brien bu galibiyet ile kariyerinin 4000’inci birinciliğine ulaştı.

22 Temmuz ve 19 Ağustos günü Curragh’da katıldığı ilk iki startından birincilikle ayrılan Henry Longfellow, G1 National Stakes ile birlikte geçilmezliğini sürdürüp 3’te 3 yapmış oldu.

İrlanda’da günün son G1 yarışı olan, klasik koşulardan G1 Irish St. Leger Stakes’te ise bu yıl Roger Varian’ın antrene ettiği Eldar Eldarov (Dubawi – All At Sea, Sea The Stars) jokeyi David Egan ile birinciliğe ulaştı.

Geçen yıl G1 St Leger Stakes’te zafere ulaşan 4 yaşındaki Eldar Eldarov, G1 Irish St Leger ile birlikte kariyerinin onuncu startındabeşinci galibiyetini elde etti.

Amerikada Efsane kısrak Beholderın kızı G1 koşuda zafere kolay ulaştı…

4 yıl üst üste Eclipse ödülü alarak tarihe geçen efsane kısrak Beholder’ın Bolt d’Oro’dan olan 2 yaşındaki kızı Tamara (Bold d’Oro – Beholder, Henny Hughes) 1400 metre kum pistte katıldığı G1 Del Mar Debutante Stakes’i Mike Smith idaresinde zorlanmadan kazandı.

Tıpkı Beholder’da olduğu gibi Spendthrift Harası’nın sahibi olduğu, Richard Mandella’nın antrene ettiği Tamara, kariyerine 19 Ağustos günü Del Mar’da kazanarak başlamıştı. Etkileyici performansıyla ikinci startında G1 koşu galibiyetini hanesine yazdıran dişi tay geçilmezliğini de korumuş oldu.

Fransada Prix de lArc de Triomphe öncesi son provalar koşuldu…

1 Ekim 2023 Pazar günü düzenlenecek olan G1 Prix de lArc de Triomphe öncesi önemli prova koşuları bu yıl 10 Eylül 2023 Pazar günü Fransa’nın ParisLongchamp Hipodromu’nda gerçekleştirildi.

3 ve yukarı yaşlı kısrakları bir araya getiren G1 Prix Vermeille’i bu yıl Aidan O’Brien’ın antrene ettiği Warm Heart (Galileo – Sea Siren, fastnet Rock), jokeyi James Doyle ile kazanmayı başardı. Son startında İngiltere-York’ta G1 Yorkshire Oaks’tan zaferle ayrılan 3 yaşındaki Warm Heart, üst üste ikinci G1 zaferini hanesine yazdırmış oldu.

2400 metre çim pistte düzenlenen Arc provalarından G2 Prix Foy’u Andre Fabre’nin antrene ettiği Place Du Carrousel (Lope De Vega – Traffic Jam, Duke of Marmalade) jokeyi Mickael Barzalona ile kazanırken, G2 Prix Niel’de ise Sarah Steinberg’in antrene ettiği Fantastic Moon (Sea The Moon – Frangipani, Jukebox Jury) jokeyi Rene Piechulek ile birinciliğe uzandı.

Kaynak: www.tjk.org

News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir