Aygır Temsilcilerimizden Yurt Dışında Başarılar

Mart ayı sonu yurt dışı yarış mitinginde aygırlarımızın temsilcilerinden sınıf koşularda birincilikler izledik.

Cumartesi günü Gulfstream Park da, G2 yarışta 1600 metrede kazanan Corinthian temsilcisi Prince Lucky oldu. Bir önceki yarışında uzun bir araya rağmen kazanan kaliteli safkan, bu yarışında daha da rahat gözüktü ve başka klasiklere de göz kırptı, maşallah diyelim. Pulpit oğlu Corinthian’ın özellikle kısrak baba ve anne hattı düşünüldüğünde değerli bir soya malik olduğunu görmekteyiz.

Mart ayının son günü Santa Anita Park da 1300 metre çim pistte koşulan Irish O’Brien Stakes de kazanan isim Papa Clem’in kızı Gypsy Blu oldu. 60.000 $ birincilik ikramiyeli yarışı kazanan Papa Clem temsilcisinin annesi In Excess kızı olup, bu aygırın Kaneko ile aynı anne hattından geldiği düşünülürse, bu aygırın kızları için diğer veriler de değerlendirilip, Papa Clem düşünülmesi teorik olarak mümkün gözüküyor.

Almanya’nın Köln şehrinde 31 Mart günü koşulan Racebets.de Grand PrixAufgalopp koşusunda kazanan ismi Wiener Walzer temsilcisi Nacida oldu. 5 yaşındaki kısrak yarışı 2100 metrede kazandı ve babasının mesafe potansiyelini bir kez daha gözler önüne serdi.

Nacida’nin annesi bir Banyumanik kızı ve bu aygır da Perugino oğludur. Perugino, bir Danzig oğlu olsa da annesinin Sadler’s Wells ve Fairy King’in de annesi olan Fairy Bridge olduğu düşünüldüğünde, Nacida’nın soy ağacında da Special Rasmussen’e şahit olmaktayız. Nacida’nın kısrak babası Banyumanik’in birçok aygırla soy benzeri olduğunu ilave edelim.

Oaklawn Park hipodromunda koşulan 90.000 $ toplam ikramiyeli koşuda ikinciliği Tut’s Revenge aldı ki, bu atın annesi bir Pleasantly Perfect kızıdır. Tut’s Revenge’in babası Eskendereya, Giant’s Causeway ile Seattle Slew kızı Alderan Light’dan olmadır. Dikkatli bakan için iyi bir örnek oluşturacak pedigri oluşturduğunu düşünüyorum bu eşleşmenin…

31 Mart’ta Tampa Bay Downs da koşulan toplam 115.000 $ ikramiyeli Listed bir yarışta ikinciliği Eyeinthesky alırken, bu dişinin annesinin Lion Heart olduğu görmekteyiz. Eyeinthesky’nın babası ise Sky Mesa’dır. Bu aygırın oğlu General Quarters ülkemizde aygırlık yapmakta… Aygır aşım yapacağı ilk sezon yaptığım analizde, bu aygırın Lion Heart kızları ile uyum sağlama potansiyeli olduğunu belirtmiştim ve Eyerinthesky’ın eşlemesi de buna örnek teşkil edebilir bir anlamda…

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir