AYHAN KURŞUN’dan tarihi başarı….

2006 yılında bu yana at binmesine ve 1500’ün üzerinde yarış kazanmasına rağmen özellikle son iki yıldır kariyerinin en başarılı dönemini yaşayan jokey Ayhan Kurşun, 4 Haziran 2023 Pazar günü bir ilke daha imza attı.

Geçen sene Temmuz ayında aynı gün koşulan G1 Avrasya ve G1 Niğbolu Koşularını kazanarak kariyerinde bir ilki gerçekleştiren Kurşun, Pazar günü hem G1 Kısrak, hem de G2 Sait Akson Koşularını kazanarak adını yarışçılık tarihine altın harflerle yazdırdı.

3 yaşlı Dişi tayların en büyük koşusu olan G1 Kısrak Koşusunu Moonlight Fairy, Gazi Koşusu öncesi erkek tayların en önemli provalardan biri olan Sati Akson Koşusunu ise Qualizto ile kazanan 31 yaşındaki tecrübeli jokey, Türk yarışçılığında daha önce sadece 4 jokeyin yapabildiği Sait Akson/Kısrak dublesini gerçekleştirdi.

Bu iki koşuyu daha önce 1974 yılında Kazım Yıldız, 1978 yılında Akın özdeniz, 2013 yılında Selim Kaya ve 2020 yılında Ahmet Çelik gerçekleştirmişti.

News Reporter

10 thoughts on “AYHAN KURŞUN’dan tarihi başarı….

  1. Sait aksondan sonra keyfi hiç yoktu sonraki yarışlarda da bu durum değişmedi.koskoca karataş bile kazanırken sevinir ağzı kulaklarındadır.hayra alamet değil bu…

  2. 68 yaşındayım.30 yıldır at yarışları ile dopdoluyum..iç içeyim.A.Kurşun’u düzgün,karakterli,tertemiz bir jokey olarak tanıyor ve seviyorum.

  3. Ayhan Kurşun’u tebrik ederim harika performanslar sergiliyor gerçekten bu sene artık bir Gazi koşusu hem Ayhan’a hem de Qualizto’ya çok yakışacaktır

  4. atın iyiside jokeyin iyiside enternasyonel yarışlarda belli olur. bu arkadaş dubai de aegen finale gibi klas safkanı kazanacağı yarışlarda çok kötü idare etmesinden dolayı kazanamadı.

  5. Ayhan KURŞUN dürüst seviyeli başarılı bir jokey bu etkenler kendisini sevmemize neden oluyor başarılarının devamını diliyorum.

  6. KAREKTERLİ dürüst seviyeli bi kardeşimiz belli ki çok çalışmaktan nasibini aldı devamını bekliyorum Ayhan kardeşim. GAZİ!!!

  7. Bana göre önemli yarışlarda değil normal handikaplı koşulardada iyi mücadele veren jokey iyidir o kadar favori atlara biniyor çoğunda tabelaya bile giremiyor gaziyi kazansa ne olur kazanmasa ne olur önemli olan milleti yarış severi hayal kırıklığına ugratmamasıdır…. Eğer bı jokey büyük koşulara saldırıyor normal koşuları umursamıyorsa o dürüstlük değildir..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir