BAAEED 9’da 9 yaptı, tartışma başladı!

Glorious Goodwood Festivali kapsamında 27 Temmuz 2022 Çarşamba günü koşulan ve Avrupa’da yılın en önemli orta mesafe koşularından biri olarak kabul edilen G1 Sussex Stakes’i, Shadwell Harası’nın sahibi olduğu ve William Haggas’ın antrene ettiği Baaeed (Sea The Stars – Aghareed, Kingmambo) jokeyi Jim Crowley ile kazandı.

1600 metre çim pistte gerçekleştirilen koşuda ikinciliği Modern Games (Dubawi) elde ederken, geçen yılın galibi Alcohol Free (No Nay Never) üçüncü, Japonya’dan gelen ve koşuda uzun süre tempoyu belirleyen Bathrat Leon (Kizuna) ise dördüncü oldu.

2 yaşlı olarak start almayan ve kariyerine geçtiğimiz yıl Haziran ayında başlayan Baaeed, G1 Sussex Stakes ile birlikte 9’de 9 yaparak geçilmezliğini sürdürdü. Daha önce G1 Prix Moulin de Longchamp, G1 Queen Elizabeth Stakes, G1 Lockinge Stakes ve G1 Queen Anne Stakes’i kazanan safkan, bu galibiyetle 5’inci G1 zaferine imza atarken aynı zamanda yeni bir tartışmanın da fitilini ateşlemiş oldu…

Frankel mi? Baaeed mi?

Sussex Stakes’in bitişi ile birlikte sosyal medyada Frankel ve Baaeed fanları arasında bir tartışma başladı. Hangisi daha iyiydi? Frankel mi? Yoksa Baaeed mi? Dünyanın pek çok ülkesinden bu tartışmaya katılan yarışseverler Baaeed ve Frankel ile ilgili düşüncelerini paylaştılar…

Bizde sizlerin düşüncelerini Merak ediyoruz. Hangisi daha iyi? Frankel mi? Baeed mi? Yorumlarınızı haberin altında paylaşabilirsiniz…News Reporter

14 thoughts on “BAAEED 9’da 9 yaptı, tartışma başladı!

  1. Özetle Baaeed’in ülkemizde aygırlık yapan kardeşleri var. Onlardan kesinlikle yararlanmak lazım. Yetiştiricilik için büyük şans.

  1. Frankel tabııkı, tarıh boyunca 140 tf üstüne cıkmıs ender aylardan, handıkapörler puanı zaten verıyor, frankel resmen bir makineydı, bu tartısma sea the stars mı frankel mı diyede olmustu ben kazandığı kosularını önem derecesinden sea the stars demiştim. Baaeed elbette süper bir at su an rakipsiz gibi ama bir Frankel degil bence, frankel cırcus de aırgles ve nathaniel gibi sampıyonlara karsı kostu ve bakıyorum baaeed henüz bir cırcus des aıglesın handikap puanına ulasamadı bu yüzden frankel tabııkı, unutmadan frankel uzuna gıder mıydı giderdi elbet ve bunu gr1 Champions stakeste gösterdi.

 1. Frankelin limitlerini bilmek için ona yakın bir atla koşması gerekirdi. Bu da asla olamayacağına göre; Kıyaslama yaparken frankel ve diğerleri dersek baaeed’e haksızlık etmemiş oluruz. Amerikada her triple crown galibini secreteriat ile kıyaslayarak Fille karıncayı kıyaslar durumuna düşüyorlarsa frankel’le bir atı kıyaslamakta aynı durum.

 2. Kıyaslama yapmak bence yanlış. Frankel bir efsane! Böyle devam ederse ve geçilmeden aygılığa ayrılırsa Baaeed’ de efsanelerin arasına katılır. Umarım iki güzide safkanda yarış hayatlarında olduğu gibi harada da başarılı olurlar ve yeni şampiyonlar verirler.

 3. İkisini tam olarak kıyaslama şansımız yok ama hatırladığım kadarıyla Frankel dayak yemeden gidiyordu, Baaeed son metrelerde dayak gücüyle koşuyor gibi geldi bana.
  Videoya dikkat ederseniz Baaeed jokeyi bir hayli uğraştığı halde sprint yapmıyor, kırbacı yedikten sonra hızlanıyor.

 4. Tarih 30 temmuz 2022 Ankara da 10 koşu var 7 si uyduruk arap at yarışı . Sonrada burda tartışsınlar elin hangi atı diye… Programınıza çıkan Tjk başkanına lütfen Türk at yarışçılığını nasıl böyle rezalet bir noktaya getirdiğini sorun

 5. Hangisi daha büyük kararı ilerleyen dönemlerdeki aygırlık başarıları da ölçü alınacak şekilde belirlenir. Ben, Baaeed’in öz kardeşi Hukum’un ülkemize aygır olarak getirilmesini çok isterdim; belki TJK, belki de Kurtel ekürisi bunu başarabilir. Amerika’dan değil de, Avrupa’dan iyi kanlar getirirsek Dubai veya diğer enternasyonal koşulardaki hezimetlerimiz son bulabilir.

 6. Aygırlık kariyeri hangisinin büyük oldugunu belirlemeyecek, yaptıkları yarışlar belirler. Northern dancer büyük bir sampıyon yarıs atı olmasına ragmen gelmiş gecmiş en iyi 20 yarıs atı arasında degildi ama kesinlikle gelmiş geçmiş en iyi aygır, cag atlatan bir aygırdı.sadler wells, danzig, nijinsky, El grand senor, lyphard, Strom bird, fairy King, nureyev gibi şampiyon aygırları babası oldu. Bügün sampıyon olup onun kanından gelmeyen at yok gibi neredeyse. mesela tudor minstrel, sea bird, referance poınt, generous,manowar, morestyle, cigar, Brigadier Gerard bunlarda gelmiş gecmiş en iyi atlar ama aygırlık kariyerleri umuldugu gibi olmadı. Ama bu onların northern dancer dan daha iyi olmadıgı anlamına gelmiyor, tıpkı bold pilot ve trapperin aygırlık kariyerlerinin kötü olması gibi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir