17 Temmuz 2021 Cumartesi günü Ankara 75.Yıl Hipodromunda 1200 metre çim pistte koşulan 2 yaşlı İngiliz taylarına mahsus G2 Demokrasi ve Milli Birlik Günü Koşusunu, Seydi Akyıldırım’ın sahibi, Şahin Başoğlu ve Meryem Korkmaz’in yetiştiricisi ve Ergün Çetinkurt’un antrenörü olduğu Baba Şahin (2y de Deha – Skyfront, Bayduhan) jokeyi Ferit Yardımcı ile kazandı.

Koşuda ikinciliği Shining Glory (Torok) elde ederken, mücadeleden Sigoş (Toruk Macto) üçüncü, Temurkhan (Three Valleys) dördüncü, Çakırlar (Victory Gallop) ise beşinci olarak ayrıldı.

Baba Şahin (Ferit Yardımcı)

İlk Grup galibiyet çim pistte geldi…

Kariyerinin 7’inci startında 4’üncü birinciliğini elde eden Baba Şahin, kum pistte 4 startta elde ettiği 2 birinciliğin ardından, çim pistte de 3 yarışta 2 birincilik elde ederek pist ayırt etmeyen klas bir tay olduğunu ispatladı.

Yarış hayatına Nisan ayında Şanlıurfa’da başlayan ve bu hipodromda önce Şartlı-1 ikinciliği, ardından Maiden birinciliği elde eden erkek tay, sonrasında Elazığ’a gitti ve bu hipodromda koştuğu Şartlı-3 mücadeleden de galibiyetle ayrılmasını bildi.

Haziran ayında Ankara Hipodromundaki ilk yarışına çıkan Baba Şahin, kum pistteki Şartlı-4 mücadeleden dördüncülükle ayrıldıktan 9 gün sonra bu defa yine Ankara’da ama bu defa çim pistte start alıp Kv-7 Yalçın Batur Koşusundan ikincilikle ayrıldı.Kum pistte kazandığı yarışların ardından çim pistteki ilk sınavından ikincilikle ayrılan başarılı tay, Ankara çim pistindeki ilk birinciliğini 10 Temmuz’da koştuğu Şartlı-4 koşuda gerçekleştirdi. 6 boy farkla ve kolay bir şekilde kazandığı bu yarış, safkanı G2 Demokrasi ve Milli Birlik Günü Koşusuna taşıdı.

İyi bir start çıkışı sonrası ön grubun hemen arkasına yerleşen Baba Şahin, son düzlüğe dördüncü sırada çıktı. 400 geçilirken üçüncülüğe, son 200’de ise ikinciliğe yerleşen safkan, Shining Glory ile finişe kadar sürdürdüğü mücadeleden yarım boy farkla galip ayrılarak 1’12”05’lik derecesi birinciliğe uzanan isim oldu. 


Deha x Skyfront (Bayduhan)…

Baba Şahin’in babası, efsane aygır Mountain Cat’in G1 galibi temsilcilerinden Deha’dır. Kariyeri boyunca 13 yarış ve 1.7 Milyon lira ikramiye kazanan safkan, 7 Grup koşu galibidir. Şampiyon kısrak Ribella’nın anneden kardeşi olan aygırın ilk tayları 2018 yılında start almaya başlamış, bugüne dek start alan 44 yavrusundan 21’i yarış kazanırken, Birolağa’dan sonra Baba Şahin ile ikinci Grup koşu galibini vermiştir.

Baba Şahin’in annesi Skyfront bir Bayduhan kızıdır ve 6 yarış galibidir. Kv-7 ikinciliği bulunan kısrağın Baba Şahin dışındaki diğer 2 yavrusundan Divine Speed (Buenos Aires) 3 yarış kazanmıştır.

Deha

 

News Reporter

1 thought on “BABA ŞAHİN’den Çim piste G2 galibiyet…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir