BABAFIRAT İstanbul’u ve Sentetik Pisti sevdi!

Gazi Koşusunu kazandığı Levano ve unutulmaz safkanlarda Johny Guitar’ın sahibi, unutulmaz atçı ve yetiştirici merhum Vural C. Çakım anısına 26 Nisan 2019 Cuma günü İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda adına gerçekleştirilen 3 yaşlı İngiliz taylarına mahsus KV-8/S koşuyu, Mehmet Uçar’ın sahibi ve İlyas Kılınç’ın yetiştiricisi olduğu Babafırat (3y ae Victory Gallop – Harbikız, Babadayı) jokeyi Gökhan Kocakaya ile kazandı.

1500 metre sentetik pistte 1’32”18’lik bir derece gerçekleştiren safkanın ardında ikinciliği koşunun favori ismi Kızıl Tüy (Utopia) elde ederken, mücadeleden Uğur Bubam (Win River Win) üçüncü, koşudaki tek dişi tay Kızım Azra (Kaneko) ise dördüncü olarak ayrıldı.

Yarış kariyerini Ankara-Adana hattında sürdüren ve İstanbul’a ilk kez gelip, sentetik pistteki ilk yarışından önemli bir başarı ile ayrılan Babafırat, 18’inci startında 5’inci birinciliğini elde ederken aynı zamanda ikinci Kısa Vade galibiyetine imza attı.

Babafırat (Gökhan Kocakaya)

Victory Gallop – Harbikız…

Babafırat’ın babası yurt dışında 2000, ülkemizde ise 2008 yılında hara kadrosuna dahil edilen Victory Gallop (CAN) (Cryptoclearance)’dur. Gerek yarış kariyeri, gerekse yurtdışındaki aygır kariyeri önemli başarılarla dolu olan aygırın ülkemizde şu ana kadar 382 tayı start almış ve bunların 244’ü yarış kazanmayı başarmıştır. Yavrularının kazancı 85 Milyon TL’yi geçen aygırın 84 Black Type yavrusu bulunmaktadır.

Babafırat’ın annesi Harbikız ise Kısa Vade galibiyetleri ve Grup plaseleri olan Babadayı (Emperor Jones)’nın kızıdır. Yarış hayatı boyunca tamamı Elazığ’da olmak üzere 3 birincilik elde eden kısrak, maiden ve Şartlı yarış galibidir. Kısrağın hara yaşamında verdiği ilk yavrusu Karafırat (Bosporus) 4 yarış kazanmıştır ve Kısa Vade ikincisidir. İkinci yavrusu Babafırat olan Harbikız’ın bu sene 2 yaşlı olarak şu ana dek 1 kez start alan Stay With Me (Mendip) isimli yavrusu ise ilk yarışında üçüncü olmuştur.

Vural Çakım…

Adana da Çukurova Gazeteciler Cemiyeti adına düzenlenen KV-9 koşuda çıktığı gibi kazanan Babafırat, formunu İstanbul’a taşırken KV-8 Vural Çakım koşusunu da kazanmayı başardı.

Rahmetli Vural Çakım deyince akla ilk gelen isim Gazi galibi Levano’dur. Yine de sahibi olduğu atlar içinde Johny Guitar’ın bambaşka bir at veya karakter abidesi olması, onun yetiştirdiği atlar boyutuna renk katan önemli bir unsurdu.

Levano, Averof’un kızı ve dolayısıyla Sing Sing torunuydu. Johny Guitar da hem baba, hem kısrak baba hattında Hyperion kurgulu bir attı ve kısrak babası Tudor Music de Sing Sing gibi Tudor Minstrel hattından gelmedir. Tudor Minstrel hattından gelme bir başka aygır da Lockton’dur ve Babafırat’ın da ikinci kısrak babası bu aygırdır.

Sing Sing hattının etkilediği pedigrili atlarla büyük başarılar kazanan bir yetiştirici adına düzenlenen yarışı kazanan atın soy ağacında bir şekilde aynı ismin yer almasını bu sektörün hoş anektodlarından biri olarak değerlendirmek mümkün. (Muslihiddin Gurup)

Vural Çakım Koşusu Kupa Töreni 2019
News Reporter

1 thought on “BABAFIRAT İstanbul’u ve Sentetik Pisti sevdi!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir