BABAFIRAT kısada rakip tanımıyor!

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti adına 31 Temmuz 2019 Çarşamba günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda koşulan A3 koşuyu, Mehmet Uçar’ın sahibi, İlyas Kılınç’ın yetiştiricisi ve Ahmet Kaplan’ın ise antrenörü olduğu Babafırat (3y ae Victory Gallop – Harbikız, Babadayı), jokeyi Ahmet Çelik ile kazandı.

5 Safkanın katılımı ile 1200 metre sentetik pistte koşulan 143.000 TL birincilik ikramiyeli koşuyu, starttan çıktığı gibi numarayı alan ve bir daha hiçbir rakibine yakalanmadan 1’13”81’lik derecesi ile kazanan Babafırat’ın 1.5 boy arkasında ikinciliği düzlükteki etkili sprinti ile My Billionarie (Victory Gallop) elde ederken, bu safkanın 1 boy arkasında Good Curry (Sharp Humor) üçüncü, onun da yarım boy gerisinde Uludaz (Kaneko) dördüncü oldu.

Babafırat (Ahmet Çelik)

Dettori Style alametleri!

24’üncü startında 7’inci kez finiş çizgisini önde geçen Babafırat, kariyerinin 2’inci Grup koşu galibiyetini elde ettiği mücadelede sentetik pistteki 3’üncü birinciliğine imza atarken, kazancını da 796.675 TL’ye yükseltti.

Temmuz ayının son İstanbul mitinginde günün 2 Grup yarışından biri A3 sınıfındaki KKTC Koşusu idi. Sadece 5 atın katıldığı yarışta start çıkışı ile birlikte liderliği alan Babafırat‘ı önde gitmeyi seven bir başka isim olan Good Curry takip etmeye çalışsa da bilinen sıkıntılardan dolayı bunu aktif bir şekilde yapamadı ve Babafırat beyazbayrak-ayna bir galibiyet elde etmeyi başardı.

Çok güzel bir yarış koşan Babafırat’ı bu atı bu kadar iyi hazırlayan tüm ilgililerini tebrik ediyorum. Ahmet’e de ayrı bir parantez açalım, “Dettori style” alametleri vardı binişinde! Onu da ayrıca bir tebrik edelim.

Ülkemizin Lider aygırı Victory Gallop‘un kalburüstü yavruları arasında kendine özel bir yer açmaya çalışan ve bunu da başaracak gibi olan Babafırat’ın annesi Harbikız, ülkemizde 50’li yıllarda ithal edilen Gelin soyundan gelme bir attır.

Chulmleigh’in kızı Gelin’in en özel yavrularından biri Asalet’dir ve Cumhurbaşkanlığı, TJK ve Ankara gibi önemli yarışları kazanmıştır. Gelin’in bir başka kızı da Atalanta olmuştu, bu safkan da Han ve Handan gibi iyi performanslı atların annesidir. Our Guile kızı Atalanta, Bahar’ı, o da Baharkızı’nı vermiştir ki, söz konusu kısrak da Babafırat’ın üçüncü annesidir.

İyi yavrular verdikten sonra atıl durumda gibi gözüken ama dominant bir aygırla resesif gözüken genlerin açığa çıktığı bir soy ağacı modeli gibi gözükmektedir Babafırat’ın soy ağacı… (Muslihiddin Gurup)

KKTC Koşusu Kupa Töreni 2019
News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir