BABAFIRAT mesafesinde şans tanımadı!

Preveze Deniz Savaşına ithafen 20 Temmuz 2019 Cuma günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda düzenlenen 3 yaşlı İngiliz taylarına mahsus A3 koşuyu, Mehmet Uçar’ın sahibi, İlyas Kılınç’ın yetiştiricisi ve Ahmet Kaplan’ın antrenörü olduğu Babafırat (3y ae Victory Gallop – Harbikız, Babadayı), jokeyi Gökhan Kocakaya ile kazandı.

9 safkanın katılımı ile 1500 metre sentetik pistte koşulan 143.000 TL birincilik ikramiyeli koşuyu, starttan çıktığı gibi beyaz ‘bayrak-ayna’ yaparak 1’31”33’lük derecesi ile kazanan Babafırat’ın ardında ikinciliği bir boyun geride sonlardaki müthiş sprinti ile Jack Sparrow (Mendip) elde ederken, bu safkanın 1.5 boy arkasında Vantablack (Dr Fong) üçüncü, onun da 6.5 boy gerisinde Karaderviş (Derviş Ağa) ise dördüncü oldu.

23’üncü startında 6’ıncı kez finiş çizgisini önde geçen Babafırat, kariyerinin ilk Grup koşu galibiyetine imza atarken, aynı zamanda sentetik pistteki 5’inci birinciliğini elde edip kazancını da 639.375 TL’ye yükseltti.

Babafırat (Gökhan Kocakaya)

Norther Dancer akrabalığı…

İstanbul 19 Temmuz 2019 Cuma yarış programının en önemli yarışı A3 sınıfında tertip edilen Preveze Koşusu idi. Üç yaşlılara mahsus olarak düzenlenen koşu, eskiden çim pistte ve 1400 metre mesafede sezonun hemen başlarında düzenlenirdi ve bu bağlamda Uğurtay ve Hafız gibi Gazi Koşusu kazanmış atları da bu mücadelenin içerisinde görmek mümkündü!

Yarışta sezon başında kum ve sentetik pistte başarılı yarışlar sergileyen iki isim Babafırat ve Jack Sparrow arasında ki mücadeleden Babafırat bir boyun farkı ile galip çıktı ve 4 yarış sonra kazanmayı başardı. Bu iki atın da bu mesafe ve pist koşullarında daima iyi yarış sergileme potansiyelleri var bence ve o açıdan bakıldığında Babafırat’ın ganyanı biraz fazla vermiş gibi geldi bana…

Bu galibiyeti ile ilk grup yarış birinciliğini elde eden Babafırat’ın annesi Harbikız, yarış yaşamında girdiği 29 koşuda 3 birincilik ve toplamda 10 tabela yapmış bir kısraktır. Harbikız, Babadayı’nın kızıdır. Babadayı da yarış yaşamında 106 kez koşmuş ve 13 kez kazanmış bir attı.

Babadayı’nın babası Emperor Jones olup, Danzig ile Riverman kızı River Nile Lady’den olmadır. Babafırat’ın babası Victory Gallop’un kısrak babası Vice Regent olup, gerek bu aygır, gerekse de Danzig kanalıyla, Babafırat’ın Northern Dancer üzerine 4*5 akraba olduğunu görmekteyiz.

Ayrıca yine Victory Gallop’un ikinci kısrak babası da Halo olduğu için, Babafırat’ın soy ağacında Natalma tekrarları, onun başarısında soy ağacı etkenlerinden biri olsa gerek. (Muslihiddin Gurup)

News Reporter

1 thought on “BABAFIRAT mesafesinde şans tanımadı!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir