BABAFIRAT’dan Beyaz Bayrak-Ayna!

1975 yılında kurulan Çukurova Gazeteciler Cemiyeti adına 7 Nisan 2019 Pazar günü Adana Yeşiolba Hipodromunda koşulan 3 yaşlı safkan İngiliz taylarına mahsus KV-9 / S koşuyu, Mehmet Uçar‘ın sahibi, İlyas Kılınç’ın yetiştiricisi ve Ahmet Kaplan’ın antrenörü olduğu Babafırat (Victory Gallop- Harbikız, Babadayı), jokeyi Gökhan Kocakaya ile 1400 metre kum pistte 1’26”68’lik bir derece gerçekleştirerek kazandı.

Starttan 2 boy kadar geç çıkış yapan Evergrande (Win River Win) sonlardaki güçlü atakları ile ikinciliği elde ederken, mücadeleyi Altın Kop (Sports Hero) üçüncü, Zanapalı (Yonaguska) ise dördüncü olarak tamamladı.

Baba Fırat (Gökhan Kocakaya) Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Koşusu 2019

Victory Gallop’un son hediyelerinden…

Baba Fırat (Gökhan Kocakaya) Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Koşusu 2019

KV-9 koşuyu çıktığı gibi kazanan Babafırat‘ın galibiyetini, klas aygır Victory Gallop‘un yarış ve yetiştiriciliğimize son hediyelerinden biri olarak düşünmek gerekir.

Babafırat’ın annesi Harbikız, start aldığı 23 koşuda üç birincilik elde etmiş ve bunların hepsi de kum pistte gerçekleşmiştir. Harbikız’ın koşan iki yavrusu da kazanmayı başarmıştır.

Harbikız’ın babası Emperor Jones, kısrak babası olarak Sarı Mustafam, Grand Akarca ve Akarca Kızı gibi Kısa Vade galibi atlar vermiştir. Aynı zamanda aygırlık yapan Değirmendereli’nin de kısrak babası olan Emperor Jones, yarış yaşamında miler olarak ön plana çıkmış bir attı.

Babafırat’ın ikinci kısrak babasının da Lockton olduğu düşünüldüğünde, süratli temposunda ilk iki kısrak babasının da rol oynadığını düşünmek mümkün sanırım.

Kupayı Cemiyet Başkanı Esendemir verdi!

Koşunun ardından düzenlenen törende, kazanan atın sahibi adına İbrahim Öztürk‘e plaketini Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Cafer Esendemir verdi. Törende ayrıca, Yönetim Kurulu Üyesi Süreyya Uri, atın sahibi adına İbrahim Öztürk‘e, Genel Sekreter M. Ömer Üney ise TJK Başkanı Serdal Adalı‘ya bir buket çiçek verdi. Törene, TJK eski Başkanlarından ve Yüksek Komiserler Kurulu Üyesi Behçet Homurlu da katıldı.

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Koşusu Kupa Töreni 2019
News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir