Baba Karakterli AŞEMEZ…

Her yıl Haziran ayının üçüncü Pazar günü kutlanılan Babalar Günü adına 16 Haziran 2019 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda koşulan 4 ve yukarı yaşlı safkan Arap atlarına mahsus G2 Koşuyu, Erdal Öztürk’ün sahibi, Hilmi Giray’ın yetiştiricisi ve Nurullah Güven’in antrenörü olduğu Aşemez (8y aa Yalaz – Dilayda, Kalamış), jokeyi Deniz Yıldız ile kazandı.

14 safkanın katılımı ile 1500 Metre sentetik pistte koşulan 238.000 TL birincilik ikramiyeli koşuyu, son virajı dördüncü sırada dönüp 300’den sonra yaptığı etkili sprint ile 1’40”71’lik bir derece gerçekleştirerek kazanan Aşemez’in 1 boy gerisinde ikinciliği sonlardaki güçlü atakları ile Taşkır (Araslı) elde ederken, 1.5 boy geride Batmanaslanı (Tamerinoğlu) üçüncü, onun da 2.5 boy gerisinde Satanhan (Özduran) ise dördüncü oldu.

59’uncu startında 22’inci kez finiş çizgisini önde geçen Aşemez, 11’inci Grup koşu galibiyetine imza attığı koşuda sentetik pistteki 3’üğncü birinciliğini elde ederken aynı zamanda kazancını da 3.950.410 TL’ye yükseltti.

Aşemez (Deniz Yıldız)

‘Baba Karakterli’ bir at…

Babalarımız ve tüm Babalar adına düzenlenen bu yarışta, Aşemez kendini çok iyi tanıyan jokeyi Deniz Yıldız ile kazanmayı başarırken bu galibiyetin kendisine çok yakıştığını düşünüyorum. Çünkü Aşemez bana göre çok karakterli bir at ve hepimizin hayatlarında çok önemli bir rol oynayan Baba karakterleri adına düzenlenen yarışta böylesine karakterli bir atın kazanması güzel oldu doğrusu…

Koşu kayıtlarından önce bu yarışta dişilerin bu yarışa katılmasının doğru olmadığını belirten bir yazı yazdım. Tabi ki yazdıklarıma herkes katılmak zorunda değil ve medeni ölçüler çerçevesinde herkes görüşünü belirtebilir ve ayrıca sert yapmaya falan gerek de yok Bence! Ayrıca ben de kimsenin görüşüne katılmak zorunda değilim ve program komitesinden önümüzdeki yıl bu koşunun sadece erkeklere mahsus olarak düzenlenmesi gerektiği fikrimi tekrar ediyorum. (Muslihiddin Gurup)

Babalar Günü Koşusu Kupa Töreni 2019
News Reporter

4 thoughts on “Baba Karakterli AŞEMEZ…

  1. Frikya isimli safkanı özellikle izleyin çok rahat alacağı yarışı jokeyi n.avci sayesinde kaybetti ne bir teşvik ne bir kamçı, TJK yi göreve çağırıyorum böyle labali biniş yapan jokeyler için..

    1. Frikya isimli at her yarışında böyle.Kafadan kırık bi at kim binerse binsin aynı böyle kamçı ve teşvike ters tepki veriyor yoksa çok çok güçlü bir at kesinlikle aygır yapılmalı

  2. osman bey malesef firikya üzerine kim binerse binsin aynisini yapiyor , kirbay gösterdiginde kosmayi birakiyor tesvike cevap vermiyor ama son 200m´ye tutarak gelebiliyor , cok kaliteli bir at ama huyu suyu degisik yoksa bu atlardan üstün

  3. Frikya hakkında yorum yapmak ciddi zaman kaybı. Atın resmen kişisel problemleri var 🙂 Yıllardır böyle.. Artık yazmayı bıraktık. Çok güzel bir at ama yarış kazanmak gibi bir derdi yok. canı isterse tabelaya girer istemezse ona da girmez 🙂 Kırbaç sevmez teşvike cevap vermez, mücadeleye girmez.. say say bitmez.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir