BABÜR CARİOĞLU Koşusunu ARCHIE kazandı

Yarış ve yetiştiriciliğimize önemli katkılardan bulunan Atçı, yetiştirici ve Veteriner Hekim merhum Babür Carioğlu anısına 15 Temmuz 2019 Pazartesi günü Kartepe Hipodromunda düzenlenen 3 yaşlı İngiliz taylarına mahsus KV koşuyu, Musa Demirsel’in sahibi ve yetiştiricisi, Yılmaz Gündoğdi’nin ise antrenörü olduğu Archie (3y ae Belmont – Kızılelma, Strike The Gold), jokeyi Ali Kaçmaz ile kazandı.

7 safkanın katılımı ile 2000 metre kum pistte koşulan 53.000 TL birincilik ikramiyeli koşuyu, düzlükteki güçlü atakları ile sonlarda kolaylayarak kazanırken 2’10”23’lük bir derece gerçekleştiren Archie’nin 3.5 boy gerisinde Find The Way (Lion Heart) ikinci, bu safkanın 2 boy gerisinde Honorable (Pleasantly Perfect) üçüncü, onun da 1 boy gerisinde Hopeful (Pleasantly Perfect) ise dördüncü oldu.

14’üncü startında 2’inci kez finiş çizgisini önde geçen Archie kariyerinin ilk Kısa Vade galibiyetine imza atarken kazancını da 151.250 TL’ye yükseltti.

Archie (Ali Kaçmaz)

Northern Dancer (4*5*5) kurulumu…

Kocaeli hipodromunda Pazartesi günü düzenlenen merhum Babür Carioğlu koşusunda mücadele veren 7 tay içinde galibiyete ulaşan Archie oldu. Safkan bu yarıştan önce tek birinciliğini maiden bir koşuda elde etmişti.

Archie, annesi Kızılelma‘nın ilk start alan tayıdır. Kızılelma, Strike The Gold’un kızı olup annesi Saichania hara yaşamında Tahiri, New Transatlantic ve Gaucho gibi başarılı ürünler vermiş bir kısraktır. Bunlardan Gaucho Kızılelma’nın tam kardeşi olup, ayrıca Tahiri de Kızılelma ile çok yakın akrabadır…

Archie’nin babası Belmont ise Bosporus’un oğlu olup Archie’nin soy ağacında üçlü bir Northern Dancer (4*5*5) kurulumu görmekteyiz. Bahse konu vurgunun açılımı ise şu şekildedir:

Belmont baba hattı Bosporus-Night Shift-Northern Dancer

Belmont kısrak baba hattı Dayjur-Danzig-Northern Dancer

Saichania baba hattı Sadler’s Hall-Sadler’s Wells-Northern Dancer.

(Muslihiddin Gurup)

Babür Carioğlu Koşusu Kupa Töreni 2019
News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir