G1 galiplerinin babası başarılı aygır yaşamını yitirdi…

Aracı Ekürisi sosyal medya hesaplarından yaptığı bir açıklama ile G2 Mehmet Akif Ersoy, G3 Mimar Sinan ve A3 Preveze galibi ve G1 Erkek Tay Deneme üçüncüsü başarılı aygır Toruk Macto’nun yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Kalp krizi sonucu 13 yaşında hayatını kaybeden Toruk Macto (Authorized – Mythical Girl, Gone West), Ağustos 2012 tarihinde kazandığı G3 Mimar Sinan Koşusundan sonra öncelikle dizindeki çatlağın tedavisi, sonrasında ise yurt dışında koşabilmesi maksadıyla İngiltere’ye gönderilmiş, yaklaşık bir yıl sonra 2013 yılının Kasım ayında Türkiye’ye geri getirilerek 2014 yılı Aşım Sezonundan itibaren aygırlık kariyerine ayrılmıştı.

Bugüne dek start alan 108 yavrusundan 56’sı yarış kazanan aygır, Sigoş ve Girl Gone Bad isimli temsilcileri ile G1 zaferini yaşarken, Akgün, Rampage, Steps Of Iron, Only The Brave ve Anadolu Harikası gibi on beş başarılı yavrusu ile de Black Type performanslara imza attı.

Toruk MactoNews Reporter

3 thoughts on “G1 galiplerinin babası başarılı aygır yaşamını yitirdi…

  1. Çok üzüldüm, kan hattı (özellikle de anne hattı) olarak Luxor ve Torok’tan çok daha üstün bir aygırdı. Yeterince kaliteli kısraklarla eşleştirilmemiş olması en büyük şansızlığı idi.

  2. Çok sevdiğim bir attı. Özellikle Mimar Sinan koşusu efsane bir koşuydu. Anne hattı yorumunuz çok önemli. Baba hattı da çok özel ancak Gone west in annesi Secrettame. Secrettame babası SECRETARIAT. 2 uzun mesafe çim koşusu ve çok rahat kazanılmış 2 koşu. Bıraksan daha da koşacak kadar rahat. Gazi kazanmış Matador Yaşar, 3. sü Cihanım, kalite Kopenhag, Torok.. Bu atları çok çok rahat geçmişti. Big Red in büyük kalbini dayanıklılığını kazanma ruhunu taşıyan bir attı..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir