Başkandan Daredevil’in geri dönüşü için yeşil ışık!

2020 yılı aşım sezonunda Jokey Kulüp Haralarında hizmet vermek üzere satın alınıp Türkiye’ye getirilen ve özellikle Swiss Skydiver ve Shedaresthedevil isimli yavruları ile önemli başarılara imza atan Daredevil’in, 2021 ve 2022 aşım sezonlarında Amerika Birleşik Devletleri’nin Kentucky eyaletinde bulunan Lane’s End Harası’nda görev yapmasının ardından, bu yılın sonuna doğru Türkiye’ye geri getirilme ihtimali belirdi.

Daredevil

4 Aralık 2020 Cuma sabahı Türkiye’den Amerika’ya gönderilen ve Lanes End harasında başarılı iki aşım sezonu geçiren aygır, yaklaşık 30 milyon lira bir gelir kazandırdıktan sonra Türkiye Jokey Kulübü tarafından 2023 yılı aşım sezonunda yerli yetiştiricilere hizmet vermek üzere Türkiye’ye geri getirilmeye hazırlanıyor.

19 Temmuz 2022 Salı Akşamı Gündem Özel programına konuk olan Türkiye Jokey Kulübü Başkanı Serdal Adalı, Amerika’da Lane’s End Harasında bulunan aygırı, Eylül ayının sonuna doğru Türkiye’ye geri getirmeyi planladıklarını açıkladı.

Ancak yurtdışında 25.000 Dolar ücretle aşım yapan lakin ülkemizde yerli yetiştiriciye farklı bir ücretten hizmet edecek olan aygırın Türkiye’ye getirilmesi ile ilgili sigorta şirketlerinden kaynaklanan küçük bir sorun bulunuyor.

Şirketler sigortalayacakları aygırın değerinin hesaplanmasında kullandıkları kriterlerden biri olan aşım ücretinin, Amerika’ya oranla ülkemizde çok farklı ilan edilecek olması nedeniyle aygırın dünya piyasasındaki gerçek değeri üzerinden sigortalanmasının güç olduğunu belirtiyorlar.

Yani 25.000 Dolara aşım yapan bir aygırla Türkiye’ye getirilmesi halinde TL bazında çok daha düşük bir fiyata aşım yapacak olan aygırın değerinin hesaplanmasının farklı olacağını vurguluyorlar. Oysa Türkiye Jokey Kulübü aygırın gerçek değeri üzerinden sigortalanmasını ve bunun üzerinden primini ödemeyi istiyor.

İşte bu sorunun aşılmasıyla birlikte Daredevil’in İstanbul’un yolunu tutması bekleniyor.News Reporter

4 thoughts on “Başkandan Daredevil’in geri dönüşü için yeşil ışık!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir