BC Classic’te zafer WHITE ABARRIO’nun…

ARCADIA, California’da bulunan Santa Anita Hipodromunda 4 Ekim 2023 Pazar günü koşulan 6 milyon dolar ikramiyeli Breeders’ Cup Classic’te zafere koşan isim White Abarrio (Race Day – Catching Diamonds, Into Mischief) oldu.

C2 Racing Stable’nin sahibi olduğu safkan bir boy farkla zafere koşarak antrenör Rick Dutrow‘u 10 yıllık cezadan sonra tekrar zirveye taşıdı. Kutlama yapan Dutrow, daha önce 2005 yılında Saint Liam ile Classic’i kazanmıştı.

Breeders’ Cup antrenörleri arasında kariyer kazancı ile lideri olan Bob Baffert, ev sahibi pozisyonundaki hipodromda iki günde katıldığı dokuz yarışta hiç yarış kazanamadı.

Antrenör Bill Mott önde üç yarış kazanırken, White Abarrio’nun jokeyi Irad Ortiz Jr. da üç birincilikle BC karnavalında tüm jokeylere liderlik etti.

Antrenör Rick Dutrow, koşudan sonra yaptığı açıklamada “İnanılmaz bir duygu, bunu seviyorum. Böyle iyi atların etrafında olmak çok güzel, bu size kendinizi iyi hissettiriyor. Her zaman olmak istediğim şey buydu.” dedi.

Dutrow, geçmişteki ihlalleri nedeniyle New York yarış yetkilileri tarafından 10 yıl uzaklaştırma cezası aldıktan sonra bu yılın başlarında antrenörlüğe geri dönmüştü.

64 yaşındaki antrenör, Big Brown’ı 2008 Kentucky Derby ve Preakness yarışlarında zafere taşımış, ancak tay Belmont yarışını sonuncu bitirerek Triple Crown şansını sonlandırmış, Big Brown’a ve ahırındaki diğer atlara düzenli olarak anabolik steroid verdiğini itiraf edince tartışmalar başlamıştı.

Dutrow açıklamalarına şöyle devam etti; “Zirveye geri döndüğümü hissetmiyorum. Beyaz atın zirvede olduğunu ve benim de onun etrafında dolandığımı hissediyorum. Todd (Pletcher) ve Chad (Brown) gibi bir ahıra sahip olur olmaz, tekrar zirvede olduğumu hissedeceğim. Şu anda onun etrafında olduğum için oldukça şanslıyım.”

BC Classic’te Japonya’da yetiştirilen Derma Sotogake ikinci, Proxy üçüncü oldu. Baffert tarafından yetiştirilen Arabian Knight ise mücadeleyi dördüncü olarak tamamladı.

Diğer yarışlarda:

– Avrupa’nın önde gelen 3 yaşındaki Auguste Rodin, İrlandalı antrenör Aidan O’Brien’a 4 milyon dolarlık Turf’ta rekor bir yedinci galibiyet kazandırdı. Ryan Moore, Auguste Rodin’i yarım boy farkla zafere taşıdı. Derece 2’24”30 oldu.

Nobals, jokeyi Gerardo Corrales ve antrenörü Larry Rivelli ile 1 milyon dolarlık Turf Sprint’i bir boyun farkla kazandı.

Elite Power, 2 milyon $’lık Sprint’i kazanmak için pistin ortasında ralli yaptı. Mott tarafından yetiştirilen ve Ortiz Jr. tarafından binilen safkan koşunun favorisiydi.

– John Gosden’in antrenörlüğünü yaptığı Inspiral, ABD’de bir yıl daha binicilik yapmak için emeklilik planlarını rafa kaldıran 52 yaşındaki Frankie Dettori yönetiminde 2 milyon $’lık Kısrak & Kısrak Turf’u bir boyun farkla kazandı.

Goodnight Olive, jokeyi Ortiz Jr  ile 1 milyon dolarlık Filly & Mare Sprint’te zafer elde etti.

– Godolphin’e ait olan, William Buick’in bindiği ve Charlie Appleby’nin antrenörlüğünü yaptığı 5 yaşındaki Master of the Seas, çim pistin ortasında fırtına gibi eserek 2 milyon dolarlık Mile’da Mawj’ı burun farkıyla kazandı.

– Antrenör Brad Cox’un antrene ettiği Idiomatic, Florent Geroux yönetiminde 2 milyon dolarlık Distaff’ta yarım boy farkla zafer elde etti.

News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir