BC Sprint’e WHITEMORE ve PLESANTLY PERFECT İmzası…

2013 doğumlu Whitmore yarış yaşamının her yaşlılığında sınıf ve grup yarışlara iştirak edip G1 seviyesinde ve farklı Grup yarışlarda ya kazanmayı, ya da ilk üç sıra içerisinde yer almayı başarmış bir safkandır. Daha doğru ifade ile iğdiş bir attır.

Halen 7 yaşında olan Whitmore’un yarış kariyerinde ısrarla iştirak ettiği mücadelelerden biri de Breeders Cup Sprint yarışıydı… Bu yarışa dört kez katılan Whitmore, bu klasiğe ilk iştirak ettiği 2017 yılında sekizinci olurken, 2018 yılında, yani 5 yaşındayken ikinci olmayı başarmış, geçen sene ise 6 yaşında bu klasikte üçüncü olmuştu.

Whitmore

Bu yıl dördüncü kez iştirak ettiği bu yarışta jokeyi Irad Ortiz ile 18/1 gibi sürpriz bir netice ile kazanırken, antrenörü Ron Moquett’in bu koşu ısrarını boşa çıkarmadı.

Whitmore, 1200 metre mesafeli koşuda start çıkışı ile birlikte önde tozu toprağı kaldıran kalabalığa hiç karışmadan çok da rahat gidiyordu ve son düzlüğe bariyer dibinde çıkan jokeyinin bir hamlesi ile arka grubu kendi kaderleriyle baş başa bırakarak çok gösterişli bir birinciliğe imza attı.

Bu galibiyeti ile start aldığı 38’inci koşuda 15’inci birinciliğini elde eden safkan, kazancını da 4.247.850 $ gibi yüksek bir rakama yükseltmiş oldu.

Whitmore’un babası Plesantly Perfect 2003 yılında Breeders Cup Classic gibi çok önemli bir yarışı Medaglio D’Oro gibi çok önemli bir safkan başta olmak üzere birçok önemli rakibini geride bırakarak dominant bir şekilde kazanmayı başarmıştı.

Unutulmaz safkan 2005 yılında aygırlığa Lane’s End harasında başladı ve 2014 yılına kadar bu harada görev yaptıktan sonra 2015 yılında ülkemize getirildi.

Ülkemizde ki aygırlık yaşamında G1 galibi King Of The Sun ve bir G2 ve 3 G3 kazanan Secret Lover en başarılı yavrularıdır. Bu isimlerden Secret Lover’un annesi Happy Love’un soy kurgusu tarafımca yapıldığını da notlarımıza ekleyelim.

Levent Sarıkaya, Hayrullah Doğan, Soner Sökmen ve Hülya Keçelioğlu ortaklığına ait Ribot hattının bu değerli temsilcisi ne yazık ki 2020 yılının Haziran ayında öldü.

Pleasantly Perfect, Ribot’nun oğlu His Majesty temsilcisi Pleasant Colony’nin oğludur ve babası 12 Grup 1 galibi vermiş şampiyon bir aygırdır.

Pleasantly Perfect’in anne hattına baktığımızda tam 5 kuşak anne neslinin farklı ülkeler menşeli olduğunu görmekteyiz. Bu anne nesli de efsane kısrak Plucky Liege’den gelmedir ve Pleasantly Perfect’e kalite katan unsurlardan biri şüphesiz bu soy konumudur.

PLEASANTLY PERFECT
News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir