Belmont Stakes’te zafere ARCANGELO uzandı…

ABD’de Triple Crown’ın üçüncü ve son ayağını oluşturan 155. Belmont Stakes, 10 Haziran 2023 Cumartesi’yi 11 Haziran Pazar’a bağlayan gece koşuldu. Sonucu merakla beklenen koşuyu bu yıl Blue Rose Harasının sahibi olduğu, Jena Antonucci’nin antrene ettiği Arcangelo (Arrogate – Modeling, Tapit) jokey Javier Castellano idaresinde kazanmayı başardı.

2400 metre kum pistteki Grup 1 koşuda 3 yaşlı 9 safkan start aldı. Arcangelo’nun ardında 5 safkan arasında sıkı bir ikincilik mücadelesi yaşanırken son metrelerdeki güçlü atakları sonucunda favori safkan şampiyon ünvanlı Forte (Violence) ikinciliği elde etti. Koşuda Tapit Trice (Tapit) üçüncü, Hit Show (Candy Ride ) ise dördüncü oldu. Kazanan Arcangelo için koşunun bitiriş derecesi ise 2’29″23 olarak kayıtlara geçti.

2021 yılı Keeneland Satışlarından 35.000 Dolar bedelle alınan Arcangelo, 17 Aralık 2022 günü Gulfstream Park’ta kariyerine başladı. Bu yıl Mart ayında üçüncü startında Maiden’a veda eden tay, son startında G3 Peter Pan Stakes’te birinciliğe ulaştı. 3 yaşındaki kır safkan cezalı kayıt yaptırdığı G1 Belmont Stakes ile birlikte 5. startında üst üste ve toplamda 3. galibiyetini hanesine yazdırmış oldu.

Jokey Javier Castellano Mage ile elde ettiği ilk Kentucky Derby zaferinden sonra ilk Belmont Stakes birinciliğine de aynı yıl Arcangelo ile ulaşmış oldu. Antrenör Jena Antonucci ise bir ilki başarıp 155 yıllık Belmont Stakes tarihinde bu önemli koşuyu kazanan ilk kadın antrenör olarak tarihe geçti.

Belmont Stakes gününde gerçekleştirilen ve “Met Mile” olarak da bilinen G1 Metropolitan Handicap’ta ise Godolphin Ekürisi’nin sahibi olduğu, William Mott’un antrene ettiği Cody’s Wish (Curlin – Dance Card, Tapit) jokeyi Junior Alvarado ile birinciliğe ulaşıp 4’ü G1 olmak üzere üst üste 6. birinciliğini elde etmiş oldu.

News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir