BERKENİN KIZI’ndan ilk Grup galibiyeti…

10 Temmuz 2022 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda çim pistin çok ağır olması nedeni ile 1200 metre sentetik pistte koşulan 3 yaşlı Arap Dişi taylarına mahsus G3 Prof. Kazım Köylü koşusunu, Fatih Kuru’nun sahibi ve yetiştiricisi olduğu ve antrenörlüğünü Engin Bekiroğulları’nın yaptığı Berkenin Kızı (3y ad Kaizbert – İpekela, Haberbatur) jokeyi Gökhan Kocakaya ile kazandı.

Koşunun ikinciliğini Dilan Kız (Uluer) elde ederken, mücadeleden Yeşilpınar (Kaizbert) üçüncü, Sonatınkızı (Silah) dördüncü, İyikim (Kayayürekli) ise beşinci olarak ayrıldı.

Rövanşı aldı…

Yarış hayatına Ankara’da başlayan Berkenin Kızı, 75.Yıl Hipodromunda koştuğu iki yarışın ardından koşmak için İstanbul’a getirildi ve sentetik pistte start aldığı ilk yarışı kazanıp, Veliefendi Hipodromundaki ikinci yarışı olan çim pistteki Kv-6 mücadelede Dilan Kız’a mağlup oldu. İstanbul’daki üçüncü, sentetik pistteki ikinci yarışına Kazım Köylü Koşusu ile çıkan başarılı tay, ikinci kez ayak bastığı sentetik pistte bir kez daha birinciliğe uzanırken, hem çim pistte geçildiği rakibinden de rövanşı almayı başardı, hem de kariyerinin ilk grup galibiyetini elde etti.

Kıvılcımkız’ın 3 boy geç başladığı koşunun ilk metrelerinde süratli tempoda Aden Perisi ve Topaz Girl arasındaki liderlik mücadelesi başladı. Daha sonra Dilan Kız ve Berkenin Kızı sırası ile 1000-800 startları geçildi. 600’de yine Aden Perisi ve dışındaki Topaz Girl mücadelesinde rakibine üstünlük kuran Topaz Girl liderliği alarak düzlüğe önde çıktı. 400’de Topaz Girl liderliğini korumaya çalışırken orta kulvardan Dilan Kız hemen dışından Berkenin Kızı atağa kalktı. 300’den sonra Dilan Kız ve Berkenin Kızı ikilisi arasında mücadele başladı. 200’den sonra rakibine hakim olan Berkenin Kızı sonlarda farkı 2 boya çıkararak 1’19″41’lik bitiriş derecesi ile kazanan safkan oldu.

Berkenin Kızı (Gökhan Kocakaya)
News Reporter

5 thoughts on “BERKENİN KIZI’ndan ilk Grup galibiyeti…

 1. İşinize karışmak gibi olmasın ama, Kaizbert’lerin sınıf yarış kazanmasının pek bir haber değeri kalmadı maalesef.
  Topaz Girl yeni sahiplerini üzmüştür tahminimce. Muhakkak ki ileride o da sınıf yarış kazanacaktır.
  Yeşilpınar’ın ilgilileri de kendilerini bir sorgulasınlar. 2.liği kaybetmemesi gerekirdi.

  1. Katılıyorum size.Kaizbertler ve bu yıl çıkan sultan de faust yavruları normal arap atlarından daha güçlüler

 2. Kaizbertlerin kazandıkları değil kazanamadıkları yarışlar haber değeri taşır…bence tabi…misal bugün Mavi Deniz’in jokeyinin en geride bekleme hastalığından kaybetmesi gibi….saygılar…

 3. KEŞKE TÜM AT SAHİPLERİ ATININ SEVDİĞİ PİSTTİ HEP KOŞSA MESELA BERKENİN KIZI SENTETİK SEVDİ BELLİYDİ MESELA TOPAZ GİRL SENTETİK KOŞMAZ AT ÇİMCİ NEDEN BÖLE YAPARLAR ANLAMAM AH AH CANIM GÜZELİM ATLAR BÖYLE BÖYLE HEBA OLUYOR
  COOGER (İNGİLİZ ) SIRF KABA KUM KOŞSAYDI GERÇEKTEN DAHADA İZLEYEBİLİRDİK ATI Bİ ÇİME KOYDULAR BASMIYO AYAĞINI 2 SENE İYİLEŞMESİNİ BEKLEDİLER
  GEL GELELİM BAŞ HÜKÜMDAR (ARAP) Sahibinide İYİ TANIRIM CEM ABİ SELAM OLSUN O KADAR DEDİK SIRF KABA KUM KOŞ GENE DİNLETEMEDİK ÇOK ÜZÜLDÜĞÜM Bİ ATTI 3-4 SENE DAHA İZLERDİK RAHAT Bİ BAKIŞBEY OLURDU NEYSEE..
  LÜTFEN ATINIZI SEVDİĞİ PİSTTE KOŞUN ODA Bİ CANLI UNUTMAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir